Beksan, ihracatta bu yıl ABD pazarına ağırlık verecek

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Beksan’ın 42 ülkeye ihracat yapan bir firma olduğunu vurgulayan Hüseyin Bekki, İngiltere, Almanya, Hollanda gibi ülkelerin yanında, 2013 yılında hedef pazar olarak ABD’ye ihracata ağırlık vereceklerini kaydetti

Demir çelik, tel ve çivi üretiminde faaliyet gösteren, 42 ülkeye ihracat gerçekleştiren Beksan, 2013 yılında hedef pazar olarak belirlediği ABD’ye ihracata ağırlık verecek. Çivi üretimine 1997 yılında başlayan Beksan, faaliyetlerine 2002 yılından bu yana Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde devam ediyor. Toplam 32 bin 650 metrekare açık, 16 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterdikleri bilgisini veren Beksan Makina İmalat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bekki, son olarak 6 bin 300 metrekare daha kapalı alan yatırımı yapıldığını, ayrıca makine parkında yeni yatırımlarla birlikte son teknolojinin yakalandığını belirtti.

Bekki, yeni alınan çivi makineleriyle fabrikanın çalışma sisteminin değiştirileceğini, daha nitelikli, katma değeri yüksek, ısıl işlem görmüş, kaplama yapılmış çivi üretimine geçileceğini bildirdi. Beksan’ın 42 ülkeye ihracat yapan bir firma olduğunu vurgulayan Bekki, İngiltere, Almanya, Hollanda gibi ülkelerin yanında, 2013 yılında hedef pazar olarak belirledikleri ABD’ye ihracata ağırlık vereceklerini kaydetti. Yeni yatırımlarla birlikte üretim kapasitesinin yüzde 40 oranında artırılacağını ifade eden Bekki, yaklaşık olarak aylık 3 bin ton çivi üretimi gerçekleştirileceğini aktardı. 2011 yılında üretimlerinin yüzde 70‘ini yurtdışı pazarına ihraç ettiklerini ve 15 milyon dolarlık ihracat kapasitesine ulaştıklarını aktaran Bekki, Avrupa’da yaşanılan ekonomik krize rağmen, 2012 yılında da aynı rakamların yakalandığını ve ihracatta herhangi bir düşüşün olmadığını söyledi.

Türkiye ‘de Beksan gibi üretim yapan 3 veya 4 firma olduğunu dile getiren Hüseyin Bekki, gerek makine parkı gerekse üretim kapasitesi olarak değerlendirildiğinde lider konumda olduklarını savundu. Şu anki üretim kapasitesiyle 1 dakikada 28 bin 500 adet çivi üretilebileceğini ve ortalama yüz- de 80 verimle çalışıldığını dile getiren Bekki, yurtdışı pazarına siparişle, yurtiçine ise stoklu çalıştıklarını kaydetti.

Kınık’ta RES yatırımı yapacak

2011’de Türkiye’den yurtdışına gönderilen çivi mamullerinin yüzde 52’sini Beksan’ın gönderdiğini ileri süren Hüseyin Bekki, şöyle devam etti: “Ayrıca üretimini yapmış olduğumuz tele dizili çivilerde bu oran yüzde 71 olarak gerçekleştirildi. Bu rakamlar bizlerin kalitesini ve başarısını gösteriyor. Çin’le aramızdaki fark hammadde fiyatları aynı fakat bizim üretim hızımız daha fazla. Bu avantajımıza olan bir durumdur. Bunun yanında işçilik maliyetlerimiz oldukça yüksek. Elektrik maliyetlerimiz yüksek. Yılda yaklaşık olarak 2 milyon liralık elektrik sarfiyatımız bulunuyor. Çin’de elektrik sarfiyatı 0, işçilik maliyetleri bize oranla yüzde 30-40 daha düşük. Bunun önüne geçebilmek için enerjiyle ilgili çalışmalarımız oldu. Rüzgarlı bir bölge olduğundan dolayı rüzgar santrali kurabilir miyiz diye çalışmalara başladık. Yakın bölgede istenilen rüzgar hızını yakalayamadık. Fakat Kınık’taki yerimize 50 megawattlık üretim lisansı aldık. Bunun yatırım çalışmalarına başladık. Enerji maliyetlerini daha düşük seviyede tutabilirsek rekabet gücümüz daha da artacaktır.”

YENİ YATIRIMLARLA ÜRETİM KAPASİTESİ %40 ARTACAK

Makine parkında yeni yatırımlarla birlikte son teknolojinin yakalandığını vurgulayan Hüseyin Bekki, bu yatırımlarla üretim kapasitesinin yüzde 40 oranında artırılacağını, yaklaşık olarak aylık 3 bin ton çivi üretimi yapılacağını aktardı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.