Sarar Giyim, 2023’e kadar ABD’de 100 mağaza açmayı planlıyor

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Yurtiçinde çeşitli kentlere mağazalar açmayı sürdüren Sarar Giyim, Avrupa ve ABD’de de mağazalar açıyor. 2023’e kadar ABD’deki mağaza sayısını 100’e ulaştırmayı planlayan firma, Avrupa, Afrika ve Asya ülkelerinde mağazalaşmak amacıyla Kuveytli Al Shaya Grubu ile el sıkıştı. Sarar, Avrupa, Afrika ve Asya’da Al Shaya tarafından açılacak 100 mağazaya sahip olacak

Sarar olarak 2012 yılında mağazalar açmaya devam ettiklerini ve 2023 yılına kadar Sarar konseptinde Amerika’da 100 mağaza açmayı planladıklarını açıklayan Sarar Giyim Sanayi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, yurtiçinde de mağazalar açmaya devam ettiklerini, AVM’ler de bulunan ve rant olmayan bazı mağazaları kapatarak, cadde mağazalarına yöneldiklerini anlattı. Sarar, “Türkiye’de bir AVM patlaması oldu, her yerde AVM var, burada iş olur dediğimiz her yerde mağaza açtık ancak yeni açtıklarımızın bazılarını kapatma kararı aldık. Kira, eleman gibi birçok maliyeti kurtarmıyor, kar sağlamıyor. Mağaza adetimizde düşme olmayacak. Bu yüzden iç piyasada iş yapan diğer AVM’lerde yeni mağazalar açacağız. Hatta cadde mağazalarına çok önem veriyoruz. Bayilerimizle birlikte yaklaşık 200’ün üzerinde Sarar mağazası var” dedi.

Dünyada ise mağazalar açarak büyümeye çalıştıklarını anlatan Cemalettin Sarar, “Turistin geldiği, halkın gezdiği caddelerde, şehirlerin güzel yerlerinde mağazalar açıyoruz. Geçtiğimiz kasım ayı içinde açtığımız ve bu ay içinde açacağımız toplam mağaza sayısı altı adet olacak. Bunların üçü ABD’de, üçü Avrupa’da.12.12.2012’de hem Sarar’ın hem de Sarar’ın Avrupa’daki en büyük mağazasını Düsseldorf Königsallee’de açtık. Bin 400 metrekare, iki katlı cadde mağazası olan mağazamız, modanın merkezi Düsseldorf’ta Kral yolunda ve şehrin en önemli alışveriş merkezlerinin olduğu

bir konumda bulunuyor” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’de üretip, dışarıda satmayı hedefledik”

Amerika’da mağazalaşmayı Sarar olarak kendilerinin gerçekleştirdiğini anlatan Cemalettin Sarar, Kuveytli Al Shaya Grubu ile anlaştıklarını ve Al Shaya’nın da başta Afrika ve Arap ülkeleri olmak üzere Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinde 100 tane daha Sarar mağazası açacaklarını açıklayarak, ilk mağazalarını da geçtiğimiz aylarda Kuveyt’te açtıklarını belirtti. Sarar, sözlerine şöyle devam etti: “Sarar’ın hedefi 2023 yılına kadar dünyada mağazalaşmak ve Türk markasını her yerde duyurmak. Dünyanın beş kıtasında mağazamız var. Biz üretimleri kesinlikle dışarıda gerçekleştirmeyi düşünmüyoruz, bu yüzden üretim tesislerimiz Eskişehir’de. Biz Türkiye’de üretip, dışarıda satmayı hedefledik. Kendi markalarımıza yaptığımız üretimler yanında dünya markalarına bitmiş mal satıyoruz; kumaş, model ve koleksiyonlarımızı veriyoruz. Bizim koleksiyon ekibimizde İtalyan, Alman, Fransız ve Japon tasarımcılar çalışıyor. Sarar, artık dünyaya mal satan hale gelmiş önemli bir marka oldu.”

Üretimi Türkiye’de yapmak konusunda prensip kararları olduğunu anlatan Sarar, Eskişehir’deki üretim tesislerinde üretim yaptıklarını belirterek, yurtdışında Çin, Rusya, Almanya ve Amerika’da şirket kurduklarını açıkladı. Bu şirketler kanalıyla yurt- dışı satışları gerçekleştirdiklerini ve mağazalaşma yatırımları yaptıklarını söyleyen Sarar, yurtdışında önemli markalara üretim yapmaya devam ettiklerini de açıkladı. Sarar, şu anda üretimlerinin yüzde 40’ını ihracata, yüzde 60’ını iç piyasaya sunduklarını belirterek, “Hedefimiz bunu tersine çevirerek, önümüzdeki yıllarda ihracat payımızı yüzde 70’lere çıkarmak” dedi.

