Türkiye’nin elma bahçesi olduk

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

bir elma yiyin’ kampanyası ile elmanın faydalarını anlattık. İç piyasada elma belirli bir yere geldi. Elmanın yüzde 10’luk kısmı ise ihraç ediliyor. 2009-2010 yılları arasında ihracatta almış olduğumuz desteği 2011-2012 yıllarında alamadık. Bu destek ton bazında 50 dolardı. Bu destek sürekli olsa bizim tüccarımız dış piyasada arayış içinde olur. 2010 yılında elma ihracatına verilen destek 3 milyon 150 bin TL civarındaydı. 2013-2014 yıllarında bu destek 75 dolara çıkarsa olacağı rakam da 5 milyon TL. Bu rakam da Hazine’ye çok büyük yük ol- maz. Elma ihracatı için destek şart. Piyasa arz ve talebe göre oluşuyor. Geçen yıl kilosu 35 kuruş olan sanayi elması, şu anda 10 kuruş. Yemeklik dediğimiz ağaçtaki elmalar ise geçen sene 80 kuruş ila 1.2 TL arasındaydı. Şu anda da 60 ila 80 kuruş arasında alıcı buluyor.

Gülüyle meşhur Isparta’nın bu alandaki tek rakibi ise Bulgaristan. Isparta, dünya genelindeki güllerin yüzde 65’ini tek başına üretiyor. Her yıl15 ila 20 milyon dolarlık gül ihracatı yapıyoruz. Gülleri Fransa ve Arap ülkelerine satıyoruz. Bizim tek rakibimiz Bulgaristan. Bulgaristan verilen desteklerden dolayı gülü biraz daha ucuza satıyor. Gelinen noktada bizim gülümüz yağ bitkisi olduğundan, çıkan gül yağı daha kaliteli. Bir kilogram gül yağını 8 bin euro’ya satıyoruz. Hammaddesi bizde fakat bunu kozmetiğe çeviremiyoruz. İleride bununla ilgili de yatırımlar yapılırsa ilimiz için katma değerli üretim artacaktır. Öte yandan gül daha önce süs bitkisi olarak görülüyordu o yüzden çiftçimiz dekar başına teşvikten faydalanamıyordu. Şimdi yağlı tohumlar statüsüne alındı. Üreticiler için de iyi oldu. Bu birinci kısımdı. Şimdi ise yüzde 18 olan KDV oranının yüzde1’e düşürülmesini istiyoruz.

toplam elma üretim kapasitesinin yüzde 25’i, yani 600 bin tonluk kısmı Isparta’da üretiliyor. Bu veri ışığında Türkiye’nin elma bahçesi olduğumuzu söyleyebilirim. Tonajlarımız her geçen gün artıyor. 2010 yılında 500 bin ton iken, bu sene beklenti 600 bin tonun üzerinde. Türkiye, ABD ve Çin’den sonra dünyada büyük 3’ncü elma üreticisi konumunda bulunuyor. Isparta ise yüzde 25’lik payla Türkiye’nin elma bahçesi konumuna geldi. Isparta Ticaret Borsası (ITB) olarak elma ticaretine bir yön vermeye çalıştık. Amacımız Elma Ticaret Borsası’nı kurup, elma borsasını işletmekti. Bürokrasi ve bazı engellerden dolayı süreç o kadar kolay ilerlemiyor ancak biz hedefimize doğru ilerliyoruz.

Şu anda Türkiye’nin en büyük saklama depolar Isparta’da bulunuyor. Elma üretimi Isparta’da 1970’li yıllarda gelişmeye başlamış. Gelinen noktada Isparta’da üretilen elmaları son tüketiciye götürebilmek için bir süreç başlıyor. Hasattan sonra da saklama koşulları geliyor. Şu anda Türkiye’nin en büyük saklama depoları Isparta’da. Soğuk hava depolarının kapasitesi 350 bin tonu geçiyor. İlimizde 90’ın üzerinde soğuk hava deposu bulunuyor.

Üretilen elmaların yüzde 90’ı iç pazarda tüketiliyor. İç pazardaki tüketimi artırmak için 2010 yılında ‘Günde

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.