Universal Kanarya, Ortadoğu pazarına açılmayı planlıyor

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Ev ve süs hayvanlarının üretim ve satışını gerçekleştirmek üzere bu yılın nisan ayında faaliyete geçen Universal Kanarya’nın gelecek yıl Ortadoğu pazarına açılmaya hazırlandığını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Vesile Aydın, “2012’de yaptığımız üretim oldukça başarılıydı. Türkiye’de kanarya ihracatı yapmayı hedefleyen tek şirketiz” dedi

Yaklaşık 10 yıldır çeşitli şirketler ile işbirliği halinde çalışarak satışlarını gerçekleştirdiklerini anlatan şirket Yönetim Kurulu Başkanı Vesile Aydın, 2013 yılı ihracatlarında Ortadoğu pazarındaki ülkelerde kendilerini birebir tanıtmayı hedeflediklerini belirtti. Türkiye’de kanarya ihracatı yapmayı hedefleyen tek şirket olduklarının altını çizen Aydın, bu alanda birkaç çeşit canlı hayvan ihracatı yapan farklı şirketlerin olduğunu ancak sadece kanaryacılık üretimi anlamında muhatap alınacak tek şirket olduklarını aktararak şu bilgileri verdi: “Özellikle kadınlarımızın başında bulunduğu çeşitli büyüklükteki elliyi aşkın üretim merkezinde firmamızın denetimi ve desteğinde, Eskişehir Kanarya Sevenler ve Yetiştiriciler Derneği koordinesinde, bilinen kanarya cinslerinin önemli bir kısmının üretimini gerçekleştiriyoruz. Kendi bünyemizde bizim için kuş yetiştiren 150 ekibe sahibiz. 100 aktif çalışanımızın yanında 400 kişi civarında istihdam sağlıyoruz. İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir ve Antalya illerinde üretim hanelerimiz var. 2012’de yaptığımız üretim oldukça başarılıydı ama talep fazlalığı nedeniyle önümüzdeki dönem üretimi daha çok artırmayı planlıyoruz. Eskişehir’de ikisi yeni olmak üzere üç üretimhanemiz var ve her üretimhanede yaklaşık bin 500, toplamda 3 bin kuşluk bir artırıma gittik. Üretimhanelerimiz perakende satış yapan yerler değildir, kuşları üretip bize teslim ederler. Kanarya yetiştirmek is- teyenleri öncelikle bünyemizde eğitime alıyoruz, eğitim sonunda yetiştirebileceğine kanaat getirdikten sonra üretici olarak alıyoruz.”

Barınma tesisi projesi çalışmaları başladı

Universal Kanarya Ticaret Şirketinin hayata geçireceği ve örnek teşkil edecek olan sosyal proje ile sahipsiz evcil hayvanlara barınma amaçlı tesis kurulması çalışmalarına başlandı. Tesis içerisinde aynı zamanda safkan ırk köpek üretimi için modern doğumhane yer alırken, Türkiye’nin beş yıldız standardında ilk hayvan oteli de faaliyete geçirilecek.

Şehir merkezine 24 kilometre uzaklıkta yer alan, 4 bin metrekaresi kapalı, 30 bin 200 metrekaresi açık olmak üzere toplam 34 bin 200 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan proje Türkiye’de bir ilk olacak. “Kamu kuruluşlarının yaptığı işi biz biraz daha ileriye götürerek hayvanların barınma, korunma, psikolojik destek ihtiyaçlarını karşılayacak ve hiçbir karşılık beklemeden sahipleri ile buluşturacağız” diyen Aydın, projeleri ile ilgili şunları söyledi: “Bu sosyal sorumluluk projesini tamamen kendi öz kaynaklarımızla oluşturarak hayata geçirmeye başladık. Yapacağımız barınakta ilk etapta veterinerlerimiz hariç 80 kişilik bir istihdam sağlayacağız. Eskişehir’in mevcut bir barınağı var ancak yetersiz kalıyor, biz hem bu açığı gidermek hem de al- ternatif olmak için çalışıyoruz. Burada güvenlikten tutun da, köpeklerin beslenmesinden bakımına kadar her türlü hizmeti vereceğiz.” Alan içine yapacakları at binicilik alanında zihinsel engelli çocuklar başta olmak üzere tüm engelli çocuklara fizyoterapistler eşliğinde hipoterapi (At binicilik) eğitimi verileceğini belirten Aydın, ayrıca safkan köpek ırklarının üretimini de bu tahsis alan içinde gerçekleştireceklerini dile getirdi. Köpek sektörünün sanılan kadar temiz olmadığını ve Türkiye’de bu konuda ciddi açık olduğunu kaydeden Aydın, kaçak yollardan birçok ülkeden köpek geçişi sağlandığını ve bu alana getirtecekleri köpekleri şecereleri ile alacaklarını ifade etti.

Bu alan içerisinde gerçekleşecek en büyük projelerinden birinin ise sadece Eskişehir’de değil Türkiye’de tek olacak olan evcil ve süs hayvanlarının bulunacağı hayvan oteli hakkında bilgi veren Aydın “Köpek pansiyon hizmeti çok önemli bir şey, insanlar tatile ya da başka bir yere gittiğinde hayvanlarını bırakabilecek güvenilir birilerini arıyor. Bu nokta bizim hayvan otelimizin farkı ortaya çıkacak. Otelimize getirilen hayvanlar eğitimli bakıcılarımız tarafından beş yıldız standartlarında ağırlanacak. Otel içerisinde gerekli sağlık kontrollerinden geçecek, bakımları yapılacak. Hayvan sahipleri gelerek hayvanlarının kaldığı yeri, kullanılan ürünleri, personeli temizlik ve hijyene ne kadar önem verildiğini görebilecekler” dedi.

Projeleri bu yıl sonunda tamamına erdirmek istediklerini dile getiren Aydın, “Yine bünyemizde, Milli Eğitim Müdürlüğü ve iki üniversite yöneticileri ile yapacağımız görüşmeler sonucunda çocuklara, köpek ırklarının tanıtımı, yetiştirilmesi, beslenmesi ve bakımı üzerine seminerler düzenleyeceğiz. İnsanların hayvanlara karşı bilinçsiz yaklaşımını bir nebze de olsun ortadan kaldırmak istiyoruz. Aynı zamanda sosyal sorumluluk kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı izni ile okullarda da eğitim vermeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

TESİSTE HİPOTERAPİ YAPILACAK

Vesile Aydın, proje alanı içine yapacakları at binicilik alanında zihinsel engelli çocuklar başta olmak üzere tüm engelli çocuklara fizyoterapistler eşliğinde hipoterapi (At binicilik) eğitimi verileceğini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.