Isparta’nın 2023 ihracat hedefi 500 milyon dolar

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

çimento ve ağaç sanayii. İhracatta en büyük sorunumuz, madenin ve mermerin tamamını Isparta’dan gümrükleyememektir. Dağdan kesilen blok mermerler, ihracat çıkışlarını Antalya ve İzmir limanlarından yapıyor. Haliyle, bu ihracatlar Isparta’da görünmüyor. Mermerin Isparta’da gümrüklenmesi ve hatta blok halinde çıkmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Halihazırda mermerimiz, bize istihdam ve döviz girdisi sağlamıyor. Mermerin kentten en azından yarı mamul haline getirilerek çıkmasını öneriyoruz. Geçmiş yıllarda bölgemizde tekstil çok önemli bir sektördü. 2001 yılında Türkiye’de yaşanan sıkıntılar, bölgemizdeki tekstil sektörünü de etkiledi ve toparlamada sıkıntı çektik. Fakat şimdi yavaş yavaş toparlanmaya başladık. Son olarak makine sanayii ciddi anlamda gelişmeye başladı. İlimizde dünyanın 90 ülkesine ihraç edilen radyatör üretimimiz var.

Tarımda Türkiye’de iyi bir konumdayız. Bölgede modern tarımcılık yapıyoruz. Türkiye’de örnek çalışmalarımız var, mesela damlama sulamayı biz başlattık. Türkiye’nin en fazla elma üreten şehriyiz. Gülde dünyada tek markayız. Şeftali, kayısı, kiraz ve domates çok önemli tarım ürünlerimiz arasında yer alıyor. Domates Isparta’da marka olmuş bir üründür. Bölgemizde üretilen Deregümü domatesi, Avrupa’ya hiç tahlil ve analize tâbi tutulmadan gönderilmektedir. Yılda 21 bin ton kiraz üretiyoruz ve tamamını ihraç ediyoruz. Türkiye’de üretilen 2 milyon 600 bin ton elmanın 700 bin tonunu bölgemiz üretiyor. Elma ihracatımız olmadığı için diğer bölgelerdeki elmalarla birlikte hepsi iç piyasada tüketilmek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca, üçüncü, dördüncü aya kadar elmalarımız soğuk hava depolarında kalıyor. Türkiye’de soğuk hava depoları yönünden avantajlıyız. 450 bin ton depolama kapasitemiz var. Bu depoların çoğu da atmosfer basınçlı.

Son olarak bölgemize ‘ihtisas kompozit vadisi’ kurmak için çalışmaya başladık. Isparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) yanında 520 dönümlük bir arazi üzerine, uçak ve otomobil sanayide kullanılan malzemeleri üretmek için çalışma içindeyiz. Bu proje kompozit ihtisas organize sanayi bölgesi olarak Türkiye’de tek olacak. Tamamen Ar-Ge ve yenilikçiliğe dayanan, yükte ağır, pahada hafif katma değerli ürünler üreteceğiz.

büyük ölçüde ekonomisi tarıma dayanıyor. İlimiz gül ve halısı ile tanınıyor. Fakat halıcılığımız teknolojik yeniliklere ayak uyduramadığı için ekonomik kazanç olmaktan çıktı. Bununla birlikte elma üretiminde lideriz. Gelendost ve Eğirdir ilçelerini...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.