Literatür Kimya, üretim kapasitesini artıracak

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Yıllık 3 bin ton olan üretim kapasitesini yükseltmek amacıyla bu yıl daha fazla yatırım için adım atacaklarını belirten Özgür Sönmez, “2013 bizim yılımız olacak. Bina ve makine parkı yatırımlarımızla üretimimizi artıracağız” şeklinde konuştu

Elektrik ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere inşaat, makine sanayiinde kullanılan SMC, BMC ve RTM hammadde üretimi yapan Literatür Kimya, bu yıl bina ve makine parkı yatırımıyla üretimini artırmayı hedefliyor.

Balıkesir’de 2003 yılında sıcak pres kalıplama hamuru üretimi ile sektöre giren Literatür Kimya, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 bin metrekaresi kapalı toplam 10 bin metrekare alanda faaliyet gösteriyor.

Yıllık 3 bin ton olan üretim kapasitesini yükseltmek amacıyla bu yıl daha fazla yatırım için adım atacaklarının altını çizen Literatür Kimya Firma Sahibi Özgür Sönmez, “2013 bizim yılımız olacak. Bina ve makine parkı yatırımlarımızla üretimimizi artıracağız” dedi.

“Hammaddelerimizin ana kalemi doymamış polyester”

Üretim miktarında 2012 yılında kapasite artırımına gittiklerini belirten Sönmez, “Bu yıl pres parkını genişleterek 800 ve bin 200 tonluk presleri bünyemize alacağız. Bu sayede otomotiv ve altyapı sektörüne hizmet eden müşterilerimize yönelik çalışmalarımız olacaktır. Üretim kap- asitemizi yüzde 40 artırmayı hedefliyoruz. Laboratuvarımıza ilaveler yaparak kalite ve yeni mamul üzerinde Ar-Ge çalışmalarımızı genişleteceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de kompozit hammaddenin yeterince tanınmamasından dolayı pazarın büyüyemediğini ve gelişemediğini savunan Özgür Sönmez, “Kompozit hammadde, hayatın her alanında bu- lunuyor. Otomotiv yan sanayi, elektrik sektörü ve inşaat sektöründe BMC ve SMC hammaddemiz yoğunlukla kullanılıyor. Bu yıl için hedefimiz, otomotiv ana sanayiine direkt tedarikçi konumuna ulaşmak olduğundan piyasada SMC hammaddemizin ağırlıkla kullanılacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

Hammaddelerinin ana kalemini polyester reçinesinin oluşturduğunu aktaran Sönmez, üretim süreçlerinden de bahsederek şunları söyledi: “Bu reçinenin viskozite, jel time, katı madde miktarı, pik ekzoterm sıcaklığı değerleri, cam elyafın tex değeri, nem miktarı ölçülür. SMC pestillerimizin üretiminde elyaf oranı devamlı ölçülürken, pestilin kıvam alma hızı da kontrol altında tutulur. Son ürün kalite kontrolümüzde BMC hamur, SMC pestilimizden plakalar basılarak ürünümüzün eğme, çekme, baskı mukavemet değerleri kontrol edilir. Ürünlerimizin kalıp içinde yürümeleri ve kalıptan çıktıktan sonra çekme yüzdeleri de kontrol edilen değerler arasındadır. Ayrıca işletmemizde müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutabilmek için öngörülen her türlü test metodunu her geçen gün bünyemize eklemekteyiz.”

“TÜRKİYE’DE KOMPOZİT HAMMADDE TANINMIYOR”

Türkiye’de kompozit hammaddenin yeterince tanınmamasından dolayı pazarın büyüyemediğini savunan Özgür Sönmez, “Kompozit hammadde, hayatın her alanında bulunuyor. Otomotiv yan sanayi, elektrik sektörü ve inşaat sektöründe BMC ve SMC hammaddemiz...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.