Ahmet KULA

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Balıkesir’in 3’üncü Bölge’ye alınmasıyla yatırımlar ve istihdam arttı. 2012 yılı TemmuzEkim döneminde 200 milyon TL değerinde, bin 112 kişiye istihdam sağlayacak 28 teşvik belgesi alındı.

Yeni Teşvik kanunu ile Balıkesir’in 2’nci Bölge’den, 3’üncü bölgeye geçmesiyle, 2012 yılı Temmuz – Ekim döneminde 200 milyon TL değerinde, bin 112 kişiye istihdam sağlayacak 28 teşvik belgesi alındı. Balıkesir’in, 3’üncü bölgeye alınmasıyla yatırımlar ve istihdam arttı

“Balıkesir, Türkiye’yi doyuran il” sloganıyla marka imajını ve bilincini yükseltmek istiyoruz. Dünyadaki en önemli gıda fuarı olan Paris SİAL ve ANUGA’ya katılarak ilimizin tanıtımını yaptık. 2013 yılında da Şangay Gıda Fuarı’na, Güney Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle katılacağız. TOBB önderliğinde Türkiye çapında başlatılan “Zeytinyağı Tanıtım Grubu’nun PR çalışmalarına, Balıkesir Sanayi Odası olarak destek vereceğiz. Balıkesir’in zengin jeotermal kaynakları ile sağlık turizmi potansiyeli her geçen gün artmaktadır. Bandırma, Balıkesir ve Körfez bölgelerinde yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da adeta Türkiye’nin enerji üssü konumuna gelmiştir. Sadece Bigadiç’teki Bor tesislerimiz dünya bor talebinin yüzde 38 ’ ini karşılamaktadır. Balıkesir Merkez’de bulunan 2’nci organize sanayi bölgesinde doluluk oranı yüzde 60 seviyesine ulaştı. 3. OSB için Sayın Vali ve Belediye Başkanımız ile birlikte master plan çalışmaları yürütülmektedir. Bandırma OSB’de de çoğu parsel satıldı. DDY Gökköy lojistik köy projesinin 2013 yılında tamamlanması planlanıyor. Lojistik köy bittiğinde gümrük müdürlüğü tekrar açılmalıdır. İşsizlik rakamları, her zaman olduğu gibi Türkiye ortalamasının altında kalarak, yüzde 7 civarındadır. Balıkesir sosyoekonomik gelişmişlik düzeyinde Türkiye’ de 23. sırada yer alıyor. Yeni Teşvik kanunu ile Balıkesir’in 2. bölgeden 3. bölgeye geçmesiyle, 2012 yılı Temmuz – Ekim döneminde 200 milyon TL değerinde, bin 112 kişiye istihdam sağlayacak 28 teşvik belgesi alındı. Balıkesir’in, 3. bölgeye alınmasıyla yatırımlar ve istihdam arttı.

Bölgemizde faaliyet gösteren beyaz et firmaları, ekonomimiz açısından büyük önem taşıyor. Ancak beyaz et sektörümüz ihracatta dünya fiyatlarıyla rekabet edememektedir. Beyaz ete, Türkiye’de 76 dolar/ton, Avrupa Bir- liği’nde ise 325 Euro/ton ihracat desteği veriliyor. Suudi Arabistan ve Mısır pazarlarına girmek için uygun fırsat olduğunu düşünerek ihracat desteği verilmesini istiyoruz. 1. yıl 300 dolar/ton, 2. yıl 200 dolar/ton, 3. yıl 100 dolar/ton kademeli destek ile ihracat rakamının artacağına inanıyoruz.

Bölgeler arası farklılıkları ortadan kaldırmak için kurulan kalkınma ajanslarının verdiği destekler yetersiz kalıyor. Bu destekler artırılarak KOBİ’ler küstürülmemeli ve ajans yönetim kurullarında kamudan çok sivil toplum kuruluşları temsilcilerine ağırlık verilerek ajansların fonksiyonları artırılmalı. Balıkesir’imizin bir diğer önemli sorunu ise fuar ve kongre merkezi yapılmasıdır. Diğer önceliğimiz ise Teknokent kurulması ve Ar-Ge çalışmalarıyla KOBİ’lerimizin katma değer yüksek mallar üretmesi sağlanmalıdır. 4734 sayılı kamu ihale kanununda yapılacak değişiklik de çok önemlidir. Yerli firmalarımızın kamu ihalelerinde yüzde 15 oranına kadar fiyat avantajı sağlaması, üretim ivmesini hızlandıracak, dolayısıyla istihdamın artmasını sağlayacaktır.

Bölgeler arası farklılıkları ortadan kaldırmak için kurulan kalkınma ajanslarının verdiği destekler yetersiz kalıyor. Bu destekler artırılarak KOBİ’ler küstürülmemeli ve ajans yönetim kurullarında kamudan çok sivil toplum kuruluşları temsilcilerine...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.