Bandırma OSB genişleme alanı için çalışmalara başladık

Bölge Ekleri - - BALIKESİR - Bandırma OSB Müdürü

Yeni teşvik sisteminde 4. Bölge teşvik kademesinde yer alması, Bandırma OSB’ye önemli bir yatırım avantajı daha sağlamıştır. Bursa ve İstanbul’dan artan arsa talebine cevap verebilmek amacıyla Bandırma OSB 2’nci etap genişleme alanı için çalışma başlattık

Bandırma, özelleşen limanı, demiryolu bağlantısı, coğrafi konumu gibi lojistik avantajlarının yanı sıra Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan arsaların uygun fiyatları sayesinde, yatırımcılar için her zaman cazip bir seçenek olmuştur.

Son dönemde özellikle Bursa ve İstanbul’dan Bölgemize yoğun arsa talebi gelmiş ve 52 parselin 51 tanesi tahsis edilmiştir. Halen 51 parselde 22 firma üretim, 25 firma inşaat, 4 firma ise proje aşamasındadır. Üretimde olan firmalarımızda bin kişi olan istihdam, firmaların tamamının üretime geçmesiyle birlikte 3 bine ulaşacaktır.

Haziran ayında yayınlanan yeni teşvik sisteminde 4. Bölge teşvik kademesinde yer alması, Bandırma OSB’ye önemli bir yatırım avantajı daha sağlamıştır. Bursa ve İstanbul’un 1. Bölge’de yer alması nedeniyle, artan arsa ta- lebine cevap verebilmek için Bandırma OSB 2.etap genişleme alanı için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Bölgeye bitişik uygun alanlar belirlenmiş olup bu alanların 1/5.000 ve 1/25.000’lik planları çizilmiş ve dosyamız Bakanlığa ulaştırılmıştır. Genişleme çalışmalarının mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılmasıyla birlikte bölgeye olan yatırım taleplerinin bir ölçüde karşılanması hedeflenmiştir.

Sanayici için en önemli girdilerden biri olan, elektrik maliyetlerinin düşürülmesi için, yaptığımız çalışmalar sonucunda, enerji nakil hatlarımızın TEDAŞ’tan devir alınması işlemi, nisan ayı içinde imzalanan bir sözleşmeyle tamamlanmıştır. En geç 2013 Şubat ayından itibaren elektrikte yüzde 15’e varan oranlarda bir iyileştirme daha sağlayarak firmalarımızın rekabet gücünü artırmış olacağız.

OSB’de üretime geçen tesislerin artmasına paralel olarak, Bölgemizin 2 kilometre yakınından geçen doğalgazın yakın vadede Bölgemize kazandırılması için birkaç proje üzerinde çalışmaktayız. Anadolu’nun çeşitli noktalarından ihracat için toplanan malların Bandırma Limanı üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması amacıyla kurulmuş olan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu’na (BALO) ortak olunmuştur. Bu kapsamda hedefimiz; Bandırma OSB’yi demiryolu ile Bandırma Limanı’na bağlayarak katılımcılarımıza önemli bir lojistik güç daha sağlanmasıdır.

Çalışmalarımızı, Bandırma bölgesine yoğunlaşan sanayi yatırımlarının planlı bir şekilde hayata geçirilmesi noktasında Bandırma OSB’nin Güney Marmara için hayati bir önem taşımakta olduğu bilinciyle sürdürmekteyiz.

Anadolu’dan ihracat için toplanan malların Bandırma Limanı’ndan Avrupa’ya ulaştırılması amacıyla kurulmuş olan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu’na (BALO) ortak olunmuştur. Hedefimiz; Bandırma OSB’yi demiryolu ile Bandırma Limanı’na bağlayarak...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.