Entes, Ar-Ge’ye iki yılda 4.5 milyon TL kaynak ayırdı

Bölge Ekleri - - DUDULLU OSB -

Entes’in kuruluşundan beri en çok dikkat ettiği noktalar arasında Ar-Ge ve inovasyonun yer aldığını belirten Entes Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Uzunkaya, firmanın kuruluşundan bu yana en önemli prensibinin günceli yakalamak ve sektöre örnek olmak olduğunu kaydetti. Sadece Ar-Ge çalışmalarına iki yılda 4.5 milyon TL kaynak aktardıklarını ifade eden Uzunkaya, TÜBİTAK’tan ve Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’ndan (TEYDEB) destek almalarına rağmen ağırlıklı Ar-Ge harcamalarını öz kaynaklarından karşıladıklarını ifade etti. Uzunkaya, Entes’in gücünü korumak adına Ar-Ge ve Ür-Ge’ye destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Sektörünün en önemli kuruşları arasında yer alan Entes’in 1983 yılından bu yana kompanzasyon, enerji kalitesi, ölçme, koruma, kontrol ve uzaktan izleme alanlarında ürettiği cihazlarla Türkiye’deki lider konumunu koruduğunu savunan Ahmet Uzunkaya, “Üretim alanını bu liderliğe yakışır bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz. Bu yıl Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni tesisimizde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bina tadilatımız, yeni üretim hatlarımız, Ar-Ge merkezimiz ve kalite laboratuvarımız için 10 milyon TL’lik yatırım plan- lıyoruz. Gayrimenkul bedeliyle birlikte yatırımımız 23 milyon TL’yi aşacak” dedi. Yeni tesislerinin 12 bin metrekare alan üzerine kurulu, beş katlı binalarında her departmanın ihtiyacını karşılayacak şekilde özel plan uyguladıklarını kaydeden Uzunkaya, bin metrekarelik alanı sadece Ar-Ge departmanına ayırdıklarını dile getirdi. Entes olarak, tüm ürün gamlarından yıllık 850 bin civarında üretim yaptıklarını bildiren Uzunkaya, donanımın yanında yazılım desteğini de sunduklarını aktardı. Cirolarının yüzde 25’ini ihracattan sağladıklarını belirten Uzunkaya, “50’yi aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de ihracat yapacağımız ülke sayısını artırmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Verimli kullanılan elektrik enerjisi doğal kaynakların ömrünü uzatır”

Enerjinin verimli, etkin, güvenli ve çevreye duyarlı şekilde kullanılmasını sağlamanın Entes’in vizyonunun en önemli parçası olduğunu vurgulayan Ahmet Uzunkaya, Entes’in ileri teknoloji içeren tasarımları, otomasyon yoğun üretimi, satış öncesi ve satış sonrası hizmetleriyle yıllardır müşterilerinin yanında olduğunu ifade etti. Uzunkaya, Ar-Ge ta- kımları tarafından tasarlanan cihazların ölçme, izleme, koruma ve kontrol faaliyetlerini sağlayarak, kullanıcının sisteme sürekli müdahale edebilmesini mümkün kıldığını, bunu da enerji verimliliği konusunun ana temalarından biri olan enerji maliyetlerinin azaltılmasını da sağladığını belirtti.

Entes’in, bilgisayarla haberleşmeli Şebeke Analizörleri ve Güç Ölçerleri; endüstriyel tesisler, alışveriş merkezleri, ofisler, bankalar, hastaneler gibi enerji üreten ve tüketen her yerde kullanıldığını ileten Uzunkaya, ayrıca Entes marka GPRS modem, Ethernet Modbus Konvertör ve enerji izleme yazılımları ile internet olan her yerde tesislerin elektrik enerjisi bilgilerinin uzaktan izlenebildiğini açıkladı.

“REAKTİF GÜÇ KOMPANZASYON ALANINDA LİDERİZ”

Reaktif güç kompanzasyon alanında Entes’in Türkiye’de yıllardır lider konumda olduğunu iddia eden Ahmet Uzunkaya, “Entes, bu alanda senelerdir geliştirdiği reaktif güç kontrol röleleri ve dünyanın ilk üç fazlı reaktif güç kontrol rölesinin...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.