Birlik Sünger, Eskişehir OSB’de ikinci tesisini kurma hazırlığında

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Birlik Sünger’in Eskişehir OSB’de 50 bin metrekare açık, 11 bin metrekare kapalı alana sahip yeni tesis inşası sürüyor. Halen günlük 3 bin 600 metreküplük kesim yapabilme ve sevk edebilme kapasitesine sahip bulunan firma, bu tesis faaliyete geçtiğinde; kapasite, teknoloji, istihdam ve kalite bakımından sektörde önemli bir yere sahip olmayı planlıyor

Bünyesine bu yıl iki makine daha katan Birlik Sünger, yeni kapalı alan ve Ar-Ge yatırımlarını sürdürüyor. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 1987 yılında kurulan ve ağırlıklı olarak mobilya, yatak, temizlik, tekstil ve otomotiv sektörlerine muhtelif süngerler üreten Birlik Sünger, 1999 yılında gerçekleştirdiği yatırımla faaliyet alanını 48 bin metrekare açık, 25 bin metrekare kapalı alana çıkardı. Söz konusu tesisinde 110 kişiye istihdam sağlayan Birlik Sünger’in, bu tesisin hemen yanında inşası süren 50 bin metrekare açık, 11 bin metrekare kapalı alana sahip yeni tesisiyle müşterilerine daha hızlı ve kaliteli hizmet sunacağını belirten Birlik Sünger Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Yahya Şahin, “Bu tesisimiz faaliyete geçtiğinde; kapasite, teknoloji, istihdam ve kalite bakımından, 25 yılını doldurmuş bir firma olarak sektörümüzde çok önemli bir yere sahip olmayı planlıyoruz. Günlük 3 bin 600 metreküplük kesim yapabilme ve sevk edebilme kapasitesine sahibiz” dedi.

Kapasite yatırımlarının haricinde; bünyelerinde geliştirdikleri Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleriyle Türkiye’de sünger sektöründe ilk ve tek kare barkod kullanan firma olduklarını savunan Şahin, “Kare barkod ile müşterilerimiz ürünlerimizi kendi sistemlerine kolayca adapte ediyorlar. Böylelikle stok takibi, ürün takibi ve izlenebilirlik konusunda onlara büyük kolaylık sağladık. Ar-Ge alanındaki yenilikçilik anlayışımızın 25 senelik tecrübemizle birleşmesiyle 36 densite sınıfında üç farklı ürün ile müşterilerimize hizmet ediyoruz. 36 Medium isimli ürünümüz 210 Newton sertliğinde olmasına rağmen, yüksek elastikiyeti ile eşdeğer sertlikteki ürünlere göre daha konforlu ve uzun ömürlü. 36 Yumuşak isimli ürünümüz, 165 Newton sertliği ile 36 Medium’dan elastikiyet, rahatlık ve konfor olarak daha iyi sonuçlara sahip. 36 Hyper isimli ürünümüz ise, 36 Yumuşak ürünümüz ile sertlik dışında aynı özelliklere sahip. 36 Hyper, mobilya sektöründe koltukların sırt bölümlerinde çok talep gören Kuştüyü isimli ürünümüzle aynı sertliğe (110 Newton) sahip. Bu üç farklı ürün, müşterilerimizin Avrupa ve Amerika kıtasındaki firmaları ikna etmelerinde oldukça etkili oluyor” şeklinde konuştu.

