Çelmak, yeni tesisinde üretim kapasitesini yüzde 30-40 artıracak

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Ciro hedeflerinin 20 milyon TL olduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tamer Çelik, “Yeni yerimiz için toplamda 7 milyon 500 bin TL’lik yatırım yaptık. Yeni tesiste, yeni makinelerle birlikte üretim kapasitesini yüzde 30- 40 artıracağız” dedi

Çelmak Tarım Makineleri, yeni tesis yatırımının ardından, bu yıl kapasitesini yüzde 30-40 oranında artırmayı hedefliyor. Yurtdışına ihracat gerçekleştiren ve özellikle çok sıralı ot silaj makinesi talebi alan Çelmak’ın Tarım Makineleri Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tamer Çelik, firmanın ithalat yapmadığını ve tamamen yerli üretim ile ihracat gerçekleştirdiğini vurguladı. Çelik, “Çelmak olarak geçtiğimiz yıl 12 ülkeye 1 milyon dolar ihracat yaptık. Bundan sonra daha ileriye gidecektir” dedi. Yaptıkları yatırımların meyvesini alacaklarına inandıklarını ifade eden Çelik, “Makedonya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan, Gürcistan, Mısır, Tunus, Fas, Cezayir ile iyi çalışıyoruz. Mısır’a deniz yolu, Azerbaycan’a karayolu ile ulaşıyoruz. Özellikle yeni çok sıralı ot silaj makinesi siparişleri alıyoruz” diye konuştu.

2012’de 20 milyon TL ciro yaptı

Firma olarak 6 çeşit ürünleri bulunduğunu belirten Çelik, silaj makinesi, ot biçme makinesi, ot toplama makinesi, ot silaj makinesi, tarım römorku ve yem karma makinesi ürettiklerini kaydetti. 2012 yılında da yatırımlara devam ettiklerini anlatan Çelik, yeni tesis yatırımlarından da bahsederek, tesisin 10 bin metrekarelik ara- zide kurulu olduğunu belirtti. Yeni tesise 2011 yılında 2 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını aktaran Çelik, şunları söyledi: “Yeni yerimiz için 2012 yatırımlarıyla birlikte toplamda 7 milyon 500 bin TL’lik yatırım yaptık. Bu yeni tesisimizde yeni makinelerimizle birlikte üretim kapasitemizi yüzde 30 - 40 artıracağız. Çelmak, 2012 yılında 20 milyon TL’lik ciroyu yakaladı. 2013 yılında ciro hedefi yine aynısını yakalamak. Geçtiğimiz yıl Ar-Ge için 100 bin TL ödedik. Bu yıl ise Ar- Ge çalışmalarında enerji maliyetlerini aşağıya çekmek amacıyla yenilenebilir enerji için 400 bin dolarlık yatırıma gireceğiz. Alternatif enerji kullanacağız. Ayrıca 2012 yılında Çelmak Yapı firması ile dış cephe ve mantolama sistemine ağırlık vereceğiz.”

Tarım makinesi sektöründe İtalya, Almanya ile rekabet halinde olduklarını ifade eden İsa Tamer Çelik, bu ülkelerin 10 yıllık sektörel planlama yaptıklarını söyledi. “Ürettiğim malların en iyisini yapmaya çalışıyorum” diyen İsa Tamer Çelik, “2011 yılında Ar-Ge’ye 100 bin dolar harcadık. Çok sıralı silaj makinesi Ar-Ge’den türedi. 2011 yılında piyasaya sürdük. 2010 yılında da onun bir alt modelini piyasaya sürmüştük. Bu ürün özellikle Mısır’dan büyük ilgi gördü. Toplam Çelmak’ta 110, Çezete’de 30 personel var. İş Kur ile ortak projemiz bulunuyor. Ara eleman sıkıntısını buradan karşılıyoruz. 2011 yılında 14 milyon TL ciro elde ettik. 2012’de 18 milyon TL ciro hedefliyoruz. Üretimde de 2011’e göre yüzde 25 artış hedefliyoruz” dedi.

Sektörün düzenli teşvike ihtiyacı olduğunu belirten İsa Tamer Çelik, hammaddenin ucuza alınmasının KOBİ’ler için büyük avantaj olacağını kaydetti. Çelik, “Bu da yurtdışı rekabet gücünü artırır” şeklinde konuştu.

12 ÜLKEYE İHRACATI VAR

Toplam 12 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerinin altını çizen Çelmak Tarım Makineleri Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tamer Çelik, firmanın ithalat yapmadığını ve tamamen yerli üretim ile ihracat gerçekleştirdiğini vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.