Örkasan, ayda 350 ton ambalaj atığı topluyor

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Balıkesir Ağır Sanayi Bölgesi’nde hizmet veren Örkasan’ın, ayda ortalama 350 ton ambalaj atığı topladığını aktaran firma sahibi Hüseyin Örsel, hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağladıklarını söyledi. Sekiz araçlarının bulunduğunu ve ayda 2 bin 800 kilometre yol yaparak ambalaj atığı topladıklarını aktaran Örsel, ayrıca resmi kurumlara iç mekan ve dış mekan kumbarası dağıttıklarını kaydetti.

1993 yılında Çayırhisar Köyü’nde kurulan Örkasan’ın 2005 yılında Ağır Sanayi Bölgesi’ne taşındığını anlatan Hüseyin Örsel, “Firmamız halen Balıkesir Belediyesi ve Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) işbirliğiyle Balıkesir’de ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması projesini, 24.08.2011 tarihinde yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yürütmektedir. Bu proje Bahçelievler, Plevne, Kuvayi Milliye, Hasan Basri Çantay ve TOKİ mahallelerinde yaklaşık 63 bin 130 kişilik nüfusa haftanın belirli günlerinde yürütülmektedir. Ayrıca hastaneler, okullar, fabrikalar, iş yerleri, kamu kurum ve kuruluşlarında da proje yürütülmektedir” diye konuştu.

Ambalaj atıklarının iç ve dış mekan kumbaralarında çöplerden ayrı bir şekilde toplanarak ay- rıldığını dile getiren Örsel, tesislerine gelen atıkların ayırma bandında türlerine göre ayrıldığını kaydetti. Ayrılan kağıt, gazete, karton, pet, naylon, çuval gibi malzemeler preslenerek alüminyum, demir, teneke, plastik, cam türü malzemelerle birlikte geri dönüştürülüp tekrar kullanılabilir hale gelmeleri için ilgili geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor” aktarımını yaptı.

Sektörün sorunlarından da bahseden Hüseyin Örsel, yönetmelikte ambalaj atıkları ile organik atıkların ayrılması zorunlu tutulduğu halde bu iki atığın çöp konteynerlerine hâlâ birlikte atılmasından yakındı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.