Başak Grubu, ürün çeşitlerine metal kiremiti de ekledi

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Ar-Ge ve inovasyona sürekli yatırım yaptıklarını belirten Başak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Füruz Karık, sektörden gelen talep doğrultusunda metal kiremiti de ürün listelerine eklediklerini söyledi

Başak Çatı & Cephe Sistemleri’nin yenilikçi ve öncü çalışmalarıyla ilklere imza attığını dile getiren Başak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Füruz Karık, 2012 yılıyla birlikte ürün listelerine Başak Metal Kiremit’i kattıklarını dile getirdi. 1969 yılından bu yana kalite ve müşteri odaklı çalışma anlayışı ile teknolojiyi yakın takip ettiklerini belirten Karık, sektörde yaşanan değişim ve gelen talep doğrultusunda yatırımlarını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Yeni ürün için dünya konjonktürünü yakından takip ettiklerini belirten Karık, Ar-Ge ve inovasyona sürekli yatırım yaptıklarını belirtti. Bu nedenle farklı çatı sistemi talebini göz önünde bulundurarak, çatı sistem çözümlerine bir yenisini eklediklerini söyleyen Karık, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşaat malzemeleri konusunda dünyanın önde gelen firmalarından Güney Koreli KD One ile anlaştık. KD One’ın Türkiye distribütörlüğünü alarak Başak Metal Çatı Sistemleri birimini bayi ve müşterilerimizin hizmetine sunduk. Başak Metal Kiremit, üç farklı model ve on farklı renk seçeneğinden oluşuyor. Kar, yağmur gibi kötü hava koşullarından etkilenmeyen, aşırı rüzgara ve UV ışınlarına dayanıklı bir ürün. Hafif olduğundan uygulama sırasında ustalara kolaylık sağlıyor ve aynı zamanda uzun ömürlü ve çevre dostu. On farklı renk, doğal taş ve renkli granül ile kaplanabilen, galvanize edilmiş çelikten en son teknoloji ile üretiliyor.”

Renkli Kiremit Serileri’nin piyasadaki ilgiyi üzerinde tutmayı sürdürdüğüne değinen Füruz Karık, kiremitlerin son teknoloji üretim araçları ile renklendirilerek, çatılarda yeni görünümler ve özgün tasarımlar oluşturduğuna dikkat çekti. Farklı doku ve renk seçeneklerini bir arada sunabildiklerini de sözlerine ekleyen Karık, renkli kiremitlerin Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirdiklerini dile getirdi. TS EN 1304 ve CE normlarına sahip renkli kiremitlerin sağlamlığına da vurgu yapan Karık, “Artık Başak Art Alaturka Renkli Kiremit uygulaması da yapıyoruz. Sıra dışı ve doğal yapısıyla Başak Art Natura serisini yarattık ve tonoz çatı uygulamalarında da yeni bir dönem başlattık. Kiremitle çikolata renkli tonoz çatı çözümü yapılacağını ve çok güzel olacağını da gözler önüne serdik” diye konuştu.

Has Beton, yeni yatırımlarıyla kapasitesini artırıyor

Başak Grubu şirketlerinden, 2004 yılında kurulan Has Hazır Beton A.Ş.’nin, yaklaşık bir yıl önce kurulumu tamamlanan, saatte 160 metre- küp kapasiteli yaş sistem üretim yapan beton santrali ile kapasitesini artırdığını söyleyen Karık, araç parkı ve taşıma filosunu da geliştirdiklerini kaydetti. Karık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muttalip Sanayi Bölgesi’nde 27 bin metrekare alan üzerinde, toplam 5 adet beton pompası ve saatte 180 metreküp kapasiteli 18 adet transmikserle hizmet sunuyoruz. Aynı zamanda iyi bir çevreci olan Has Beton, Eskişehir’de bir ilke imza atarak geri dönüşüm ünitesinin altyapısını tamamladı. Üretimden çıkan atıklarımızı geri kazanarak, hem ülke ekonomisine hem de çevreye karşı sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz.”

Agregasan, yılda 1 milyon tonun üzerinde agrega üretiyor

Yine Başak Grubu bünyesinde, Ocak 2011’de, Eskişehir Yukarıkaracaören Köyü’nde kurulan kırma ve öğütme tesisi Agregasan Madencilik A.Ş.’nin yılda 1 milyon tondan fazla üretim gerçekleştirdiğinden bahseden Füruz Karık, üretilen kırma taş, mıcır, kum, balast ve diğer yan ürünler, müşteri portföyünde bulunan Devlet Demir Yolları, Hava Meydan İşletmeleri, İl Özel İdareleri, belediyeler ve beton santralleri tarafından kullanıldığını vurguladı. Karık, 20 kişiye istihdam sağlayan Agregasan’ın saatte 350 ton kapasiteli Primer Darbeli Kırıcı (PDK), 2 ekskavatör, 1 delici, 4 kamyon ve 2 kepçeyle faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

“Başak Residence’da kira garanti”

Karık, faaliyetlerini Başak Grubu’na bağlı olarak sürdüren, ilk projesini 2006 yılında, Sun Hill adıyla gerçekleştiren Başak Konut’un bu projelerin en yenisi olan ve toplam 9 bin 169 metrekarelik inşaat alanına sahip Başak Residence ile ilgili bilgi verdi. 54-84 metrekare arasında değişen dairelerde oluşan projenin, kira garantili bir sistem olduğunu belirten Karık, “Profesyonel yönetim hizmetleri ve kira garantili sistemiyle, hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını gözeten, aynı zamanda yatırım yaparak kårlı bir işletme modeline sahip olunabilecek bir proje” şeklinde konuştu.

Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’na daimi destek

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun ilk yılından bu yana ana sponsoru olduklarının altını çizen Füruz Karık, “8 bin yıllık kiremit geleneğinin modern dünyadaki en önemli uygulayıcılarından biriyiz. Bu nedenle sektöre desteğimizi sürdürüyoruz. Sempozyum, Eskişehir’in pişmiş toprak üretiminin, sanayisinin ve sanatının gelişimine önemli katkı sağladı” şeklinde konuştu.

“RENKLİ KİREMİT BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ”

Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirdikleri renkli kiremitlerin büyük ilgi gördüğünü belirten Füruz Karık, çatılarda yeni görünüm ve renkli tasarımlar yarattıklarını belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.