TEST SURABU XV 2.0i

Karakter sahibi yol arkadaşı..............................................

Auto Show - - EDİTÖR -

İlk bakışta aşk güzel bir şeydir ama bunların ömrü çoğunlukla uzun olmaz. Bu saptama insanlarda olduğu gibi biz ve Subaru XV için de geçerli. Kompakt SUV 2012’de start aldığında çok heyecanlanmıştık ama uzun dönem testinin (4- ile güncel sıralamanın en kötüsü oldu) aşkımızın ateşi azaldı.

Şimdi sıra iki numarada ve göze hoş gelen formu kalbimizin yeniden hızlanmasına neden oldu. Ayrıca, 100.000 km testinde zayıflık sergileyen dizel motor da artık yok. Yani XV artık, sadece benzinli motorlara, CVT otomatik şanzımanlara ve 4x4’e sahip. Hoş bir kombinasyon olabilir mi?

Eğer motor 2.0 lt 156 HP’lik makineyse evet! Bu boxer makine 1450 kg’lık aracı rahatlıkla hareket ettiriyor, çok ender zorlanıyor ve her zaman daha fazla rezervi varmış gibi hissettiriyor. Subaru’ya göre 9,4 sn’lik 0-100 km/s hızlanma ve 194 km/s’lik maksimum hız yeterli. Seri kalkışlarda gaza hızla yüklenildiğinde motor, hala gürültülü bir şekilde devirleniyor. Ancak Subaru için bunu rahatlıkla göz ardı edebilir, aşkın cilvelerinden biri olarak görebiliriz. Ancak 9,5 lt/100 km’lik tüketim içinse aynı şeyi söyleyemiyoruz: Modern zamanlar için çok fazla!

Yeni platform ise modern zamanlara sonuna kadar uyuyor. Yeni XV virajları artık daha rahat alıyor ve daha az yana yatıyor, izini daha rahat takip ediyor, direksiyon hareketlerine çok daha hassas tepkiler veriyor... En azından öncüsüne göre! Çünkü kompakt SUV sınıfındaki güçlü rakiplerinin direksiyonları çok daha hassas ve geri bildirimleri de daha iyi. Başka bir deyişle: XV, kesinlikle safkan bir dinamizm uzmanı değil.

Aslında buna gerek de yok, çünkü

XV 2.0i, tasarımı göze hoş gelen bir SUV alternatif

Japon SUV’u başka alanlarda yetenekli. Örneğin kullanışlı iç mekan genişlikleri, dikkat çekici konfor seviyesi ya da yüksek tırmanma kabiliyeti gibi... 22 cm’lik yeterli zeminden yükseklik, sürekli 4x4 sistemi ve yeni arazi programı “X-Mode” ile XV, neredeyse her yerde ilerleyebiliyor.

Otomatik klima, ısıtmalı koltuklar, müzik sistemi, kamera bazlı asistan sistemi “Eyesight” (otomatik mesafe takibi, acil durum fren özelliği, şerit takip yardımı) ve 5 yıl garantiye sahip olan XV 2.0i’nin Almanya fiyatı 28 bin Euro. Bu da 150 HP güce ve önden çekişe sahip bir Tiguan’dan 150 Euro daha düşük. Yani XV, burada da aşık olunası bir araç.

SONUÇ GERALD CZAJKA BEREND SANDERS XV ile Subaru, SUV liginin zirve grubunda yer alamayacak ama özgün şıklığı, fiyatı ve özellikleriyle dikkate alınması gereken bir alternatif olacak. Arazi kabiliyetine önem verenler ve boxer motorları sevenler için iyi bir seçenek.

4,47 m uzunluğundaki XV, SUV tasarımına kendi tarzını katmış. 1,62 m’lik yükseklik sınıf ortalamalarında.

XV’nin ikinci nesli hem görünüm hem de teknolojiler bakımından Avrupa’lı SUV’lara daha yakın.

Bagaj hacmi 385-1290 lt arasında. Arka koltuk parçalı yatırılabiliyor. İç bagaj kapağı tutamağı pek sağlam görünmüyor.

İç mekan anlaşılır bir yapıda. Ekran yüksek konumlu, klima kontrolleri alçakta kalıyor.

4x4 ve 22 cm’lik zeminden yükseklik sayesinde XV, karlı ve çamurlu zeminlerde rahatça ilerleyebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.