2012 yılını Sarar olarak çok iyi geçirdiklerini ve yüzde 12 büyüme kaydettiklerini açıklayan Cemalettin Sarar, “2012 gayet güzel geçti, 2011’e nazaran yüzde 12 büyüdük. 2013 yılında da büyümemizi sürdürmeyi planlıyoruz, asgari yüzde 10 büyüme hedefimiz bulunuyor. 2013’te daha çok ve daha kaliteli ürünleri yurtiçi ve yurtdışına satmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Eskişehir OSB’de aldığı yeni fabrikalarla kapasiteyi artırıyor

Geçen yıl Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan iki konfeksiyon fabrikasını satın alarak yenilediklerini ve üretime aldıklarını anlatan Cemalettin Sarar, bu yıl da yine OSB’de bulunan başka bir üretim tesisini satın alarak, yenileme yatırımlarını sürdürdüklerini açıkladı. Yeni aldıkları tesis hakkında bilgi veren Sarar, “Özelleştirme kapsamında satın aldığımız ve ev tekstili ürettiğimiz tesisimizi yeni aldığımız bu fabrikaya taşıyacağız. Şehirde sadece gömlek üretimine devam edeceğiz. Şu anda aldığımız fabrikanın yenilenme çalışmaları sürüyor. Fiziki yapısını bizim üretim bantlarımıza göre yeniden düzenliyoruz. Yeni tesiste, var olan üretimlerimizi hem kalite hem de kapasite olarak daha üst seviyeye çıkarmış olacağız. 40 dönüm alan üzerinde kurulu fabrikanın 4 bin metrekaresi kapalı ve biz buna 8 bin metrekare daha ilave bina yapıyoruz. Bu yeni üretim tesisimizle birlikte Sarar’ın üretim yaptığı toplam kapalı alan 160 bin metrekareye ulaşmış olacak, şu anda 5 bin kişiye iş imkanı sağlıyoruz, bu sayı da artacak” diye konuştu.

Ev tekstilinde hedef yurtdışı pazarı

Sarar Tekstil Fabrikası’nda gömlek, eşarp ve ev tekstili üretimi yaptıklarını anlatan Cemalettin Sarar, ev tekstilinde de dünyanın beş kıtasına üretim ve satış yaptıklarını açıkladı. Sarar, “Ev tekstilinde, şu an üretim kendi kendine yetiyor, dışarıya büyük markalara bitmiş ürün yapıyoruz. Dünyanın her yerine ipek ve kaşmirden battaniye yapıyoruz, nevresim dikiyoruz, işlenmiş ipekleri Çin’den getiriyoruz, burada boyasını ve baskısını yapıyoruz. Sarev’de geçen seneden beri Frankurt Fuarı’na giren bir firmayız, yabancı firmaların yanında, yaklaşık 350 metrekare standımızla yer alıyoruz. Sarev’in satışını büyük markalarla yapıyoruz, toplu ihracatlar gerçekleştiriyoruz. Zara, Armani gibi büyük markalara bitmiş mal yapıyoruz” dedi.

İlk AVM’yi Bozüyük’e açtıklarını ve önümüzdeki yıl Eskişehir’e kuracakları AVM ile bu deneyimlerini pekiştireceklerini anlatan Cemalettin Sarar, Eskişehir’e kuracakları AVM ve SPA merkezi ile ilgili çalışmaların sürdüğüne işaret ederek, 2013 yılında projeye başlayacaklarını anlattı. Sarar, “Eskişehir’e güzel bir alışveriş merkezi, otel, SPA merkezi ve 21 katlı rezidanslar yapacağız” dedi.

“EV TEKSTİLİNDE BEŞ KITAYA SATIŞ YAPIYORUZ”

Ev tekstilinde dünyanın beş kıtasına üretim ve satış yaptıklarını açıklayan Cemalettin Sarar, “Ev tekstilinde, şu an üretim kendi kendine yetiyor, dışarıya büyük markalara bitmiş ürün yapıyoruz. Dünyanın her yerine ipek ve kaşmirden battaniye yapıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.