Kent, planlanan projelerin tamamlanmasıyla çağ atlar

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

zanlı-Seyhan Projesi. Havalimanı 2015 yılında tamamlanmış olacak. İlk aşamada 2015 yılında günlük 110 uçak, yıllık 6.5 milyon yolcu kapasitesine sahip olması planlana havalimanının, 2025 yılında günlük 250 uçak, yıllık 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olması hedefleniyor. Türkiye’nin ilk serbest bölgesi Mersin Serbest Bölgesi ise ülke genelinde en büyük üretimi yapan 2’nci bölge olmakla birlikte uluslararası ticari ilişkilerde bağlantı noktası olma özelliğindedir. turduğu değer toplamı 2012 verilerine göre yıllık 600 milyon euro. Liman, büyüme ölçeğiyle dünya ortalamasının üzerinde. Geçen sene 25 milyar dolardan fazla dış ticaretin gerçekleştiği Mersin Limanı’nda ticaretin artması hem Mersin’in hem de ülkemizin zenginleşmesi demektir.

Mersin sanayi açısından da önemli bir kenttir. Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin (MTOSB) 3’üncü OSB alanının yer teslimi yapıldı. Sanayicinin yoğun ilgi odağı olan 4’üncü OSB ve 5’inci OSB çalışmaları hızlı bir şekilde yürütülüyor. 3’üncü OSB, 7 bin 500 kişiye yeni istihdam olanağı sağlarken 1.5 milyar dolarlık sanayi ihracatı hedefinin geçilmesini sağlayacak. Mersin ilinin, 1.3 milyar dolar ihracatı bulunmakla birlikte üretim merkezi Mersin’de bulunan Şişecam’ın beş fabrikası ile Toros Gübre ve Çimsa’nın ihracat rakamları eklendiğinde Mersin ilinin toplam ihracat rakamı 2 milyar doları aşmaktadır. İlimizin en önemli ihracat kalemi sanayi ürünleridir. 2013 yılının ilk beş ayında geçen senin aynı dönemine göre imalat sanayi ihracat artışı yüzde 18 olarak gerçekleşti. Konya-Karaman bağlantı yolunun tamamlanmasıyla birlikte Silifke OSB de çok değer kazanacaktır.

Vergi tahsilatında 6’ncı sırada bulunan ilimiz, rakamlara gümrük gelirleri dahil edildiğinde 3’üncü sıraya yükselmektedir. Mersin aynı zamanda ‘lojistik merkez’dir. Türkiye’de İstanbul’dan sonra en fazla uluslararası çalışan firma ve en fazla araç ilimizde bulunuyor. Yeni yapılacak lojistik merkez, Türkiye’de Mersin’imizi dünya lojistik merkezlerinden biri yapacaktır.

tiyoruz. Bu katkımızı yaşamın her alanına taşımak istiyoruz. Yeni şekillenen Büyükşehir Yasası ile sınırlar genişlemiş ve hizmetlerin il bazında daha iyi bir planlama kurgusuyla hayata geçme şansı doğmuştur. Önümüzdeki süreçte seçimler sonrasında...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.