AJNA Reklam, KOBİ’lere hizmette iddialı

Bölge Ekleri - - DUDULLU OSB -

Organize sanayi bölgeleri yönetimlerinin, faaliyette bulunan işletme sayıları arttıkça, hizmet çeşitliliği ve uygulamalarının da gün geçtikçe arttığını söyleyen AJNA Reklam Ajans Başkanı Berma Sutuğ Aydın, OSB’lerde, üretimden tanıtıma, sektörel desteklerden yeni pazar araştırmalarına kadar pek çok alanda destek sağlandığını ifade etti. Dudullu OSB Müdürlüğünde Kurumsal İletişim Yöneticisi olarak görev yaptığı sürede, bölgedeki firmaların ihtiyaçlarını ve eksiklerini gözlemlediğini kaydeden Aydın, “İşletmelerimizin ürün ve hizmetler açısından elde ettikleri başarıları ve tanıtımlarını doğru stratejilerle hedef kitlelere ulaştırılması gerektiğini gördük” dedi. Özellikle kısıtlı imkanlar ile tanıtım faaliyetlerini sürdürmeye çalışan KOBİ’leri, KOSGEB desteklerinden faydalandırmaya yönelik bir strateji uyguladıklarını, marka olma yolunda hedefleri olan firmalara danışmanlık hizmeti verdiklerini belirten Aydın, “İyi bir ekibimiz var. Kurumsal kimlik, ürün katalogları, fotoğraf çekimi, kurumsal tanıtım filmi, web tasarımı, eğitim ve davet organizasyonları alanlarında kreatif çözümler sunu- yoruz. Bu çalışmaları yaparken bizim için en önemli konu, firmaların bizden tam olarak ne istediğini anlamak. Daha sonra kendi fikirlerimizi de birleştirerek maksimum fayda sağlayacak çalışmalar ortaya koyuyoruz” şeklinde konuştu.

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada, rekabetin hızla yer değiştirdiğine dikkat çeken Aydın, üretim ve hizmet alanında çok sıkı bir rekabet yaşandığına işaret etti. Geçmiş dönemlerde sadece üretim yapmanın yeterli olduğunu söyleyen Aydın, “İmkanların kısıtlı olduğu zamanlarda sadece üretim yapmak yeterli oluyordu. Şimdi ise sadece üretmek yetmiyor. Bugün pek çok sektörde ürün ve hizmetler giderek birbirine benzemeye başladı, yani emtialaşma adını verdiğimiz aynılaşma olgusu tüm sektörleri sarmış bulunmakta” diye konuştu. Günümüzde inovasyonun çok önemli olduğunu vurgulayan Aydın, fark yaratmanın, her alanda firmaları bir adım öne çıkaracağını belirtti. Aydın, “Son beş yıl içinde firmalar bu değişimin farkına varmış durumdalar. Ürün ve hizmetlerindeki farklılıklarını duyurmak için tanıtım bütçeleri hazır- layıp, bu doğrultuda hareket ediyorlar. Özellikle işlerini internete taşımak ve verimli kullanmak amacıyla, internet pazarlama yöntemlerini seçiyorlar. Bu gelişmeler yaşanırken bizim sektörümüz de buna paralel olarak her geçen gün büyüyor” dedi.

“İnternet ve sosyal medya iyi kullanılmalı”

Geride bırakılan 2012 yılında, Dudullu OSB’de yer alan birçok firma ile önemli işler yaptıklarını ifade eden Berma Sutuğ Aydın, “2013 yılına ilişkin planlarımız arasında öncelikle bölgemizde yer alan işletmelerimizin KOSGEB desteklerinden daha çok faydalandırmak yer alıyor. Bunun yanı sıra, büyük bir hızla büyüyerek önem kazanan sosyal medya ve e-ticaret alanında KOBİ’lere yol gösterici olmayı hedefliyoruz” diye konuştu. İnternet pazarlama yöntemleri iyi kullanıldığı taktirde, markaların hedef kitlelerine ulaşmasında önemli bir rol oynadığını aktaran Aydın, 2013’te bu konuda hizmet verebilmek için teknolojik altyapılarını geliştireceklerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.