Kula, yem üretimini yıllık 110 bin tona çıkardı

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Halen yağ, yumurta, yem ve etlik civciv üretimi ile faaliyetlerini sürdüren firmanın özellikle kuzu yemi üretiminde iddialı olduğunu kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula, “2011 yılında 100 bin ton, 2012 yılında ise 110 bin ton civarında yem üretimi gerçekleştirdik” dedi

Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer alan Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula, geçen yıl 100 bin ton civarında olan yem üretimlerini bu yıl 110 bin tona çıkardıklarını söyledi. Firmanın 1968 yılında bitkisel yağ üretimi ile başladığı faaliyetlerine 1989 yılında yem üretimini de eklediğini aktaran Kula, halen yağ, yumurta, yem ve etlik civciv üretimi yaptıklarını, firmanın özellikle küçükbaş hayvan, kuzu yemi üretimi ile adından söz ettirdiğini aktardı. Kula, Emek Yem’in en büyük özelliğinin üretim istikrarı olduğunu vurguladı. Faruk Kula, bölgede yem satışında lider olduklarını savunarak, yemde kalitenin hayvancılık sektörü için önemine vurgu yaptı. Kula, “2011 yılında 100 bin ton, 2012 yılında ise 110 bin ton civarında yem üretimi gerçekleştirdik. Kuruluşumuzdan bu yana her yıl pazar payımızı artırmamız üretim istikrarı demektir. Var olan kâr marjını korumaktan yanayız. Zaten üretim kapasitemiz yıllık 200 bin ton. Yani üretim kapasitemizin yarısını kullanıyoruz. Firma olarak elde ettiğimiz üretimden 18 bin ton kadar bir miktarı kendi yumurtacılık ve damızlık tesislerimizde değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı.

“Hayvan yeminin her çeşidini üretiyoruz”

Emek Yem’in üretimini Balıkesir’in 150 kilometre çapında dağıttığını anlatan Faruk Kula, kentte tarım yapma imkanı bulamayanların hayvancılık yaptığını belirtti. Kula, pahalı olan malın satışının her zaman zor olduğunu ifade ederek, yem sektörünün yaşadığı fiyat problemine vurgu yaptı. Ku- la, “Hayvan yeminin her çeşidini Emek Yem olarak üretiyoruz. Özellikle kuzu yeminde ‘Şampiyon’ markası kuzu besicilerinin ilk tercihi. Çünkü özel ve farklı bir üretim. Böylesine kaliteli bir ürünün varlığı ile et üretimine katkımız olduğunu düşünüyor ve bunun gururunu taşıyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Faruk Kula, hayvancılık ve yem sektörüne desteğin düzenli hale gelmesi gerektiğini ifade ederek, açıklanan desteklerin yetersiz olduğunu dile getirdi. Kula, “Hayvancılık ve yem sektöründe desteklemeler önemli. Kırmızı et, gebe düve ve yem destekleri artırılmalı ve düzenli hale getirilmeli. Bu destekler olmalı ki, üretici yerli üretime devam edebilsin. Açıklanan destekleri yeterli görmüyorum. Özellikle sektörün sıkıntıya girdiği aylarda destekler yüksek olmalı” diye konuştu.

“HAYVANCILIK VE YEM DESTEKLERİ YETERSİZ”

Faruk Kula, hayvancılık ve yem sektörüne desteğin düzenli hale gelmesi gerektiğini ifade ederek, açıklanan desteklerin yetersiz olduğunu dile getirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.