Özkul İplik, 400 bin TL’lik makine yatırımı yapacak

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Halı ipliği üretimi gerçekleştiren Özkul İplik Sanayi, bu yıl haziran ayında 400 bin TL’lik yatırım yapacak. Son iki yılda halat ve kaytan üretim tesisi için 1 milyon dolar yatırım yaptıklarını ileten Özkul İplik Sanayi firma sahibi İzzettin Özkul, bu yıl da iki yeni makine için 400 bin TL’lik yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. Sektöre 1959 yılında İstanbul’da adım attıklarını anlatan Özkul, daha büyük yer için 1984 yılında Balıkesir’e taşındıklarını kaydetti. Bugün kaytan üretimleriyle yurt genelinde neredeyse tüm mobilyacılara satış yaptıklarını iddia eden Özkul, “Halat üretimimizle başta İstanbul olmak üzere Türkiye geneline satışımız var. Ayrıca Rusya, Romanya ve Arabistan başta olmak üzere sekiz ülkeye ihracat yapıyoruz” şeklinde konuştu. Aylık üretimlerinin yaklaşık 200 ton olduğu bilgisini veren Özkul, İplik örme ve halat örme makineleri alarak kapasite genişletmeyi hedeflediklerini aktaran Özkul, ihracat paylarını da artırmak istediklerinden bahsetti. Sektörde ilk beş firma arasında olduklarını savunan İzzettin Özkul, “Ürünlerimizin kalitesini özel labora- tuvarda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla yükseltiyoruz. TSE belgesini almak için de hazırlıklarımızı tamamladık. Kaliteyi artırmak için ithal polyester kullanıyoruz. İnşaat sektöründe iş güvenliğini artırmak için özel ağların üretimini yapıyoruz ve bu özel ağların hammaddesini Hollanda’dan getirtiyoruz” dedi. Toplam 2 bin metrekare alanda faaliyet gösterdiklerini belirten İzzettin Özkul, çalışan sayısının 35 kişi olduğunu söyledi.

Özellikle büyük futbol kulüplerine renkli kale ağları üretimi yaptıklarını dile getiren İzzettin Özkul, basketbol kulüpleri için de pota ağları ürettiklerini aktardı. Özkul, Türkiye Süper Ligi’nde mücadele eden birçok takımın kale ağlarında imzaları bulunduğunu iddia etti. Sektörde en çok sıkıntının döviz bazında dalgalanmalardan kaynaklandığını bildiren İzzettin Özkul, “Dolar bazında iplik getiriyoruz. Dalgalanmalardan dolayı bize ters yansıyor ve biz bunu müşteriye yansıtamıyoruz. Bu sektörde 30 yıl önce bin firma ayakta duruyordu. Fakat şu anda bunların ancak 50 tanesi ayakta durmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

KALE VE POTA AĞI ÜRETİYOR

Özellikle büyük futbol kulüplerine renkli kale ağları üretimi yaptıklarını dile getiren İzzettin Özkul, basketbol kulüpleri için de pota ağları ürettiklerini aktardı. Özkul, Türkiye Süper Ligi’nde mücadele eden birçok takımın kale ağlarında imzaları...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.