Egin Etiket, makine parkını genişletip istihdam artırdı

Bölge Ekleri - - DUDULLU OSB -

Yaptıkları yatırım sonucu 2012 yılının Mart ayında taşındıkları yeni tesislerinde makine parklarını genişlettiklerini ifade eden Egin Etiket firma ortağı Eren Egin, istihdamlarını ise 2010 yılına oranla yüzde 80 artırarak 48 kişiye ulaştırdıklarını söyledi. Makine parkına yaptıkları yatırımın cirolarının yüzde 15’ine denk geldiğini dile getiren Egin, kapasitelerinin de yüzde 30 arttığını kaydetti. Egin, makine parklarına ekledikleri otomatik serigrafi makinesi, IR ve UV kurutma hattı, matbaa giyotini, plotter, mekanik giyotin ile de kapasitelerini artırmaya devam edeceklerini açıkladı. Toplam cirolarının yüzde 7’sini oluşturan ihracat faaliyetleriyle ilgili de bilgi veren Eren Egin, Kanada ve Macaristan’a yaptıkları ihracatın sürdüğünü belirterek, yeni pazarlara açılmayı planladıklarını aktardı. Egin, “Bunun yanında birkaç kez Irak ve İrlanda’ya malzeme gönderimimiz oldu. Rusya pazarında da yavaş yavaş boy göstermeye başlıyoruz” dedi. 2013 yılında makine parklarına ve istihdamlarına olan yatırımlarını sürdüreceklerini ve firmalarını geliştirmeye daha sağlam adımlarla de- vam edeceklerini kaydeden Egin, ihracat oranlarını da yüzde 15 seviyesine çekmek istediklerini ifade etti.

İstanbul’da enerji sanayiine yönelik bilgi etiketleri üretimi alanında 1976’da faaliyetlerine başladıklarını kaydeden Eren Egin, daha sonra makine sanayii, demir-çelik endüstrisi ve otomotiv sektörlerinde de kaliteli ürün üreterek, bu yönde kendilerini geliştirdiklerini aktardı. 2000’li yılların başında reklam ve reklam ürünlerinin piyasadaki değerini bulduğuna değinen Egin, “Birçok teknolojik gelişmenin sağlanması sonucunda sektörde makine parkının genişletilmesi ve geliştirilmesi gerekliydi. Biz de bu konuda sektörde öncü bir firma olduk” diye konuştu. Ürünleri arasında paslanmaz, alüminyum, pirinç, leksan ve pvc etiketler, sticker, mimic diagram, gravoply etiketler, pano ve trafo aksesuarları, pantograf kesim, lazer markalama, yön tabelaları ile güvenlik levhalarının bulunduğunu dile getiren Egin, 2012 yılındaki 3 milyon adet üretim hedeflerinin üstüne çıkarak 3 milyon 249 bin adet üretim gerçekleştirdiklerini açıkladı. Egin Eti- ket olarak, ISO 9001 belgesine sahip olduklarını bildiren Egin, 18000 İşçi Sağlığı Güvenliği ve 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerini de en kısa zamanda temin edeceklerini vurguladı.

“Sektörümüzün sanayi kollarında bir karşılığı yok”

Sektörün en önemli sıkıntılarından birinin devletin sanayi kolları arasında bir adının bulunmaması olduğundan bahseden Eren Egin, “Yaptığımız işin devlet tarafından hiçbir karşılığı yok. Hep farklı reklam sektörlerinin içinde sayılıyoruz fakat bu sektörler tamamen bizi yansıtmıyor. Bizim gibi bu işi yapan çok fazla firma da olmadığı için birleşerek bir dernek ya da grup kuramıyoruz. Bundan dolayı da zorluk çeksek de tek başımıza büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz” açıklamasını yaptı. Meslek liselerine olan ilginin azalmasıyla kalifiye eleman sıkıntısı yaşadıklarına da dikkat çeken Egin, makine parklarında çalışacak eleman bulamadıklarını, bu yüzden personellerinin ihtiyaç duyduğu eğitimleri kendilerinin verdiğini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.