Küçük Çiftlik, yeni tesisinde üretim kapasitesini artıracak

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Küçük Çiftlik, 1 milyon TL yatırımla kurduğu yeni tesisinde üretime geçti. Yeni tesisle öncelikli hedeflerinin üretim kapasitesini artırmak olduğunu vurgulayan Genel Müdür Ümit Baysal, yurtdışı pazarında da önlerine yeni hedefler koyduklarını açıkladı

Küçük Çiftlik olarak 1 milyon TL’lik yatırımla yeni yerlerine geçtiklerini dile getiren Genel Müdür Ümit Baysal, bu tesisteki öncelikli hedeflerinin üretim kapasitesini artırmak olduğunu belirtti. İlk yıl ürün gönderdikleri firmaların ürünü ekip kalitesini gördükten sonra bir sonraki yıl sipariş verdiğini söyleyen Baysal, firmanın gelen sipariş üzerine takip eden sezon için tohum yetiştirdiğini ifade etti. Son üç yılda özellikle İtalya, Gürcistan ve Yemen’e ihracat yaptıklarını sözlerine ekleyen Baysal, “Gelecek yıllarda başta Türkmenistan, Azerbaycan, Pakistan ve Ürdün olmak üzere birçok ülkeyle ihracat için çalışmalarımız ve görüşmelerimiz bulunmaktadır. Bu ülkelere gerekli numuneleri gönderdik ve ilk aldığımız tepkiler oldukça olumlu oldu. 2015 yılı için buralara ihracat çalışmalarımız kesinlikle olacaktır. İç pazarda güvenilen ve çeşitliliği ile ter- cih edilen markayız. Yedi bölgede ve toplamda 2 bin 500 bayide tohumlarımız satılıyor. Her yıl düzenli olarak artan bayi sayımızı yurtdışında da artırmak için gerekli bütün çalışmalarımızı yaptık” şeklinde konuştu.

Ürünlerinin bir kısmını sertifikalı olarak ürettiklerine değinen Baysal, bütün ürünlerinde üretimden paketlemeye kadar Tarım Bakanlığı tarafından 2011 yılında verilen özel araştırıcı yetki belgesiyle kendi bünyelerindeki ziraat mühendisleri tarafından gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Baysal, tohumculuk kanununa uygun bir şekilde kendi laboratuvarlarında analiz raporu hazırladıklarını açıkladı. Bu belgenin çeşit geliştirme ve çeşit ıslah etmeye yaradığının altını çizen Baysal, “Belgeyi aldıktan sonra 15 farklı türdeki ürün için bakanlıktan izin aldık” dedi. 2 bin 500 dekarlık alanda tohumluk ürettiklerini söyleyen Ümit Baysal, “Üretimlerimizi 2012’de yapmış olduğumuz makine yatırımıyla tesisimizde tohum işleme kapasitesini günlük olarak 10 tona çıkarttık. Genelde ürünlerimizin tercihi bölgelerine göre değişmektedir. Toplamda 30 tür ve 92 çeşit tohum üretimi yapıyoruz. Sertifikalı olarak üretiyoruz ve ürettiğimiz ürünlerin hepsi yerli çeşitlerdir” diye konuştu.

“SERTİFİKALI ÜRETİM YAPIYORUZ”

Bir kısım ürünlerini sertifikalı ürettiklerini dile getiren Ümit Baysal, tüm işlemlerin 2011 yılında Tarım Bakanlığı’ndan aldıkları özel yetiştirici yetki belgesi ile bünyelerinde çalışan ziraat mühendisleri tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.