Esyem, OSB yatırımıyla kapasitesini %80 artıracak

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Esyem için, Eskişehir OSB’de yaklaşık 10 milyon TL’lik bir yatırımla yeni tesis kuracaklarını söyleyen MSM Genel Müdürü Murat Sürel, “İnşaatımız 2013 Mart’ta başlayacak. 2014’te faaliyete başlamayı planlıyoruz. Yeni tesisimizde üretim kapasitemiz yüzde 80 artacak” dedi

Esyem’i 15 Mayıs 2008 tarihinde satın aldıktan sonra, revizyon ve yeni makine anlamında birçok yatırım gerçekleştiren MSM, 10 milyon TL’lik yeni bir yatırım ile üretim tesislerini Eskişehir OSB’ye taşıyor. Eskişehir OSB’de, 28 bin metrekare arazi üzerine kuracakları yeni üretim tesisi hakkında bilgiler veren MSM A.Ş. Genel Müdürü Murat Sürel, “Tam otomasyonlu, modern bir yem fabrikası inşa edeceğiz” dedi.

Sürel, “Ambar ve silolarımızla güçlü bir hammadde stoklama kapasitesine sahip olmamızın yanı sıra üretim kapasitemizi aylık 7 bin tona çıkartacağız. İnşaatımız 2013 yılının Mart ayında başlayacak. 2014 yılının Ocak ayında ise, faaliyetimizi yeni tesisimizde sürdürmeyi planlıyoruz” diye konuştu. Sürel, şunları söyledi: “Bölgesinde güçlü, modern yem üretim standartlarına ulaşmış, daha ka- liteli ve hızlı yem üretebilen bir Esyem hedefliyoruz. AB uyum yasaları çerçevesinde HACCP yönetmeliğine uygun bir üretim tesisi kurmak için Eskişehir OSB’nin avantajlı şartlarından ve lojistik kolaylıklarından faydalanmak istedik. Yaklaşık 10 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştireceğiz. Yeni tesisimiz faaliyete geçince üretim kapasitemiz yüzde 80 artış gösterecek. Esyem’de bugün itibariyle 30 kişi çalışıyor. İhracatta üretimden yüzde 10 hedefliyoruz. Katma değeri yüksek yem üretimine geçerek pahalı ama kaliteli yem imal edeceğiz.”

Esyem’in, hiçbir zaman piyasanın en ucuz yemi olmayacağını kaydeden Sürel, “Bu yatırımı, hem hayvancılık hem de tarım sektörü krizde olmasına rağmen gerçekleştiriyoruz ve en büyük güvencemiz kalitemiz. Araziyi aldık, fizibilite raporları hazırlanıyor ve anahtar teslim yem fabri- kası inşa eden firmalarla görüşmelerimiz sürüyor” dedi. Sürel, şunları kaydetti: “Bu yatırım sürecinde herhangi bir teşvikten yararlanamıyoruz ve yatırımı tamamıyla kendi öz sermayemiz ile gerçekleştireceğiz. Bugün itibarıyla üretimimizi sürdürdüğümüz arazi için ise, modern, Eskişehir’e yakışır bir otel projemiz mevcut, bunu da önümüzdeki yıllarda hayata geçireceğiz.” Ürün çeşitleri arasında kuzu yemi, buzağı yemi, besi yemleri, süt yemleri, koyun yemleri, etlik yemler, yumurta tavuk yemleri ve yüksek proteinli güvercin yemi bulunan Esyem’in, sektörde bazı ilkleri gerçekleştirdiğini de belirten Sürel, “Eskişehir’in ilk kanatlı broiler konsantre yem ve besi yemi ihracatını 2009 yılında Gürcistan’a gerçekleştiren Esyem, aynı zamanda Türkiye’nin ilk pelet formda güvercin yemini üreten markasıdır” dedi.

ÜRETİM KAPASİTESİNİ AYLIK 7 BİN TONA ÇIKARACAK

Murat Sürel, “Ambar ve silolarımızla güçlü bir hammadde stoklama kapasitesine sahip olmamızın yanı sıra üretim kapasitemizi aylık 7 bin tona çıkartacağız” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.