Endel Beyaz Grup, otomotiv sektörü için de üretim yapacak

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Şeref Burak Özaydemir, beyaz eşya yan sanayi konusunda üretim yapan Endel Beyaz Grup’un önümüzdeki yıl otomotiv sektörüne yönelik üretim yapmayı da planladığını söyledi. Özaydemir, 2012’yi 50 milyon euro ciro ile kapatmayı hedeflediklerini kaydetti

Endel Şirketler Grubu’nun bünyesinde beyaz eşya yan sanayi konusunda üretim yapan Endel Beyaz Grup, dört farklı kentte bulunan beş ayrı işletmesiyle hizmet veriyor. 2012’yi 50 milyon euro ciro ile kapatmayı hedeflediklerini dile getiren Endel Beyaz Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeref Burak Özaydemir, önümüzdeki yıl otomotiv sektörüne yönelik üretim yapmayı da planladıklarını kaydetti. Bu yılı olumlu bir yıl olarak değerlendirdiklerini ve 50 milyon euro’yu aşan bir ciro gerçekleştireceklerini anlatan Şeref Burak Özaydemir, önümüzdeki yıl yüzde 10 oranında bir büyüme öngördüklerini de açıkladı. Özaydemir, “Şu anda grubumuz beyaz eşyada bin 200 çalışana ulaştı. Türkiye’de Arçelik, Bosch Siemens, Vestel ve Candy ile çalışıyoruz. Toplam 28 işletmeye hizmet veriyoruz, bunun 14 tanesi Avrupa’daki beyaz eşya lokasyonlarıdır. Avrupa’da yaklaşık 120-140 milyon arası ürün üretiliyor ve bunun 20 milyonu Türkiye’de üretiliyor. Bu da Türkiye’nin beyaz eşya sektöründeki konumunun bir göstergesidir. Türkiye çok önemli bir üretici, bizim de ihracatımız şuan üretimimizin yüzde 25’i durumunda. Bu anlamda yüzde 25 ihracat oranının olumlu olduğunu düşünüyoruz. Avrupa’daki kriz her ne kadar sektöre etkilese de Türkiye’deki olumlu trend ile 2013 yılında da yüzde 10’luk bir büyüme bekliyoruz” diye konuştu. 2012 yılında altyapı çalışmalarına önem verdiklerini ve kalite sistem- lerini revize ettiklerini söyleyen Şeref Burak Özaydemir, bütün işletmelerinde ISO 9000 kalite belgesine sahip olduklarını vurguladı. 2012 yılında TSE 16949 çalışmalarına ağırlık verdiklerini bildiren Özaydemir, 2013 yılının başında tüm işletmelerinde ilgili denetimden geçmiş olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Otomotiv sektörünün istediği bu kalite sistemini kurarak, yönetim sistemlerini güçlendirmek istediklerine değinen Özaydemir, “Grup olarak güvenirliliğe önem veriyoruz. Bu nedenle otomotiv başta olmak üzere hedeflediğimiz farklı sektörlerdeki lider müşterilere altyapı çalışmalarımızı tamamlamış olarak gitmeyi amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı.

“Türkiye, beyaz eşya üretiminde Avrupa’nın lider ülkelerinden”

Türkiye’nin beyaz eşya üretimi konusunda Avrupa’nın lider ülkelerinden biri olduğunun altını çizen Şeref Burak Özaydemir, Endel Beyaz Grup’un da Türkiye’de beyaz eşya ana sanayiye yönelik üretim yapan lider kuruluşlardan biri olduğunu ifade etti. Beyaz eşyadaki faaliyetlerinin 35 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu aktaran Özaydemir, “İlk olarak Eskişehir’de Arçelik Buzdolabı İşletmesi’nin kurulması ile bizim de yan sanayi çalışmalarımız başladı. Arçelik, Eskişehir’deki servisimizden memnun kalınca önce Gebze daha sonrada Ankara işletmelerimizi kurduk. Eskişehir’deki ilk çalışmalarımız 1977 yılında başladı, daha sonra 1987 yılında organize sanayi bölgesindeki yerimize taşındık. Gebze’deki işletmemizin açılış yılı 1989, Ankara’daki işletmemizin açılışı ise 1993’tür. 1997 yılında Eskişehir’de kondanser işletmemiz olan ikinci işletmemizi açtık. 2007’de ise Manisa işletmemiz üretime başladı. Manisa fabrikamızı 2011 yılında kendi fabrika alanına taşıyarak tam kapasite ile devreye aldık. 2012 başında yeni fabrikamızda üretim yapmaya başladık” dedi. Türkiye çapında dört şehirde, beş ayrı işletmede toplam 27 bin metrekare kapalı alanda üretimlerine devam ettiklerini anlatan Özaydemir, “Beyaz eşya üretimi esnek bir tedarik zinciri gerektiriyor. Bizim ürünlerimizin, özellikle de kablo gruplamanın bu anlamda daha esnek bir özelliği var. Bu nedenle anlık ve hızlı hizmet için müşterilerimize yakın olmak stratejilerimizin önemli bir parçasını oluşturuyor” diye konuştu.

Üretimini yaptıkları ürünler hakkında bilgi veren Şeref Burak Özaydemir, ürün gamlarının en büyük payını kablo gruplarının oluşturduğu bilgisini verdi. Bunun dışında buzdolabı kondanserleri ve bulaşık makinesi sepetleri de ürettiklerine değinen Özaydemir, “Ürettiğimiz bu ürünlerde lider konumlardayız. Bulaşık makinesi sepeti üretiminde Avrupa’nın sayılı firmalarından biriyiz. Bulaşık makinesi sepeti, sektörün spesifik bir ürünüdür, bulaşık makinesi aldığınızda baktığınız en önemli noktalardan biridir, kritik bir komponenttir” ifadesini kullandı.

“BULAŞIK MAKİNESİ SEPETİ ÜRETİMİNDE İDDİALIYIZ”

Bulaşık makinesi sepeti üretiminde iddialı olduklarını ifade eden Şeref Burak Özaydemir, “Bu konuda Avrupa’nın sayılı firmalarından biriyiz. Bulaşık makinesi sepeti, sektörün spesifik bir ürünüdür, bulaşık makinesi aldığınızda baktığınız en önemli...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.