İnebolu Limanı, yap-işlet-devret modeli ile görücüye çıkacak

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Son üç yılda Kastamonu’da, Türkiye’nin tamamında bulunana eşdeğer olduğu bilinen miktarda bakır madeni rezervi bulundu. Toplam rezerv rakamı 49 milyon ton.

Tarihinde ilk defa Kastamonu, ihracatta da sıçramalar yapıyor ve ihracat listelerinde kendine yer ediniyor. Mermerlerimiz, krom ve bakır madenlerimiz, ahşap ara mamullerimiz (sunta, mdf), ahşap ürünlerimiz, diğer sanayi ürünlerimiz dünya pazarlarında alıcı gözlüyor.

Kastamonu OSB ciddi yatırımcılarla doldu. 1 metrekare bile yerimiz yok artık. İlaveyi düşünüyoruz ve 2 bin 500 dekar araziyle, OSB’yi büyütmek üzere, Sanayi Bakanlığı ile ön mutabakatı sağladık, projeyi geliştiriyoruz.

İlçemiz Tosya’da, bir OSB kurduk. İki seneyi bulmadı ama altyapıyı tamamladık ve 15 kadar fabrika, çoğunluğu kapı fabrikası olmak üzere yakında faaliyete geçecek. Üstelik Tosya bunu, Sanayi Bakanlığı’nın katkısını beklemeden, kendi öz kaynakları ile başardı. Türkiye’nin kapı ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayacak bir kapasitesi olduğunu, herkese gösterdi.

Seydiler ilçemizde de sonradan OSB’leşmiş bir sanayi bölgemiz var. Orada da olumlu gelişmeler yaşıyoruz.

Kastamonu deyince turizmin her türlüsü akla gelir. Gerçekten turizmde kayaktan, deniz turizmine, atçılıktan, yaylacılığa, kanyonculuktan eko turizmin her türüne yayılan bir turizm çeşitliliğine sahibiz. Dağların ardında, özellikle Anadolu’nun ‘yüce dağı’ Ilgaz’ın ardında bulunan saklı cennet, darboğazları aştıkça, ulaşılır hale geldikçe, özellikle Ankara ile mesafesini bir buçuk saate düşürünce, artık saklı cennet olmaktan çıkıp, ‘bilinen cennet’ oluyor.

Kastamonu’nun bir rüyası vardı; Yurdun Tepesi’ni kış turizmine açmak. İşte o rüya bu yıl gerçek oluyor. Bu kış kayak sezonuna yetişmesi için, iklim şartlarının bizi çok zorlayacak şekilde olumsuz olmaması yeterli olacak. Yurdun Tepe’de, yani Ilgaz-2 adını verdiğimiz yeni büyük kayak merkezinde, mevcut Ilgaz kayak tesislerinin kapasitesini; ki adı artık Ilgaz-1 oldu, pistlerin uzunluğu, kayak faaliyetlerindeki çeşitlilik ve her zorlukta kayakçı talebini karşılaması açısından 4’e hatta 5’e katlamış olacağız. Üstelik Ankara’ya 1.5 saat mesafede, bu zenginlikte bir kayak merkezinin getirisi her türlü tahminin ötesinde.

Diğer turizm imkanları açısından da çok olumlu gelişmeler var. Binicilik tesislerimiz her geçen gün kalitesini ve kapasitesini artırıyor. Sahilin en büyük ve en nitelikli oteli Abana’da yapıldı ve hizmet vermeye başladı.

Daha Kastamonu mutfağından, pastırmasından söz edecektik. Konaklardan, tarihi dokudan, öğrenci sayısını 17 bine çıkaran Kastamonu Üniversitesi’nden, 5 bin öğrencilik İstiklal Yolu Eğitim Kampusu’ndan söz edecektik. Söz uzadı. Başka sefere diyelim ve sözü isterseniz mevsime uygun bir cümle ile bitirelim. Malum mevsim sonbahar. Fotoğrafçılar için Kastamonu’da sonbahar, Kastamonu’nun sonbaharı ne anlama geliyor, herkes bilir. Fazla söze hacet yok.

Kastamonu, sahip olduğu orman varlığını, ahşap ustalık ve işçiliğini pazara sunmak üzere gayet iddialı bir işe soyundu. Ahşap fuarları yapıyor. Bu yıl üçüncüsünü alnının akıyla tamamladı. Dördüncüsüne hazırlanırken, ahşap işletmeleri ve girişimcileri, pazar aktörlerinin dikkatini çekmenin kıvancıyla gelecek hesapları yapıyor. Çok değil bir kaç yıl sonra, ahşap sektöründe özellikle çağımızın trendi masif ahşap sektöründe racon, Kastamonu’da kesilirse, kimseler şaşırmasın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.