Bolu’da hedef, marka kent olmak

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

kültürel hayatıyla birlikte, ekonomisine de canlılık getirmektedir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, İzzet Baysal Devlet Hastanesi, İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, İzzet Baysal Doğum ve Çocuk Hastanesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile özel sağlık kuruluşları ve termal turizm alanı olan Karacasu bölgesinde, İzzet Baysal Vakfı tarafından yapımı tamamlanan İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Bolu’yu bir sağlık merkezi haline getirebilecek durumdadır.

Son yıllarda ilimiz kamuoyunda turizm konuları yoğun olarak gündeme gelmekte ve çeşitli platformlarda konuşulmaktadır. Bolu’da turizm konularının yoğunlukla gündeme gelmesinin bazı nedenleri bulunmaktadır. İldeki ekilebilir tarım arazilerinin oranının kısıtlı, sanayi sektöründe yatırım imkanlarının da sınırlı olması, ilin tarım ve sanayi sektörlerinde çok fazla bir açılım yapamayacağı yönünde yorumlanmaktadır. Bu nedenle turizm sektörünün ön plana çıkarılması fikri ağırlık kazanmaktadır. Turizm potansiyeli değerlendirildiği takdirde, Bolu’nun bu sektörde iddialı olacağı düşünülmektedir. Bolu doğal güzellikleriyle, kültür varlıklarıyla, termalleriyle, yaz ve kış sporları, toplantı ve seminer turizmi imkanlarıyla, gerçek anlamda bir turizm kenti olmaya adaydır.

İl genelinde 20 turizm işletme belgeli, 76 adet mahalli idare belgeli tesis olmak üzere toplam 96 tesis bulunmaktadır. Bu tesislerin toplam yatak kapasitesi; 3 bin 696’sı turizm belgeli, 3 bin 700’ü mahalli idare belgeli olmak üzere 7 bin 396’dır. Yedi adet yatırım belgeli tesis tamamlandığında, 524 adet ilave yatak kapasitesi sağlanmış olacaktır.

Abant, Yedigöller, Gölcük, Sünnet Gölü, Çubuk Gölü gibi turistik niteliği olan birçok önemli göl ve göletlerimiz vardır. Buralarda planlama ve çevre düzeni çalışmaları devam etmektedir.

Yaklaşık olarak Abant Gölü’nün 6.5 katı büyüklüğünde (833 ha) olacağı hesaplanan ve yapım çalışmaları tamamlanarak 2008 yılı sonu itibarıyla su tutulmaya başlanılan Aladağlar bölgesindeki Seben Göleti’nin, yöreyi turizm açısından daha da önemli hale getireceği ve gölete yakın çevrelerde, turizm tesislerine ihtiyaç olacağı değerlendirilmektedir. Bölgenin turizm merkezi ilan edilmesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Köroğlu Dağı Turizm Alanı III. Gelişim Bölgesi’nde, 956 bin 744 metrekarelik alan üzerinde uygulamaya konulması öngörülen toplam 2 bin 500 yataklı dört mevsim turizme açık tatil merkezi alanının 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu uyarınca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ilan edilerek, yatırımcılara tahsisi gerekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tasarrufu altındaki gelişim bölgelerinin yatırımlara açılması ile bir-

bölgesinin her türlü altyapı hizmetlerinin tamamlanmış olması, ulaşım ve nakliye avantajlarının yanında istihdama cevap verebilecek yeterli elemanının bulunması, Tevsii Organize Sanayi Bölgemizin cazibesini artırmakta olup, ilave OSB alanının tam...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.