Karabük’e lojistik merkez kurulacak

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

lar sürüyor. Bu yıl içinde projenin ihale aşamasına gelmesini planlıyoruz. Biz bu projeye sadece Karabük penceresinden bakmıyoruz. Bölge bir bütün olarak kalkınmak zorunda. Bu proje yabancı sermayenin bölgeye akması noktasında çok önemli. Aksi taktirde iller arasında meydana gelen nüfus ve sermaye değişimi bölgeyi kalkındırmıyor. Bölgenin tüm potansiyellerini ortak değerlendirmek zorundayız. Biz gerek lojistik merkezi gerekse de Filyos projesiyle “Fırsatlar kenti Karabük” sözünü, “Fırsatlar bölgesi Batı Karadeniz” sözüyle değiş- tirmek istiyoruz.

Filyos projesi şu an Yatırım Destek Ajansı’nın çalışmalarıyla devam ediyor. Türkiye’nin en büyük limanı bölgede inşa edilecek. Burayı yatırım anlamında yerli ve yabancı büyük grupların beklediğini biliyoruz. Projenin hayata geçmesiyle tahminen 50 ila 60 bin kişiye istihdam sağlanacak. Yani dolaylı yoldan bu projeden 200 bin kişi etkilenecek. Burası sayesinde yeni bir şehrin oluşacağını öngörüyorum. Demiryolu ve karayollarında yapılan rehabilitasyonun yanında limanla birlikte ihracat da önemli oranda artacak. Bu veriler dahi konunun sadece bölgenin değil Türkiye’nin konusu olduğunu gösteriyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, kentten 2011 yılında yapılan 197 milyon 199 bin dolarlık ihracatın, 187 milyon 675 bin dolarını, 2012 yılında ise 180 milyon 728 bin dolarlık ihracatın 161 milyon 290 bin dolarını çelik sektörü karşıladı. Bu veriler çeliğin ilimiz için önemini gösteriyor. İlimiz ekonomisinin lokomotifi olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile çelik üretiminin her yıl daha da artacağını öngörüyoruz. Bu noktada ilimizin gelişime açık olduğunu söyleyebilirim. Şu an KARDEMİR, 3 milyon tonluk üretim hedefine yaklaşarak, bizi olumlu anlamda umutlandırdı. İlimizden en çok Fas, Yemen ve İran’a çelik gönderiliyor. Çelik ihracatını ise makine ve aksamları ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü izliyor. Bu sektörlerde de gelişme sağlamak için proje üretiyoruz.

lojistik merkez kurma projesinin fizibilite çalışmaları kapsamında 250 dönümlük bir arazi üstüne 40 milyon euro’luk bir yatırım planlıyoruz. Bu merkez aracılığıyla ilimizin genel ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Bölgesel kalkınma amaçlı gerçekleşecek projelere bağlı olarak Karabük’te kurulacak lojistik merkezi yük trafiğinin dağılımı açısından ilimize önemli bir avantaj da sağlayacak. Artık globalleşen dünya ticaretinde ihracat konteyner taşımacılığı ile yapılıyor. Bu noktada lojistik merkezinin ilimize yapılması ihracatımıza ciddi derecede katkı sağlayacak. Ayrıca hinterlandımızda yer alan Kastamonu, Çankırı, Ankara, Çorum, Eskişehir ,Bilecik, Bolu ve Düzce gibi iller de lojistik merkezin imkanlarından yararlanacak. Fizibilite faaliyetlerinin ardından kısa bir zaman dilimi içinde bu merkezin inşaatına başlanacak.

İlimiz için hayati projelerden biri de Filyos Limanı ile ilgili. Bölgenin kalkınması açısından hayati öneme sahip olan Filyos projesi konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bölgenin öncelikle Bakanlar Kurulu kararıyla endüstri bölgesi ilan edilmesi, arkasından Filyos Limanı’nın yapımıyla ilgili finansmanın Avrupa Birliği (AB) fonlarından karşılanması konusunda çalışma-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.