Selka’nın, Türkiye çapındaki projelerde imzası var

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kaya, Ankara-İstanbul YHT Projesi’nin Ankara- Eskişehir etabındaki prefabrik ve betonarme yapıları başarıyla inşa eden Selka’nın, projenin Eskişehir- İstanbul arasında da başrollerden birini üstlendiğini söyledi

Daha önce, Ankara-İstanbul arasındaki mesafeyi üç saate indirecek olan YHT (Yüksek Hızlı Tren) Projesi’nin Polatlı-Eskişehir arasındaki hazır beton temini, altyapı, sanat yapıları, viyadük inşaatları ve köprü kirişlerinin büyük bir kısmını üstlenen Selka, projenin Vezirhan-İnönü arasındaki bölümünde de faaliyetini sürdürmeye devam ediyor.

İlk etaptaki taahhütlerini başarıyla yerine getirdiklerini ifade eden Selka Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kaya, CİB Ortaklığı tarafından yapımı süren ve bittiğinde 6.1 kilometre uzunluğu ve 12.5 metre net iç çapıyla Türkiye’nin en büyük ulaşım tüneli haline gelecek T26 için segment üretimi gerçekleştirdiklerini belirterek şöyle devam etti: “Proje bitimine kadar, Türkiye’de bu ebatlarda (toplam 90 ton ağırlığında, iç çapı 12.5 metre, kalınlığı 45 cm, genişliği iki metre, toplamı 30 metrelik) hiç üretilmemiş, bir kilit taşı ve yedi adet segmentten oluşan sekiz parçalık halkadan toplam 3 bin 500 adet üreteceğiz.” Bugüne kadar bu parçaların bin 500 adedinin yapımını tamamladıklarını aktaran Kaya, Vezirhanİnönü arasında kullanılmak üzere yaklaşık 2 bin adet köprü kirişinin üretimini ve montajını da sürdürdüklerini dile getirdi.

Faaliyetlerini Türkiye geneline yaymayı hedefliyor

İstanbul-Eskişehir arasındaki karayolu mesafesini üç saate düşüren Bozüyük-Mekece yol çalışmalarında kullanılan köprü kirişleri ve menfez elemanları için de tercih edildiklerini hatırlatan Mert Kaya, “Eskişehir Kuzey-Güney çevre yolları yapılacak. Burada da viyadük gibi sanat yapıları imalatında yer almayı planlıyoruz. Hedefimiz, gerçekleştirdiğimiz işleri Türkiye geneline yayabilmek ve sektörde kalıcı olabilmek” ifadesini kullandı.

Selka Şirketler Grubu bünyesinde 2005 yılında Eskişehir OSB’de 20 bin metrekaresi kapalı, toplam 90 bin metrekarelik alanda faaliyete başlayan Selka Prefabrik, 170 kişiye istihdam sağlıyor. Kurulduğundan bu yana toplam 800 bin metrekare endüstriyel yapı ve yaklaşık 4 bin 500 adet muhtelif ebatlarda köprü ve viyadük kirişlerinin imalatı, nakliyesi ve montajını gerçekleştirdi. Tesis yıllık ortalama 250 bin metreküp üretim kapasitesiyle çalışıyor.

Eskişehir’in hazır beton ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor

Hazır beton üretiminde Eskişehir’in lider firması olduklarını iddia eden Mert Kaya; Selka Hazır Beton A.Ş’nin ilk tesisinin; 1992 yılında, EMKO Sanayi Sitesi’nde kurulduğunu, 1996 yılında ise Alpu Yolu’ndaki 40 bin metrekarelik alana taşındıklarını belirtti. Alpu yolundaki tesislerinde saatte 120 metreküp kapasiteli iki adet tam otomatik bilgisayar donanımlı beton santrali, Eskişehir-Bursa Karayolu 11. km’de bulunan ve 2009 yılında devreye giren tesislerinde ise yine saatte 120 metreküp kapasiteli bir adet tam otomatik santral kullanıldığını dile getiren Kaya, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ayrıca Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi olan An- kara-İstanbul arası Hızlı Tren projesinin Eskişehir-Polatlı arasındaki tren hattının beton ihtiyacını karşılamak için, Ankara Yolu Sazak Köyü mevkiine tam otomatik, saatte 120 metreküp kapasiteli üçüncü bir beton santrali kurduk. Kuruluşumuzdan itibaren TSE kalite belgesine sahibiz.” Eskişehir’de bu sektörde ilk ISO 9001:2000 kalite standartlarını sağlayan firma olduklarını iddia eden Kaya, firma bünyesinde kurulu olan ‘Beton Test Laboratuvarı’nda modern cihazlarla, bilgisayar kontrollü olarak deneyler yapıldığını ve ISO 9001:2000 ve TSE standartlarına uygunluğun sürekli kontrol edildiğini dile getirdi. Kaya , “Üretim kapasitesi olarak Eskişehir’in hazır beton ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyoruz ve her uygulamaya açık C12 sınıfından C50 sınıfına kadar hazır beton üretimi yapabiliyoruz” dedi.

Mert Kaya, betonun hammaddesi olan agregayı da grup bünyesinde bulunan Selka Madencilik İnşaat’ın, Ankara Yolu Yörükkaracaören mevkiinde yer alan tesislerinde, yıllık 1 milyon 500 bin ton kapasitesiyle imal ettiklerini söyledi. Kaya, ayrıca grup bünyesinde bulunan yaklaşık 150 araç ve iş makinasının akaryakıt ihtiyacını da Selka Oto. Petrol Ürünleri tarafından yine kendi bünyelerinde karşıladıklarını kaydetti.

Ark Game Studios, gerçek zamanlı strateji oyunu hazırlıyor

Grup olarak inşaat dışında bir sektöre girmeyi uygun bulduklarını ve yaptıkları araştırmalar sonucu 2011 başlarında Selka Yazılım Bilişim Teknolojileri A.Ş.’yi kurduklarını ifade eden Mert Kaya, şirket ve markası olan Ark Game Studios hakkında şöyle konuştu: “PC, MAC, XBOX, PS3, mobil telefonlar gibi her türlü di- jital oyun platformunda oyun ve uygulama geliştirebilecek bir yapılanmaya gittik. Eskişehir OSB Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde, 20 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. İlk deneme dijital oyunumuz olan ‘Incredible Calculator’ Iphone için AppStore’da yayınlanmıştı. Headfirst adlı ilk tam sürüm oyunumuz ise artık iTunes aracılığıyla piyasada. Projelerimiz arasında PC’ler için geliştirilen bir gerçek zamanlı strateji oyunu da bulunuyor. Dijital oyun projelerinin yanında online oyun portalı da yaratmaya çalışıyoruz. www.aliveingames.com isimli web sitemiz yayın hayatına başladı.”

“KURULUŞUMUZDAN BERİ TSE KALİTE BELGESİNE SAHİBİZ”

Eskişehir’de hazır beton sektöründe ilk ISO 9001:2000 kalite standartlarını sağlayan firma olduklarını iddia eden Mert Kaya, firma bünyesinde kurulu olan ‘Beton Test Laboratuvarı’nda modern cihazlarla, bilgisayar kontrollü olarak deneyler yapıldığını...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.