Düzce, cazibe merkezi olmaya aday

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

fazla ihracat yapan 50’nci iliyiz. Düzce’de yatırım yapan firmaların önemli bir bölümünün şirket merkezlerinin ilimiz dışında olması nedeniyle gerçek ihracat rakamının daha yüksek olduğunu söyleyebilirim.

İlimizin açıklanan yeni teşvik paketinde 4’üncü Bölge’de yer alması ve 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkındaki Kanunu ile sağlanan teşvikler, hızlı bir sanayileşmeye sebep oldu. İlimizde bulunan 1’inci OSB’de 58 firmada 6 bin kişi çalışıyor. 2’nci OSB’de ise 11 firmada yaklaşık bin kişi istihdam ediliyor. Yeni bir sanayi alanı olarak Çilimli ilçesinde 239 hektarlık bir alanda 3’üncü OSB, Gümüşova ilçesinde de 325 hektarlık bir alanda Islah OSB kurulması için girişimler başladı. Ayrıca Akçakoca ilçesinde 208 hektarlık bir alanda, Demir-Çelik İhtisas OSB’si kurulması için gereken girişimler başlatıldı. Bu alanların da sanayi yatırımlarına açılması ile hem talep edilen sanayi alanı açılacak hem de sonraki yıllarda oluşabilecek düzensiz bir sanayileşmenin önüne geçilmiş olacak. İlimizde tekstil ve tekstil ürünleri, ağaç ürünleri, makine ve teçhizat, kauçuk, lastik, plastik, otomotiv yan sanayii, kimya-ilaç ve cam sanayi sektörleri ön plana çıkıyor. Kentimizde çok gelişmiş yan sanayi yoğunlukta. Ana sanayi ile yan sanayi arasında işbirliği sağlanmış durumda. Sanayi yatırımlarındaki artış istihdama da yansıdı ve ildeki işsizlik oranı azaldı.

yeline de sahip. İlimiz sınırlarında dört nehir, bir baraj gölü, bir sulak alan var. Ayrıca Akçakoca bölgesinden Karadeniz’e kıyımız da mevcut. Bu su kaynaklarının beslediği birbirinden güzel şelaleler de ilimiz sınırları içinde yer alıyor. Türkiye’nin...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.