Karabük, daha yaşanılabilir bir il olma yolunda ilerliyor

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Yine ilimizde üniversite-sanayi iş birliğinin somut örnekleri başvurulan San-Tez projelerinde görülüyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sanayide gelişmeyi sağlayacak bilimsel ve kurumsal destekler sağlanıyor. Bakanlık bu amaçla Düzce Üniversitesi ile sanayici arasındaki iş birliğini arttırmak için toplantı, panel ve konferanslar düzenledi. Yapılan bu girişimler sonucunda üniversitemiz ile iş birliği yapan birçok sanayicimiz Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları için San-Tez projeleri hazırlayarak, bakanlığın destek programlarından faydalandı. İlimizin açıklanan yeni teşvik paketinde ‘4’üncü Bölge’de yer alması ve 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkındaki Kanunu ile sağlanan teşvikler de hızlı bir sanayileşmeye sebep oldu.

İlimiz turizm destinasyonları arasında ilk sıralarda olmayı hedefliyor. İlimizde kültür, sanat, inanç, kongre, yayla, botanik, kuş gözlemciliği, avcılık, balıkçılık, rafting, yaz ve kış sporları, geleneksel el sanatları, dalış sporları, yel- iyi korunan 20 kentten biri olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Safranbolu ilçesi; kaybolmaya yüz tutmuş ekosistemler ve türlerin seçkin örneklerini ihtiva eden ormanları ile Yenice ilçesi; Hadrianapolis Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarıldığı Eskipazar ilçesi; nadide göletleri ile doğanın güzelliklerini bize sunan Eflani ilçesi; doğası ve Karakoyunlu Kral Mezarları ile ünlü Ovacık ilçesi, ilimizin tarihi-kültürel ve turizm değerleridir.

Karabük, tarihi ve kültürel zenginlikler yanında, nadir doğa güzelliklerini de bünyesinde barındırmaktadır. 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından acil korunması gereken 100 sıcak noktadan biri ilan edilen Yenice’nin yanında, ağırlıklı olarak Ovacık ilçesinde bulunan ve il geneline yayılmış olan yaylaları, mağaraları, kanyonları, doğal göl ve oluşumları ile görülmesi gereken özel bir bölgedir. Batı Karade- niz’in yükselen yıldızı olan Karabük, sağlık turizmi, eğitim, ulaşım, spor ve modern kamu binaları konusunda altyapısını güçlendirerek, daha yaşanılabilir ve ulaşılabilir bir il olma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Turizm alanında turizmin çeşitlendirilmesi, kalış sürelerinin ve bölgenin marka özelliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kanyonları turizme açarak, Kristal Seyir terası ile hem Tokatlı Kanyonu’na bir kapı açtık hem de turizmde yenilikçiliğin önemini ortaya koyduk. Yenice Ormanları gezi parkurları düzenlemesi ve Mini Tarihi Saat Kuleleri ile turizme yeni değerler kazandırdık. Ayrıca, ‘Tokatlı Kanyonu’nun Doğa Turizmi Altyapısının Güçlendirilmesi, Tarihi Taş Han Canlanıyor, Ovacık Karagöl Turizme Kazandırılıyor ve Engelsiz Yaşam Köyü’ projelerimiz tamamlandığında, turizmin çeşitliliği ve kalış sürelerinin artırılması konusunda büyük kazanımlara tanık olacağız.

Türkiye’nin en genç illeri arasında anılmasına rağmen özellikle 2004 yılında çıkarılan ‘Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ ile hızlı bir sanayileşme sürecine girdi. Düzce, D100 kara yolu ve TEM...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.