“Eskişehir, OSB’si ile yatırımcıya kusursuz yatırım alanı sağlıyor”

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Eskişehir OSB’nin, yatırımlar için önemli bir cazibe merkezi olduğunu ifade eden Ali İhsan Karamanlı, her türlü sosyal hizmeti de veren OSB yönetiminin, sağladığı avantajlarla yerli ve yabancı yatırımcının işini kolaylaştırıcı bir iklim oluşturduğunu dile getirdi

Eskişehir’in, bölgesel avantajların yanı sıra organize sanayi bölgesiyle de yatırımcılara kusursuz yatırım alanı sağladığını söyleyen Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Müdürü Ali İhsan Karamanlı, her türlü sosyal hizmetle de yatırımcının yanında yer alan OSB yönetiminin, sağladığı avantajlarla yerli ve yabancı yatırımcının işini kolaylaştırıcı bir iklim oluşturduğunu dile getirdi. Eskişehir’in Anadolu’ya açılan kapı olduğunun altını çizen Karamanlı, “Limanlara yakınlığı, hammadde ulaşımına kolaylığı, yetişmiş insan gücünün varlığı, hızlı tren projesinde kilit noktada olması Eskişehir’i yatırım açısından cazip kılmaktadır. Eskişehir Sanayi Odası’nın öncülüğünde kurulan EOSB, yatırımlar için en önemli cazibe merkezlerinin başında geliyor” dedi.

EOSB’nin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından “Türkiye’nin En Çevreci Organize Sanayi Bölgesi” seçildiğini hatırlatan Ali İhsan Karamanlı, OSB’nin bugün 32 milyon metrekare büyüklüğü ve kusursuz altyapısı ile dikkat çektiğini belirtti. Karamanlı, “EOSB’nin yatırımcılara sunduğu avantajlarla bölgeyi yerli ve yabancı yeni yatırımlar açısından tercih edilir kılmakta, bu imkânlar yanında OSB’deki arsa fiyatlarının tüm altyapı hizmet bedelleri dâhil metrekaresinin 60 TL olması yatırımcılar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca TCDD tarafından yapım çalışmalarına başlanması beklenen OSB demiryolu bağlantısının tamamlanmasıyla, bölgedeki tüm firmalar demiryolu ulaşımından daha fazla yararlanarak lojistik maliyetlerinde önemli avantaja sahip olacaklardır. Eskişehir’in önemli karayolu ve demiryolu güzergâhlarının kesiş- me noktasında olması, aynı zamanda Gemlik ve İstanbul limanlarına yakınlığı, EOSB’ye de yeni yatırımlar için önemli bir avantaj sağlamaktadır” ifadesini kullandı. OSB’de altyapı yönünden bir sorun bulunmadığına değinen Karamanlı, tüm yatırımcılara eşit şartlarda eksiksiz hizmet sağlandığını vurguladı. Karamanlı, düz bir arazi üzerinde kurulmasının, bölge içinde her parsel sınırında su, elektrik, doğalgaz, fiber-optik internet bağlantısı, pis su hattı ve telefon ile her türlü destek hizmetlerinin bulunmasının OSB’ye olan ilgiyi artırdığını iletti.

33 bin kişi istihdam ediliyor

Bugün EOSB’de 25’i proje, 128’i inşaat ve 385’i üretim halinde olmak üzere toplam 538 firmanın olduğuna işaret eden Ali İhsan Karamanlı, EOSB’de 554 tanesi dolu, toplam 729 sanayi parseli bulunduğunu kaydetti. Karamanlı, 2011 yılında 1.1 milyar dolar ihracata ulaşan OSB’de yaklaşık 33 bin kişinin istihdam edildiğini açıkladı. Eskişehir OSB’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılara çok özel ve işlerini kolaylaştıran bir iklim oluşturulduğunu anlatan Karamanlı, şunları söyledi: “EOSB’de sahip olduğu doğalgaz santrali ile kendi elektriğini kendi üreten ve sanayicilerine düşük fiyattan elektrik veren bir yapı mevcut. Bilim Parkı ve içinde bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesi de sanayiciler ve bilim insanlarını bir araya getirerek yeni teknolojilerin gelişmesine katkı veriyor. Lojistik Merkezi ile sanayicilerin lojistik sorunları kısa sürede çözülüyor. Atıksu arıtma tesisi ve akredite laboratuvar ile doğaya saygılı üretim destekleniyor. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi EOSB’deki sa- nayi kuruluşlarına tek merkezden koruyucu hekimlik, poliklinik ve iş güvenliği hizmetleri veriyor. Bunların dışında EOSB’de firmalara fiber optik kablo bağlantısıyla kesintisiz ve yüksek hızlarda internet erişim imkânı sağlanıyor. Ayrıca OSB’deki firmalara yardımcı unsurların olduğu İş ve Ticaret Merkezi, sanayinin ihtiyaç duyduğu ara eleman sıkıntısına çözüm üretmek için CNC Eğitim Merkezi, Endüstriyel Otomasyon Araştırma-Uygulama Merkezi ile Kaynak Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunuyor.”

Geçtiğimiz yıl temeli atılan ve Osmangazi Üniversitesi ile işbirliği içinde eğitim yapacak olan Meslek Yüksek Okulu’nun bitirilerek öğretime açıldığını açıklayan Karamanlı, üniversite-sanayi işbirliği içinde sanayide kullanılmak üzere öğrencilerin tasarım yaptıkları Endüstriyel Tasarım Merkezi’nin de çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

KOBİ OSB ile küçük işletmelere yatırım alanı sağlandı

Eskişehir Sanayi Odası’nın girişimiyle, Eskişehir’in sanayi ağırlığını oluşturan KOBİ’lere yönelik hazırlanan KOBİ OSB ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek KOBİ’lere altyapısı hazırlanmış çağdaş bir üretim bölgesi sunulduğunu söyleyen Ali İhsan Karamanlı, bölgenin tamamen dolduğunu ve tahsis edilebilir alan kalmadığını bildirdi. KOBİ OSB’de ağırlıklı olarak metal eşya ve makine imalat sanayiinde faaliyet gösteren firmaların yer aldığını ifade eden karamanlı, bu bölgede de yaklaşık 2 bin 500 kişiye iş imkanı sağlandığını anlattı. KOBİ OSB’nin Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Karamanlı, “Eskişehir KOBİ OSB projesi küçük girişimci ve yatırımcıyı koruyarak, onlara fırsatlar sunan örnek bir projedir. Eskişehir sanayinin ağırlığı KOBİ’lerden oluşuyor. KOBİ niteliğine sahip işletmelerin oranı yüzde 97’ler civarında. Bu veriden yola çıkarak, sayısal anlamda ciddi bir üstünlüğe sahip olan Eskişehir’deki sanayi alanında çalışan KOBİ’lerin bir arada bulunacakları, her türlü altyapısı tamamlanmış, düşük basınçlı doğalgazından alçak gerilim elektriğine, fiber optik internet bağlantısından atık su arıtma tesisine kadar her hizmetin verildiği alanlar ve çağdaş üretim mekanları içinde faaliyetlerini sürdürmeleri için proje geliştirme çalışmaları yapılarak, KOBİ’lere dönük KOBİ OSB Bölgesi oluşturuldu” açıklamasını yaptı.

“TÜRKİYE’NİN EN ÇEVRECİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ”

EOSB’nin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından “Türkiye’nin En Çevreci Organize Sanayi Bölgesi” seçildiğini hatırlatan Ali İhsan Karamanlı, OSB’nin bugün 32 milyon metrekare büyüklüğü ve kusursuz altyapısı ile dikkat çektiğini belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.