Yeni sanayi bölgelerine ihtiyaç var

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

ler Konfederasyonu (TUSKON) ve Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) üye olan derneğimiz, ilimizin öncü sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor. BİSİAD olarak üyeler arasındaki birlik ve beraberliği, kaynaşmayı, birbirleriyle ve diğer illerde bulanan derneklerdeki iş adamlarıyla tanışmayı, böylelikle iş ilişkilerini ve birlikte iş yapabilme yeteneğini artırmayı, ortak akılda buluşarak ilimize katkı verecek her türlü görüş ve düşünceyi gündeme taşıyarak yerelde Bilecik’e, genelde ülkemize katkı sağlamaya devam etmekteyiz. Üyelerimizin oluşturduğu bu güç birliği sayesinde il ve ülke gündemindeki ekonomik ve sosyal meselelerin çözüme kavuşmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Örneğin geçen yıllarda BİSİAD, ilimizin iyi derece teşvik kapsamına alınmasında, il ve ülke gündemine taşınmasında öncü rol oynadı. Yine 2008 yılında kurulan Şeyh Edebali Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ın da katkılarıyla başlattığımız üniversitesanayi işbirliği toplantıları neticesinde, yönetimini üniversite öğretim üyelerinin ve sanayici iş adamlarının oluşturduğu Üniversite-Sanayi İşbirliği Derneği’nin kurulmasına vesile oldu.

Aynı zamanda üyelerimize MARİFED ve TUSKON’un katkılarıyla, yurtiçi ve yurtdışı iş gezileri gerçekleştirmek, yeni ve alternatif pazarları tanıtmak, böylelikle esnafını işada- mı, iş adamını sanayici, sanayiciyi de ihracatçı konumuna taşımaya destekte bulunuyoruz. Üyelerimizin gelişimine ve bilgilenmesine yönelik eğitimler, seminerler, konferanslar ve ülke tanıtım toplantıları gibi faaliyetlerimize de hız kesmeden devam ediyoruz. Yeni dönemde ise kendi üyelerimizin katılacağı en az üç yurtdışı gezisi yapmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu geziler iş adamlarımızın ihracatını artırıcı, yeni pazarları tanımasına ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmasına yardımcı oluyor.

sanayisi 1990’lı yıllarda verilmeye başlanan teşviklerle beraber gelişmeye başladı. Bugün itibarıyla ildeki altı organize sanayi bölgesi, Bilecik’in nüfusuna göre yeterli gibi gözükse de Türkiye genelindeki gelişmelere paralel olarak, yeni sanayi bölgelerinin oluşturulmasına ihtiyaç duyuluyor. İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Sakarya gibi büyük şehirlerin arasında yer bulamayan sanayiciler Bilecik’e rağbet ediyor. Bursa-Bilecik yolunun tamamlanmasıyla, hızlı trenin ilimizden geçmesi Bilecik’in ileride sanayi yönünden de hızlı büyüyeceğinin göstergeleri arasında sayılabilir. Tabi buna şehrimizin yerel yönetimlerinin konut, vasıflı-vasıfsız işçi istihdamı yönüyle hazırlıklı olmaları, buna göre planlama yapmaları önem arz ediyor. Çünkü bugünkü durumda bile bu sıkıntıları yaşıyoruz. İlimizin gelişime açık ve yeniliklere hazırlıklı olması adına il yönetimine büyük görevler düşüyor.

Bilecik Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİSİAD), 2006 yılında ilimizin ve ülkemizin sorunlarına duyarlı, sosyal sorumluluk bilinci yüksek, seçkin iş adamlarının birlikteliğiyle kuruldu. Bünyesinde yedi federasyon ve 205 civarında iş adamı derneği bulunan Türkiye İş Adamları ve Sanayici-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.