Batı Karadeniz, eko turizmin merkezi olmayı hedefliyor

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

olduğu alternatif kaynaklar ile turizmde söz sahibi olmak isteyen Batı Karadeniz’de var olan potansiyelin değerlendirilmesi, turizm merkezlerinin oluşturulması, bölgenin kıyı turizmine alternatif arayanlar tarafından tercih edilir hale getirilmesi, yatak kapasitesinin ve işletme belgeli tesis sayısının artırılması için çalışmalara başlamış durumda.

Birçok doğal, kültürel ve tarihi esere ev sahipliği yapan Batı Karadeniz Bölgesi, Ege-Akdeniz kuşağındaki kıyı turizmine alternatif arayanlar tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Bölge, özellikle günübirlik ya da hafta sonu gezi amaçlayanlar için Kartalkaya Kayak Merkezi, Abant, Safranbolu, Amasra ve Karadeniz Ereğli gibi başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyük kentlere yakınlık avantajına sahip. Ayrıca genel itibarıyla kapsamlı kıyı turizmine imkan tanıyacak yeterli güneşli gün sayısına sahip olmayan bölge, bununla birlikte Bartın sınırları dahilindeki Amasra, Çakraz ve İnkumu sahilleriyle kıyı turizmi için de nispeten müsait bir görünüm sergiliyor. diğinde tesis sayısı ve yatak kapasitesinin yeterli olmadığını bildiren bölge yetkilileri, Batı Karadeniz’de turizm bakımından var olan potansiyelin değerlendirilmesi için turizm merkezlerinin oluşturulması, yatak kapasitesi ve işletme belgeli tesislerin artırılması ortak görüşü etrafında birleşmiş durumda.

Türkiye’de turizm denince akla deniz, kum ve güneş geliyor. Dünyanın pek çok ülkesinde turistlik özelliği olmayan ya da özelliği olan birçok bölgenin organik doku ve doğal güzellikleri çok iyi korunduğunu biliyoruz. Batı Karadeniz bölgesinde yapılan veya yapılacak olan bazı ilaveler ve peyzaj çalışmaları ile turistleri çekmek mümkün. Türkiye’de yapılması gereken tarihi dokunun yeterli alt yapı ile birlikte turizm açısından potansiyel teşkil eden yeşil alanlar doğal güzellikler, sulak alanlar, ormanlar ve biyolojik çeşitlilikle korunarak, bir plan dahilinde sunulmasıdır. Eko turizmi; doğaya ve tabiliğe dönüş diye kısaca tanımlaya biliriz. İnsanlar doğa ve huzur istiyorsa. ‘Batı Karadeniz cennettir’ diyebilirim. edilmesi kapsamında öncelikle dil bilen kalifiye eleman yetiştirilmesi konusu üzerinde durulmalı. Şehir otelciliği anlayışının yerine, yerel işletmecilerin çalıştıracağı ve istihdam olanağı sağlayacak, pansiyon ve butik oteller bence tercih edilmeli. Turizm stratejisi 2023’te yer alan KOBİ tanımına giren turizm konaklama tesisleri ile seyahat acentelerinin desteklenmesi de bölgenin hedeflediği turizm potansiyelini yakalaması için çok önemli bir ayrıntı olarak karşımızda duruyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.