Kıraç Group, Türkmenistan başta olmak üzere yurtdışına odaklandı

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Kıraç Group olarak Türkmenistan’da altyapı, Libya’da enerji hattı, Avrupa, Afrika ve Arap ülkelerinde ise galvanizli metal konstrüksiyon üretimine odaklanacaklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Kıraç, 2013 yılında yurtdışına yöneleceklerini dile getirdi

Kıraç Group, 2013 yılında, Türkmenistan’da altyapı işine, Libya’da enerji hattı yapımına; Avrupa, Afrika ve Arap ülkelerinde galvanizli metal konstrüksiyon üretimlerine; Türkmenistan, Libya ve Irak’ta elektrik şalt malzemesi ihracatını arttırmaya, Almanya ve Fas’a bilişim ürünlerini pazarlamaya, Katar’daki tesislerinde ise Japon Gaz Şirketi’ne yapılacak özel üretime odaklanacak. Kıraç Group adına 2013 yılından oldukça umutlu olduklarını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Kıraç, “Nakit darlığı ve çek yasasındaki değişiklik yüzünden 2012 yılı beklentilerimizi karşılamadı ama 2013 Kıraç Group için çok güzel gelişmelere sahne olacak” diyerek şunları söyledi: “Özellikle elektrik sektöründe iç piyasa çok kötü durumda, bu nedenle yurtdışına yöneliyoruz. 2013’te Türkiye’de yatırım yapmayacağız. İyi organize olup yurtdışındaki işlerimizi gerektiği gibi yapabilirsek, bu işlerin de arkası gelecektir. Yurtdışı işlerinin en önemlisi Kıraç Otomasyon’un, diğer iki ortağıyla beraber Türkmenistan’da aldığı büyük altyapı işi, 2013 yılında öncelikli olarak bu işi tamamlamaya odaklanacağız.” Projenin ilk şekliyle yaklaşık 230 milyon dolarlık bir iş olacağını ancak bu rakamın yaklaşık 350 milyon dolara ulaşacağını düşündüklerini söyleyen Kıraç, projenin yüzde 28’inin de Kıraç’ın olduğunu ifade etti. Kıraç, “Aynı zamanda Türkmenistan’da Polimeks ve Rönesans’ın da işlerini yapmayı sürdürüyoruz. Bugün Kıraç Otomasyon adına Türkmenistan’da 60’ı Türk olmak üzere 200, Türkiye’de ise 35 kişi çalışıyor. Otomasyon şirketimiz 2012 yılı için düşündüğümüz ciroyu yapamayacak, çünkü projelerin neredeyse hepsi yeni başlıyor, fakat yılı 5 milyon TL civarında ciro ile kapatacaktır” ifa- delerini kullandı. İç piyasadaki durumu göz önünde bulundurarak, elektrikte de yurtdışına mal satmaya çalıştıklarını belirten Kıraç, “Türkmenistan, Irak ve Libya’ya elektrik şalt malzemesi alanında ihracatımızı arttırmaya çalışacağız. İşlenmiş panolarımızı da yurtdışına satmayı planlıyoruz” dedi. Kıraç Bilişim’in hemşire çağrı sistemi olan ZKR’yi ise Almanya ve Fas’ta pazarlama çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Kıraç, bilişim şirketlerinde bugün itibarıyla 25 kişi çalıştığını ve 2012 yılını 4 milyon TL ciro ile kapatacaklarını dile getirdi. Kıraç, sözlerine şöyle devam etti: “Katar’daki fabrikamız ve markamız Pioneer Metal ise şu anda Japon Gaz Şirketi’nden yüklü bir sipariş aldı, hatta yaklaşık bir yıllık işini bir anda aldı. Toplam bin 200 tonluk iş için imal edeceğimiz ürün; petrol rafinerilerinde, gaz platformlarında, kimya tesislerinde kullanılacak olan özel bir merdiven kablo kanalı. Kanalın taşıma kapasitesi çok yüksek, metrede 150 kilo taşıyor. Katar’da, Almana Group ile ortak kurduğumuz Pioneer Metal’de 23 kişi istihdam ediyoruz. Bu tesisimiz için yıllık bin 200 ton üretim ve 3 milyon dolar ciro hedefimiz vardı ve bunları tutturduk.”

