Mahmut YAVUZ

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Balıkesir, tahmin etmesi güç ancak derinlemesine yapılacak bir araştırma ile farkına varılabilecek geniş kaynaklara sahip ve bakıldığında Türkiye’nin gıda üssü olmayı hak edecek bir ilimiz.

Balıkesir doğal zenginlikleri, üretim gücü, yarattığı katma değer ve misafirperver yetişmiş insan kaynağı potansiyeli ile Türkiye’de ışıl ışıl parlamakta ve ülkemizin parlak geleceğinin garantileri arasında yer almaktadır. Balıkesir sahip olduğu tahmin etmesi güç ancak derinlemesine yapılacak bir araştırma ile farkına varılabilecek geniş kaynaklara sahip ve bakıldığında Türkiye’nin gıda üssü olmayı hak edecek bir ilimizdir. Balıkesir, Ege ve Marmara denizlerine 300 kilometreye yakın sahil şeridi ile kıyı konumunda iken aynı zamanda Türkiye’nin en çok adası olan ili durumundadır.

Tarım potansiyeli büyük

Ege kıyılarına oksijen depolayan, aynı zamanda mitolojik efsaneleri bünyesinde barındıran Kaz Dağları’nın eteklerinde yetişir dünyanın en kaliteli zeytini ve ondan çıkar nefaseti ile doğal sağlık kaynağı zeytinyağı. Kaz dağları etekleri daha pek çok besin kaynağına ev sahipliği yapar. Marmara kıyılarına uzandığınızda, Türkiye turizm hareketinin başlangıç noktasını bulursunuz. Geniş ovalarında tahıldan, çeltiğe pek çok ürün yetiştirir. Marmara kıyıları beyaz et üretimine damgasını vurmuştur. Dünya standartlarında entegre tesislerinde Türkiye’nin beyaz et üretiminin çok büyük bir kısmı üretilmektedir. Marmara kıyılarındaki deniz mahsulleri üretimimiz de dünyanın değişik bölgelerine ihraç edilmektedir. İç kesimlere ve merkeze yöneldiğiniz zaman Türkiye’nin süt üretim merkezine ulaşırsınız. Süt ve birbirinden lezzetli peynir çeşitleri ve diğer süt ürünleri her zamanki nefasetindedir. Büyük potansiyele sahip kırmızı et üretimi büyük baş hayvan etinin yanında; “Balıkesir Kuzusu” kırmızı et olarak çok aranan ürünlerin başındadır. Büyük tarım üretim potansiyeline bağlı olarak un fabrikaları ile gelişen gıda sanayii pek çok gıda üretimini insanlığın tüketimine sunmaktadır.

Balıkesir’in sahip olduğu doğal kaynaklar ve bunların üretim gücüne katkısı çok çeşitlidir. Maden varlığı büyük potansiyeli ile yüzyıllardır istihraç edilmektedir. Başta bor ve kömür madeni olmak üzere çok çeşitli madenler insanoğlunun kullanımına sunulmaktadır. Orman ürünleri varlığı ve üretim kalitesi ile Türkiye’nin bu sektördeki borsası haline gelmiştir. Dursunbey’de yoğunlaşan sektör, Merkez Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişimi ile bölgede de büyük yol kat etmiştir. Gıda üretimi potansiyeli ve çevre kaynaklarına duyarlılığı ihmal etmeyen Balıkesir sanayisi, Balıkesir OSB’de hem bu değerlere sahip çıkarak hem de sanayi tesislerimizin gelişimine aracılık etmiştir. Balıkesir OSB, uygun yatırım olanakları sayesinde, Balıkesir’in lojistik konumundan da faydalanarak sanayi üretim potansiyeline ka- vuşmuştur. Balıkesir öncelikle sahip olduğu büyük gıda potansiyeli ile Türkiye’yi doyuran il konumundadır. Her köşesinden fışkıran termal kaynakların termal seracılıkta kullanılmaya başlaması ile bu potansiyelini daha da arttıracaktır. Bizler insanlığın her daim ihtiyacı olacak gıdanın ne kadar önemli olduğunun ve buna bağlı sahip olduğumuz kaynakların geliştirilmesi gerektiği ve Balıkesir’in çok daha önemli konuma geleceğinin farkındayız. Hedefimiz öncelikle gıda potansiyelimizi ön plana çıkarmaktır. Bunun için çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bölgenin gıda potansiyelinin tanıtımı maksadı ile uluslararası gıda fuarlarına katılıyoruz. Ekim ayı içinde Balıkesir Oda ve Borsaları ile birlikte Paris’te yapılan SIAL 2012 Gıda Fuarı’nın 50 metrekare stant alanı ile iştirak ettik. Gıda fuarları katılımımızı 2013 SIAL CHINA ile devam ettiriyoruz. Amacımız; sahip olduğumuz eşsiz doğa güzelliklerini koruyarak gıda potansiyelini ön plana çıkarmak ve öncelikle organize sanayi bölgelerimiz aracılığı ile sanayimizi daha da ilerilere götürmek, bu sayede daha fazla katma değer üretmektir.

Balıkesir’in sahip olduğu doğal kaynaklar ve bunların üretim gücüne katkısı çok çeşitlidir. Maden varlığı büyük potansiyeli ile yüzyıllardır istihraç edilmektedir. Başta bor ve kömür madeni olmak üzere çok çeşitli madenler insanoğlunun...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.