ESİAD, yeni dönemde iletişimi ön plana çıkaracak

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Eskişehir Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ESİAD) yeni yönetim kurulu, önceliği üyeler arası iletişimin, üye sayısının ve lobi faaliyetlerinin artmasına verdi. Dernekte yeni dönemde yaşanacak gelişmeler hakkında bilgi veren ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Bandırma, yol haritalarını ve planlarını hazırladıklarını ve ESİAD tarihinde iz bırakmak istediklerini belirtti. Bugüne kadar yapılanların en iyisini yapmak istediklerini vurgulayan Bandırma, “ESİAD, 1985 yılında kurulmuş olan, Eskişehir için çok önemli bir kurum, ayrıca Türkiye’de kurulan üçüncü sanayici ve iş adamları derneğidir. Türkiye’nin ilk SİAD’ı TÜSİAD, ikincisi Bursa’da BUSİAD, üçüncüsü de Eskişehir’de ESİAD’dır. Her şeyden önce, ESİAD’ın kendi içinde, üyeleriyle olan bağlantısını ve ilişkilerini kuvvetlendirmek istiyoruz. Ayrıca devlet büyükleriyle veya ünlü işadamlarıyla yapılabilecek toplantı, konferans gibi aktivitelerle hem ESİAD ismini duyurmak, hem de onlarla üyelerimizi hatta Eskişehir kamuoyunu bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Devlet kurumlarıyla, büyük kuruluşlarla, işadamlarıyla diyaloglar içinde olmalı, Eskişehir’i daha da faz- la tanıtmalıyız. Açıkçası bazı aktivitelerle hem üyelerimizi heyecanlandırarak bir araya getirmek hem de kamuoyunda bir ESİAD rüzgarı estirmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Mayıs 2012’de göreve geldiğinden bu yana çok önemli aktiviteler yaptıklarını belirten Aydın Bandırma, büyük bir kokteyl organize ederek kentin iş dünyasını, protokolünü ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdiklerini aktardı. Diğer sanayici ve iş adamları derneklerinin başkanlarıyla buluşma sağlayarak güç birliği sağladıklarını da dile getiren Aydın Bandırma, “Türkiye’nin 500 büyük kuruluşu arasına giren Eskişehirli işletmelere ziyaretler yaparak başarılarını paylaştık. Eskişehir milletvekilleriyle üyelerimizi buluşturarak şehrimizin sorunlarını konuştuk. 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti konusunda projeler hazırlamak üzere bir ekip kurduk. ESİAD’ı kurumsallaştırmak adına bir genel koordinatör atadık. Böylece karar organı ile icra organını ayırdık. Bundan sonra aktivitelerimiz daha profesyonelce organize edilecek” dedi. ESİAD’ın iki adet çatı örgütü olduğuna değinen Aydın Bandırma, “Sanayici ve iş adamları derneklerini bağlı olduğu federasyon olan Marmara ve Kuzey Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MAKSİFED) ve tüm Türkiye’deki federasyonların bağlı olduğu konfederasyon olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile sıkı ilişkiler içinde olmak, onlarla birlikte ulusal bazda yapılabilecek aktivitelerin içinde yer almak istiyoruz. Çünkü haznemizi, hedeflerimizi büyütmemiz gerekiyor. Her ne kadar Eskişehir’in derneği olsak da global dünyada yaşıyoruz. Eskişehirli işadamları Türkiye’nin her yerinde yaşıyor. Birçok işadamımız dünyanın her yerine ihracat yapıyor, birçok arkadaşımız hem Türkiye içinde hem de Türkiye dışında ticari faaliyetlerini sürdürüyor. Dolayısıyla dar çerçevede düşünmemek gerekiyor” görüşünü aktardı.

Yerel olarak da Eskişehir’deki sivil toplum kuruluşları (STK) ile daha fazla diyalog içinde olmak istediklerinin altının çizen Aydın Bandırma, “STK’larla olan ilişkilerimizi sıklaştırabilirsek bir güç elde eder, bu gücümüzü zenginleştirebiliriz. Farklı projeler üretebiliriz” dedi. Kendilerinden önceki yönetim kurulunun en önemli başarılarından birinin de bugün içinde bulundukları binayı ESİAD’a kazandırmış olmaları olduğunu dile getiren Bandırma, Odunpazarı Evleri’nde kendilerine tahsis edilen konağın, önceki yönetim kurulu başkanının büyük maddi, manevi destekleri ve gayretleriyle restore edildiğini vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.