Ercan Taş Ocağı, üretimi artırma odaklı yatırımlara yöneldi

Bölge Ekleri - - BALIKESİR -

Sektörde büyümesini sürdüren Ercan Taş Ocağı, 2013’te de yatırımlarına devam edecek. Son yıllarda iş makinelerine yönelik yatırımlar yaptıklarını kaydeden firma ortağı Mustafa Ercan, günlük kapasitelerinin de yaklaşık 3 bin ton olduğunu ifade etti

Ercan Taş Ocağı, 2013’te de yatırımlarına devam etmeyi hedefliyor. Üretimi artırma odaklı iş makinelerine yatırım yaptıklarını bildiren Ercan Taş Ocağı firma ortağı Mustafa Ercan, yaklaşık 400 bin TL’lik yatırımla üretime biraz daha fazla odaklandıklarını dile getirdi. 2013 için yatırımlarının devam edeceğini ve üretim kapasitelerini artıracaklarını ifade eden Ercan, “Açık olan işletmemizi kapalı alana çevirdik. İşletmemizdeki kapatma işlemini, yurtdışından gelen krom çelik karışımı bir ürünle yaklaşık 500 bin liraya gerçekleştirdik” dedi. Firma olarak 1983 yılında kurumsal kimliklerini kazandıklarının altını çizen Ercan, “İlk aldığımız makine, kırma makinesi oldu. Makinemiz çalışmaya başladıktan sonra yavaş yavaş büyümeye başladık. 1987 yılında bunları modernize ederek yeni yatırımlarımıza yöneldik. Beton, hazır beton, beton elemanları ve asfalt mıcırı üretimi yapıyoruz. Farklı boyutlara göre kırma işlemi yapıp satışa sunuyoruz. İşlerimiz devam ettiği sürece yenileme çalışması yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Sektörde üçüncü kuşak olduğunu belirten Ercan, “1950’li yıllarda başladığımız sektörde şu an üçüncü kuşaktayız. O dönemlerde elle taş kırma yapıp hayvanlarla taşınan ve demiryollarının altında kullanılan malzemeleri şimdilerde son sistem makineler ve nakliye araçlarımızla işletmeyi devam et- tiriyoruz” ifadesini kullandı. Ercan Taş Ocağı’nın günlük kapasitesinin yaklaşık 3 bin ton olduğunun altını çizen Mustafa Ercan, satış ağının ağırlıklı olarak Balıkesir’de ve yakın olan bölgelerde olduğunu vurguladı. Maliyetlerinden dolayı uzak bölgelerin satış işlemlerinde sıkıntı yaşandığını belirten Ercan, “Yakın olan bölgelerde bile satış sorunlarıyla karşılaşabiliyoruz. Bizim sektördeki en büyük sorunumuz üretim sonrasındaki lojistik sorunlarıdır. Sektörümüz fazla uzak yerlere satış yapmamızı en- gelliyor. Artan ürün maliyetleri bizim önümüze geçiyor. Nakil yapmakta yaşadığımız sıkıntıyı aşamadığımızdan dolayı satışlarımız yerel bazlı kalıyor” dedi. Piyasa şartlarının bazı dönemlerde sektörü zorladığını ifade eden Mustafa Ercan, “Fiyatlandırmada kamu ihalelerinde işi yapabilecek olan firmaların gelmemesi, ihaledeki fiyat kırmalar bizleri olumsuz yönde etkilemektedir. Sektörde boyutlandırılmış üründen devlet hakkı alınıyor. Bu da bizde yara açıyor. Eskiden bu bedel ham malzemeden alınıyordu fakat şimdilerde nihai ürünlerden alınıyor. Bu işlemler sektörün çok büyük bir sıkıntısı olarak görülmektedir. Sonuç olarak bakıldığında devlet yüzdelikle çalışan ortak gibi oldu” şeklinde açıklama yaptı.

Madencilik sektörünü dünyanın en ağır işi olarak nitelendiren Mustafa Ercan, “Bizim sektörümüzde deneyim oldukça önemli bir yer tutar. Sektöre yeni giriş yapan firmalar bunları göz ardı ediyor ve sonradan kötü sonuçlarla karşı karşıya kalıyorlar. Kömür ve doğal taş ocakları kırsal kesimde daha yoğun olduğu için iç göçü engellemiş oluyoruz. Bu da il bazında değerlendirmede ekonomiye sağladığı katkının büyüklüğünü gösteriyor. Maden ürünlerinin diğer sanayi sektörlerinin hammaddelerini karşıladığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“DİĞER SEKTÖRLERE DE HAMMADDE SAĞLIYORUZ”

Maden ürünlerinin, demir çelik, boya, seramik gibi diğer sektörlerin hammaddelerini de karşıladığına değinen Mustafa Ercan, sektörün ekonomiye sağladığı katkıyı vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.