Çıtasını yükselten Balıkesir OSB yabancı yatırımcıların da ilgi odağı

Bölge Ekleri - - BALIKESİR - Balıkesir OSB Müdürü

Balıkesir OSB, son dönemlerde özellikle yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Yurtdışı yatırımcılardan Çin menşeili bir tekstil firması ile 200 bin metrekare alanda yatırım yapılması konusunda prensip anlaşmasına varılmıştır ve görüşmeler devam etmektedir

Balıkesir merkezine sekiz kilometre uzaklıkta olan Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) en yakın illerden İzmir merkeze uzaklığı 166 kilometre, Bursa merkeze uzaklığı 147 kilometredir. 5 bin kişinin istihdam edildiği OSB, Balıkesir Havalimanı’na 12 kilometre, Bandırma Limanı’na 111 kilometre, İzmir Limanı’na ise 172 kilometre mesafededir.

Balıkesir OSB, 5 milyon 700 bin metrekare alanda faaliyet göstermektedir. Fiili doluluk oranı yüzde 56 olan OSB için hedefimiz, doluluk oranını yüzde 90 seviyesine getirmek ve OSB alanını 3-4 kat daha büyütmektir. Elektrik dağıtım lisansına sahip olan OSB’miz, elektrik dağıtım hizmetini kendisi vermektedir. OSB’de elektrik kullanan firmalar yüzde 15 -20 maliyet avantajı ile elektrik kullanmaktadır Balıkesir OSB’nin 7 bin 500 metreküplük su deposu ve bin 650 metreküp/ gün kapasiteli arıtma tesisi 7/24 sorunsuz çalışmaktadır. Her parsele istenilen kapasitede bağlantı yapılacak kadar doğalgaz hattı ve altyapısı da mevcut olan OSB’de, ihale edilen ve inşaatı devam eden OSB Endüstri Meslek Lisesi de 2013 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Bölgenin mevcut alanı 1 milyon metrekare daha büyütülerek yeni yatırım alanları açıldı. Tüm bölge içinde fiber optik iletişim hatları yapıldı ve dijital iletişim sistemine geçildi. OSB güzergahında duble yollar tamamlanırken, OSB’den İzmir–Bursa–Edremit Körfezi direkt çıkış bağlantıları ile ulaşım problemi tamamen bitti. Yakın şehirlerin tamamından OSB ‘ye direkt olarak bağlı olan çevre yolları faal durumdadır.

OSB’de, boş parseller 30 dolar/ metrekare bedel ile tahsis edilmektedir. Bu bedel ile en son Almanya’dan metal sektöründeki bir firmaya 23 bin metrekare yer tahsisi yapılmıştır. Bölge içinde sanayi yatırımları hızla devam ediyor. Balıkesir OSB, son dönemlerde özellikle yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Yurtdışı yatırımcılardan Çin menşeili bir tekstil firması ile 200 bin metrekare alanda yatırım yapılması konusunda prensip anlaşmasına varılmıştır ve görüşmeler devam etmektedir.

Balıkesir OSB’nin tam karşısında yapılmakta olan Türkiye’nin en büyük 2’nci lojistik köyü, 220 bin metrekare alanda bu yıl içinde faaliyete geçecektir. Hiçbir firma ya da kuruma borcu bulunmayan OSB’de, 350 kişilik modern bir konferans salonu yer almaktadır.

OSB güzergahında duble yollar tamamlanırken, bölgeden İzmir–Bursa– Edremit Körfezi direkt çıkış bağlantıları ile ulaşım problemi tamamen bitti. Yakın şehirlerin tamamından OSB’ye direkt olarak bağlı olan çevre yolları faal durumdadır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.