Müşterilere sünger testi imkanı sunuyor

Abdurrahman Yahya Şahin, Birlik Sünger bünyesinde bulunan sünger yorma makinesi ile ürünlerine ortalama bir insan ağırlığı olan 70 kilogramlık ağırlık ile 80 bin defa oturma testi uyguladıklarını söyledi. Bu işlemin yaklaşık 24 saat sürdüğünü dile getiren Şahin, şöyle devam etti: “Koltuklarımızın aynı yerine günde 10 defa oturduğumuzu düşünürsek, bu test yaklaşık 21 yıllık bir kullanım demektir. Süngere tekrarlı sabit yük uygulamak, aynı yükü sıkıştırarak sabitlemekten daha çok yorar. Bu durum, piyasa- da tam zıttı olarak bilinmektedir. Müşterilerimizin bu testi kendilerinin uygulaması için bayilerimizde numune koltuklar bulunduruyoruz. Bu koltuk ile müşterilerimiz, çeşitli özelliklerdeki süngerlerin kumaş ile döşendikten sonraki konforu hakkında fikir elde edebiliyorlar. Böylelikle ürünlerinde arzu ettikleri ve hayal ettikleri konforu sağlamış oluyorlar. Biz buna ‘Test Oturum Koltuğu’ diyoruz. İleride bu test koltuklarını, ürünlerimizi son kullanıcı ile buluşturan tüm noktalarda bulundurarak müşterilerinin kendilerine uygun süngeri seçebilmelerinde daha çok yardımcı olmayı sağlamak istiyoruz. En kaliteli ürün ve maksimum müşteri memnuniyeti adına gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizi ISO 9001:2000 Kalite Belgesi ve RO HS Belgesi ile garanti altına aldık.”

2013’te iki yeni ürünü piyasaya sunacak

Abdurrahman Yahya Şahin, iç piyasada yedi bölgeye de sünger satışı gerçekleştiren Birlik Sünger’in İstanbul Kadıköy’de bulunan satış ofisinden bütün Marmara Bölgesi’ne hizmet verdiğini aktardı. Diğer bölgelerde ise 20 satış bayiliklerinin bulunduğunu ifade eden Abdurahman Yahya Şahin, Türkiye’de her noktaya sünger satışı yaparak sektörde önemli bir yer edindiklerini söyledi ve ekledi: “Özellikle mobilya sektöründe her yıl yüzde 10 büyüme hedefliyoruz. Blok, rulo ve CNC kesim makinelerinden oluşan entegre bir tesise sahibiz ve ihtiyaç duyduğumuz her türlü kesimi, revizyon çalışmalarını kendi bünyemizde yapabiliyoruz. Uzun vadeli beklentilerimiz arasında Avrupa standartlarında, aranan ve tanınan bir marka olmak var. 2012 yılı genel anlamda iyi bir yıldı. 2013’ün de 2012 ile aynı geçmesini planlıyoruz. 2013’te müşterilerimize iki yeni ürün daha sunmak istiyoruz. Bu konuda hammadde tedarikçilerimizle olan deneme üretimlerimiz sürüyor. Deneme üretimlerinden çıkan ürünlerimiz şu an kalite testlerinden geçiyor. Şubat ayında bu ürünleri piyasaya sunmayı hedefliyoruz.”

Hammaddede yüzde 100 dışa bağımlı bir sektör olmalarının, hitap ettikleri tüm sektörleri, müşterileri olumsuz etkilediğinden yakınan Abdurrahman Yahya Şahin, “Ülkemizdeki rafinelerin derhal bu konuda çalışma başlatarak, sünger hammaddelerinin ve daha katma değerli ürünlerin imaline başlaması gerekiyor. Böylelikle cari açıkta kendiliğinden büyük bir iyileşme olacak. Ayrıca Türkiye’de sünger üretim kapasitesi ihtiyacın üç katı üzerinde. Birçok işletme kulaktan dolma bilgilerle sektöre büyük yatırımlar yapıyor. Alınan makinelerin yüzde 60’ı ithal ve Türkiye sünger makinesi mezarlığına dönüşüyor. Son olarak, 8 Kasım 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Araçların Yüklenmesine İlişkin Yönetmelik ile araçların azami yüksekliğinin 4 metreye indirilmesi maliyetlerimizi yüzde 5 oranında artırdı. Sünger, saman, teneke gibi yükte hafif hacmi daha fazla olan ürünler asfalta herhangi bir zarar vermez, bu tip ürünler için özel taşıma izni çalışması başlatılmalı” diye konuştu

TÜM BÖLGELERE SATIŞI VAR

İç piyasada yedi bölgeye sünger satışı gerçekleştiren Birlik Sünger, İstanbul Kadıköy’de bulunan satış ofisinden bütün Marmara Bölgesi’ne hizmet veriyor. Diğer bölgelerde ise 20 satış bayiliği bulunan firma, Türkiye’de tüm noktalara sürger satışı yapıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.