2013’te yüzde 20 büyüme hedefliyor

Şirketlerinin 2012 faaliyetlerine yönelik grubun gelecek planlarına dair bilgiler veren Feyzi Kıraç, “Grubun lokomotif şirketi olan ve 15 bin kalem ürün sattığımız Kıraç Elektrik olarak, yılın başında yüzde 20 büyüme hedefi koymuştuk, ilk sekiz ayda bunu başardık ancak kriz hissedilmeye başlayınca ürün verme konusunda daha dikkatli ve seçici davranmaya başladık. Revize ettiğimiz hedefimizi yüzde 18 ile tutturduk, ancak artık önemli olan hedef değil, öncelik sağlam müşteri ve zamanında ödemedir” dedi. 2013 bütçesinin yeni yapıldığını kaydeden Kıraç, büyüme hedeflerinin yine yüzde 20 civarında olacağını belirtti. Kıraç sözlerine, “Kıraç Elektrik’te bugün 50 kişiye istihdam sağlıyoruz ve bu arkadaşların 6 tanesi Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa ve Adana’da home ofis olarak çalışıyor. Elektrikte 2012 yılını 120 milyon TL ciro ile kapatacağız” şeklinde devam etti.

Kıraç Elektrik ve Kıraç Metal dışındaki şirketlerinin 2012 ciro hedeflerini tutturamadıklarını, Kıraç Otomasyon’un ise kârlılık hedefini tutturan tek şirketleri olacağını vurgulayan Kıraç, özellikle Kıraç Otomasyon ve Kıraç Galvaniz için önümüzdeki yılların çok iyi geçmesini beklediklerinin tekrar altını çizerek, “Kıraç Metal’de 122 kişi çalışıyor, Innovatray’de ise altı kişiyle Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kıraç Metal ciro hedefini aşarak bütçesini doldurdu, ancak rekabet ve yatırımlardan dolayı düşündüğümüz kârlılığı elde edemedik ama gelecek yıl bunun hepsini çıkaracağımızı düşünüyoruz, çünkü ciddi anlamda yatırımlar ve bağlantılar gerçekleştirdik” diyen Kıraç sözlerine şu şekilde devam etti: “Artık bütün çalışmalarımız yurtdışına endeksli. Metalin cirosu yılbaşında hedeflediğimizin üstünde, 20 milyon TL civarında olacak, ama verimlilik, kârlılık rakamları düşük. Metaldeki hedefimizi tutturmamız için yeni yaptığımız, aylık bin ton kapasiteli ve maliyetleri yaklaşık yüzde 40 düşürecek makinenin hayata geçmesi şart.”

Bursa’da gerçekleştirdikleri galvaniz yatırımı için bir çalışma yaparak yol bariyer işine girdiklerini belirten Kıraç, ayda yaklaşık bin 300 ton bariyer yaptıklarını ve Kıraç Galvaniz olarak da yurtdışında fuarlara katılıp, Türkmenistan, Afrika, Arap ve Avrupa ülkeleri nezdinde bir mücadele verdiklerini ve bunda da başarılı olmayı umduklarını söyledi. Galvanizde 130 kişilik kendi kadroları ayrıca 40 kişilik de taşeronları olduğunu ifade eden Kıraç, 35 milyon TL ciro ile yılı kapatacaklarını kaydetti. Önümüzdeki yıla dair planları ile ilgili olarak Kıraç, “Bir Arap kuruluşunun beraber çalışma önerisi oldu. Önce bizi destekleyecekler, daha sonra biz onlara Afrika’daki bin kilometrelik bir otoban için üretim yapacağız. Eğer beğenirlerse tesisimizi büyütmek ve ortak olmak için önerileri var ama henüz bunlar netleşmedi. TÜBİTAK’tan destek alıp bu yıl oldukça yerinde iyileştirmeler gerçekleştirdik ve kalitemizi çok yükselttik, anlaşacağımızı düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

BURSA’DA GALVANİZ YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Bursa’da gerçekleştirdikleri galvaniz yatırımı için bir çalışma yaparak yol bariyer işine girdiklerini belirten Feyzi Kıraç, ayda yaklaşık bin 300 ton bariyer yaptıklarını ifade etti. Kıraç, firma olarak yurtdışında fuarlara katılıp, Türkmenistan,...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.