Kab Metal, 2014’te 12 milyon TL ciro hedefinde

Bölge Ekleri - - DUDULLU OSB -

Kab Metal Genel Müdürü Hasan Kab, 2012 yılında 6 milyon TL olan ciro hedeflerini, son üç ayda piyasalarda yaşanan sıkıntı nedeniyle revize ederek 5 milyon TL’ye çektiklerini kaydederek, 2014 sonunda yıllık 12 milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi

Ekonomik krizin yaşandığı 2008 yılında faaliyetlerine başladıklarını belirten Kab Metal Genel Müdürü Hasan Kab, bu dönemden sonra hızlı ve istikrarlı büyüme içine girdiklerini söyledi. Kab, 2010 yılının ikinci yarısında başladıkları pazarlama çalışmaları sonucunda 2011 yılında 4 milyon 500 bin TL’lik satış yaptıklarını açıkladı. 2012 yılında 6 milyon TL’lik olan ciro hedeflerini son üç ayda piyasalarda yaşanan sıkıntı nedeniyle revize ederek 5 milyon TL’ye çektiklerini dile getiren Kab, yaşanan gelişmelerle satışların yüzde 50 düştüğüne dikkat çekti. Ağırlıklı olarak makine ve hidrolik sektörüne satış yaptıklarını anlatan Kab, 330 mm, 350 mm, 560 mm ve 1100 mm çapta testerelere sahip olduklarını ve sattıkları her ürünü kesebilecek kapasitede olduklarını vurguladı. Kab, “Yeni makine yatırımı düşünmüyoruz. Bundan sonra yatırımımız sermayeye olacak. Sermayenin güçlendirdikten sonra yeni yer ile ilgili yatırım planı yapabiliriz” dedi. Henüz firmanın büyüme döneminde olduğunu söyleyen Hasan Kab, 2014’te yıllık 12 milyon TL ciroya ulaşmayı ve sattığı ürünleri ithal edebilmeyi hedeflediklerini kaydetti.

“Kiradan değil faizden kurtulmalı”

Kab, sektörün ağırlıklı ihracatının yapıldığı Avrupa’da yaşanan kriz nedeniyle firmaların Ortadoğu, Afrika ve Asya pazarlarına yöneldiğini vurguladı. Piyasalardaki daralma nedeniyle yılsonu hedeflerini revize ettiklerini yineleyen Kab, sözlerini şöyle sürdürdü: “Firma olarak büyümemizi sürdürüyoruz. Geldiğimiz noktada kalıcı olabilmemiz önemli. Akıllı tüccarın kiradan değil faizden kurtulması gerekiyor. Demir çelik sek- töründe de birçok sektörde olduğu gibi kredi yoğun bir sektör. Yüksek cirolar dönüyor ve öz sermayelerin düşüklüğünden dolayı yetmiyor. Büyümeyi borçla yapıyorsan, borçları ödeyip kredinin faizinden kurtulmadıysan, yeni yatırıma girmek mantıklı değil. Bu yüzden Kab Metal olarak ödediğimiz faizi düşürme çabası içerisindeyiz. Büyümenin getirisi kar ile olur. Faizden kurtulursam yeterince para kazanıyorum demektir. Daha fazla büyümek için hem riski hem de faiz yükünü arttırmak istemiyoruz.” Satışlarının çoğunun toptan olduğunu ve İstanbul’un yanı sıra Bursa, Konya ve İskenderun’a hizmet verdiklerini belirten Kab, ürün gamında yuvarlaklar, çelikler ile kalite olarak imalat çelikleri ve ıslah çelik grubunu stoklarında bulundurduklarını açıklayarak, müşterilerinin talepleri doğrultusunda her türlü malzemeyi temin edebildiklerini söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.