Ali ŞEKERDAĞ

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak yakın zamanda şehrin gelişim bölgesinde, trafik ve altyapı sorunu olmayan modern bir hizmet binasını hizmete alacağız.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’nın yurt genelinde dikkat çeken projeleri kentini gelişimine de destek oluyor. Projelerimizi ele aldığımızda; ilimizin imajına olumlu katkı sağlayacak, şehrin gelişim bölgesinde trafik ve altyapı sorunu olmayan modern bir hizmet binasını yakın zamanda hizmete alacağız. Bugünkü değeri ile 20 milyon TL’lik bir yatırım olan modern hizmet binası Elazığ’ın bu anlamda çok uzun yıllar boyunca ihtiyacını karşılayacak. Yine odamız tarafından Ekonomi Bakanlığı’na sunulan ve 2011 yılının ikinci yarısında kabul edilen “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” projesi ile ilimizdeki ihracatçı firma sayısını ve ihracat miktarını artırmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında işletmelere yönelik “İhtiyaç Analiz Çalışması” tamamlanmış ve bakanlıkça onaylanmıştır. Üç yıl sürecek olan bu projenin diğer adımlarında firmalara uygulamalı dış ticaret eğitimi verilecek ve ardından beş farklı ülkede pazar araştırma çalışmalarına gidilecektir. Proje bütçesinin yüzde 75’i bakanlıkça karşılanmaktadır. Gıda, mobilya, PVC, döküm ve makine sektörlerinde yer alan firmalarımıza yönelik uygulanacak olan bu projeye adı geçen sektörlerde yer alan üyelerimizin ivedi olarak odamıza müracaatını ve projeye katılımını bekliyoruz. Bu çalışmalara ilave Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde AB’ye sunulan ve ülkemizde beş kentte kurulacak olan “Sürekli Eğitim Merkezleri”nden biri de ilimize kazandırıldı. Bu proje ile ilimiz işletmeleri diğer kentlere göre çok önemli bir avantaj elde etti. Proje kapsamında odamızda kurulacak olan eğitim merkezinde AB konusunda verilecek eğitimlere katılacak olan işletme sahipleri ve çalışanları ile mesleki eğitim alanındaki öğretmenlerimiz ücretsiz olarak alacakları bu eğitimler sonrasında çeşitli AB ülkelerine gidip, deneyim paylaşım programından yararlanabilecek.

Öte yandan odamız desteğiyle Elazığ TSO Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonunda, Elazığ Emniyet Müdürlüğü (Toplum Destekli Polis Birimi), İl Müftülüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Fırat Öğretim Üyeleri Derneği (FÖDER), Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği, İnsani Değerler Derneği (İDD), Elazığ Cem Kültür Merkezi Derneği ve Mahalle Muhtarları’nın desteği ile sosyal sorumluluk anlamında ilin kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlara yönelik eğitimler de başladı.

İşsiz gençlere eğitim fırsatı

Elazığ’ın eğitim alanındaki çalışmaları da aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve TOBB işbirliğinde kısa adı UMEM olan“Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri” projesi kapsamında, Elazığ Endüstri Meslek Lisesi’nde, 500 bin TL harcanarak, hazırlanan altı atölyede işsiz gençlere yönelik meslek edindirme kursları 2011 yılı itibarı ile başlatıldı.

Kursların açılması için İŞKUR İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, birçok kez bir araya gelerek, projenin etkili bir şekilde yürütülmesini sağladı. Proje kapsamında elektrik ark kaynakçılığı, mobilya imalatçılığı, mobilya üst yüzey işlemeciliği, otomasyon sistemleri, demir doğrama, cam mozaik yüzey işleme, cephe giydirme ve elektrik pano imalatçılığı kursları açılmış ve bugüne kadar yaklaşık 750 kişiye eğitim sağlanmıştır. Son olarak hizmet dönemimizde üzerinde durduğumuz en önemli husus, ilimiz tanıtımında görülen eksiklik ve yetersizliklerdir. Bu konuda oda olarak dört yılda yaptığımız yoğun tanıtım faaliyetleri meyvesini toplamaya başladık. Ekonomi Bakanlığı Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan ve halen ilgili kurumun web sitesinde yer alan İllerin Yatırım Teşvik Belgeleri istatistiklerine baktığımızda, 2001-2008 yılları arasında ilimizde toplam 198 belge alındığı buna karşın 2009-2012 yılı Ekim ayını kapsayan dönem içinde ise 195 belge alındığı görülmüştür. Dolayısı ile ilimizin tanımı noktasında projelendirdiğimiz tüm faaliyetlerimiz amacına ulaşmış ve Elazığ geçmiş sekiz yıldaki başarıyı dört yılda yakalamıştır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.