Toplum sağlığı açısından Türkiye’ye örnek projeler hayata geçiyor

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR - Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı

Tepebaşı Belediyesi, koruyucu hekimlik ve toplum sağlığı açısından Türkiye’de ilk olacak iki önemli projeyi, alzheimer merkezi ile çocuk ağız ve diş sağlığı merkezini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Alzheimer merkezi, 250 hasta kapasiteli olacak

Tepebaşı Belediyesi, koruyucu hekimlik ve toplum sağlığı açısından Türkiye’de ilk olacak iki önemli projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bunlardan biri alzheimer merkezi, diğeri de çocuk ağız ve diş sağlığı merkezi. Alzheimer hastalarının rehabilitasyonunu amaçlayan Alzheimer Merkezi, Aşağı Söğütönü mevkiindeki TOKİ konutlarında kuruluyor. Bu merkez, 250 hasta kapasiteli olacak. Çalışmalar, Eskişehir Alzheimer Derneği ile birlikte yürütülecek. Bu amaçla, belediyemiz ve Alzheimer Derneği arasında bir protokol imzalandı. Alzheimer hastaları ve aileleri için bir umut ışığı olacak merkez, bu hastalıkta 2050 yılında dünyada dördüncü ülke olmaya aday gösterilen Türkiye için büyük önem taşıyor.

Merkez, Alzheimer Derneği’ne devredilecek ve çalışmalara başlayacak. Bir yaşlılık hastalığı olarak da bilinen Alzheimer konusunda ailelerin yükü de azaltılmış olacak. Tepebaşı Belediyesi’nin bir başka çalışması da çocuk ağız ve diş sağlığı konusundadır. Şirintepe Mahallesi’nde kurulacak Çocuk Ağız Diş Sağlığı ve Bakım Merkezi de Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürütülecek. İki kurum arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Bu merkezle ilgili de 5- 14 yaş grubundaki çocukların ağız ve diş sağlığı konusunda bakım ve tedavileri amaçlanıyor.

Çocukları ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirmek, koruyucu diş hekimliği çalışmaları yaparak, çürük diş sayısını en aza indirmek, tedavi gereksinimi olan çocukların ücretsiz tedavilerini yapmak ve Tepebaşı bölgesindeki ilköğretim okulu öğrencilerinin düzenli diş taramalarını gerçekleştirmek amaçlanıyor. Her iki merkezle ilgili çalışmalarda son safhaya gelinmiştir.

Tepebaşı Belediyesi’nin bazı projelerini tekrar hatırlamakta fayda var:

Beldeevleri ve Aşevleri

Tepebaşı Belediyesi Beldeevleri dayanışmanın ve paylaşmanın merkezi olmaya devam ediyor. Tepebaşı bölgesinde yaşayan vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek, talep ve şikâyetlerini yerine getirebilmek adına mahallerde belirli noktalarda oluşturulan 15 Beldeevi, açtığı kurslar, gerçekleştirdiği sosyal yardımlar ve kültürel faaliyetler ile büyük takdir topluyor.

Belde evlerimizde genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk binlerce vatandaşımız meslek edindirme, eğitim, hobi, spor, müzik kurslarımızdan ücretsiz olarak yararlanıyorlar. Kurslar sonucunda kursa katılan kursiyerler Milli Eğitim onaylı sertifika almaya hak kazanıyorlar. Her yıl açılan 30 farklı branşta 7 bin kursiyere ulaşan Beldeevleri ile kadınların, ev ekonomisine katkı yapmalarının önü açıldı. 22 branşta açılan yaz okullarıyla da 5 bin 700 öğrenciye hizmet vermektedir.Ülke çapında örnek alınan bir proje olan Beldeevleri, ihtiyaç sahibi ailelere erzak, sıcak yemek, yakacak, kıyafet, süt, kırtasiye, ilaç, ev eşyası yardımlarını da gerçekleştiriyor. Yaşlı ve engelli vatandaşların servis aracıyla her gün evlerine sıcak yemek yardımında bulunurken, aşevleri ayrıca her Ramazan ayında binlerce vatandaşımıza kaliteli yemek veriyor.

