Eğinlioğlu Zincir, ‘H’ damgası almak için kolları sıvadı

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Eğinlioğlu Zincir, kalite standardını gösteren “H” damgasını alma girişiminde bulunacak. Eğinlioğlu Zincir Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eğinlioğlu, Almanya’da zincir üreticileri tarafından kurulan birliğin Grade 80 ve 100 zincirlerini üretebilecek yeterlilikte olan firmalara “H” damgasını verdiğini ve bu damgayla satılan zincirden üretici firmanın 10 yıl sorumlu olduğunu, kalite standartlarının en yüksek düzeyde olması gerektiğini söyleyen Eğinlioğlu, 2013’te bu damgayı almak için girişimde bulunacaklarını belirtti. 2012’de aylık üretim kapasitelerinin 700 ton olduğunu ve 100 personelle tam kapasite çalıştıklarını dile getiren Eğinlioğlu, bu yıl hedeflerinin aylık 750 tona yükseltmek olduğunu açıkladı. Eğinlioğlu, dünyanın en büyük zincir üreticisinin aylık 900 ton üretim yaptığının altını çizdi.

Hasan Eğinlioğlu, yurtdışından 5 euro’ya ithal edilen zinciri yüzde 100 yerli üretimle 2 euro’ya satışa sunduklarını açıkladı. Eğinlioğlu, 2012 yılını planladıkları şekilde tamamladıklarını söyledi. 2001 krizinden sonra Avrupalı’nın Çin’e verdiği siparişlerini dört veya beş ay sonra teslim aldığını, bu siparişlerin en az yüzde 20’sini ön ödeme yaparak mal teslimatından öncede ödemenin tamamını yaptığını belirtti. Eğinlioğlu Zincir olarak aldıkları siparişi 30 gün içinde teslim ettiklerini ve ödemeyi ürün teslimatından sonra aldıklarını ve bunun da Avrupalı müşteriyi kendilerine çekmekteki en önemli unsur olduğunu anlattı.

Eğinlioğlu Zincir olarak üç kıtada ve 35 ülkede kendilerini gösterdiklerini dile getiren Hasan Eğinlioğlu, “Üretim kapasitemiz yaptığımız yatırımlarımızla yeterli gelmiyor. Adımlarımızı sağlam atıyoruz. Meksika körfezinde yaşanan petrol patlamasında bölgeye uçakla zincir gönderdik. Bu olaydan sonra Amerika pazarına küçük de olsa satış yapmış olduk ve bu olay üzerine Amerika zincir piyasasının yüzde 45’ine sahip üretici bir firmadan teklif aldık” dedi.

“Kendi makinelerimizi üretmeye başladık”

İlk ihracatlarını 1995 yılında Almaya’ya yaptıklarını aktaran Eğinlioğlu, “Elimizdeki makineler ihracat için yetersiz kalıyordu. Daha fazla üretim yapmamız gerekiyordu ve bunun üzerine yurtdışından yeni makineler aldık. Alınan makinelerin fiyatlarının yapılan üretimle karşılanmasının güç olduğunu gördük. 1998 yılında Ar-Ge çalışmalarına önem vererek makineleri kendimiz üretmeye başladık. Bu bizim başarımızın temel taşını oluşturdu. O dönemlerde KOBİ’lere tanınan teşviklerin hepsini değerlendirdik. Yapılan bu makine üretimiyle işteki kârlılığımız oldukça arttı. 2007 yılından itibaren bire bir büyüyen bir firma olmanın gururunu yaşamaktayım‘‘ dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eğinlioğlu, Almanya’da zincir üreticilerinin kurduğu birliğin, Grade 80 ve Grade 100 zincir üretebilecek firmalara verdiği “H” damgasını almak için bu yıl girişimde bulunacaklarını kaydetti

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.