Süt Desteği

Sağlıklı insan ve sağlıklı toplum ilkesiyle hareket eden Tepebaşı Belediyesi, sosyal güvencesi olmayan, yeterli beslenemeyen, ihtiyaç sahibi anne adaylarına süt desteği vermektedir. Geleceğin sağlıklı nesilleri için uygulanan proje, anne adayları ve aileleri tarafından büyük bir ilgi ve memnuniyetle karşılanmaktadır.

Kültür Merkezleri ve Sanat Organizasyonları

Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, 19 Mayıs Gençlik Merkezi ve 23 Nisan Çocuk Sanat ve Kültür Merkezi ile kent insanının sosyal ve kültürel yaşamına katkı vermektedir.

Altıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nda konuk sanatçılar pişmiş topraktan heykeller yapmakta ve bunlar kentin muhtelif yerlerine dikilmektedir. Aynı sempozyumda bildiriler sunulmakta ve bir kitapta toplanmaktadır. Ki- remit sektöründe faaliyet gösteren Başak Kiremit en önemli proje destekçisidir. Üçüncüsü gerçekleştirilen Ulusal Sanat Çalıştayı’nda konuk ressamlar alanlarında çalışmakta ve bunları Tepebaşı Belediyesi’ne bırakmaktadır. 2012’de ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’na Fransa’dan İspanya’ya, Finlandiya’dan Küba’ya kadar pek çok ülkeden ve ülkemizden şairler katılmaktadır.

Sukurusu Uygulama Merkezi

Sukurusu Uygulama Merkezi’nde kâğıdın geri dönüş macerası, genel olarak çöp muamelesi yapılan kâğıt parçalarının nasıl yeniden var olduğunu göstermesi bakımından bizlere önemli bir pratik sunuyor. Sukurusu Uygulama Merkezi, bölgede geri kazanım konusunda bilincin artırılması amacıyla, özellikle geleceğimiz demek olan çocuklarımıza, farklı eğitim uygulamalarıyla hizmet veriyor. Atık kâğıtların geri dönüştürüldüğü bir atölye alanı olan merkez, çalışmalarında kolayca harcayıp attığımız kağıdın kıymetine vurgu yapmayı ve atmaya kıyılamayacak yeni kağıtlar üretmeyi, bir çalışma disiplini olarak benimsiyor.

Sukurusu’nda yapılan çalışmaların dikkat çeken kısmı, ortaya çıkan kâğıt ürünün tamamen elde geri dönüştürülmüş olması. Birimde atık kâğıtları toplayıp, el yapımı ürünlere dönüştürerek, eski bir zanaat olan kâğıt yapımının kendine özel dokusu ve çeşitliliği ile ortaya çıkan tasarımlar üzerine çalışılıyor. Sukurusu Uygulama Merkezi, kâğıt miktarından çok, çalışma ve etkinlikler ile zihinlerde yer bırakarak atık konusunda duyarlılığı arttırmasını amaçlıyor.

Merkezde, hatıra eşyası, günlük kullanım nesneleri, masaüstü kullanım nesneleri gibi farklı ürünler üzerine de çalışılmaktadır. Bu ürünler, atölyeyi ziyarete gelenler için ilgi çekici olmasının yanında, atık kâğıtlarla yapılabilecekleri göstermek üzere, sergilenme amaçlı üretilmektedir.

Gökkuşağı Kafe

Tepebaşı Belediyesi tarafından zihinsel engelli bireylerin toplumla bütünleşmesinin amaçlandığı Gökkuşağı Kafe Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi’nde açıldı. Gökkuşağı Kafe, zihinsel engelli bireylerin servis yaptığı bir kafedir. Bu kafenin hemen yanında İş Bankası Yayınları’nın bulunduğu bir kitabevi bulunmakta ve bu kitabevinin sağladığı kitapların bir bölümü kafe içinde, kafeye gelen müşterilerin yararlanması için bulundurulmaktadır. Gökkuşağı Kafe, Tepebaşı Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Derneği ile ortaklaşa hayata geçirildi. Kafenin ikincisi ise, Özdilek Kültür Merkezi içinde bulunmaktadır.

Sağlıklı insan ve sağlıklı toplum ilkesiyle hareket eden Tepebaşı Belediyesi, sosyal güvencesi olmayan, yeterli beslenemeyen, ihtiyaç sahibi anne adaylarına süt desteği vermektedir. Geleceğin sağlıklı nesilleri için uygulanan proje, anne adayları ve...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.