AGİP, sosyal sorunları eğitimle aşıyor

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

ceği fikrine inanarak; projeleri olan, iş yaşamı içinde yer edinmek isteyen tüm kadınlara birer öncü olmak için kendilerinin yanında olacağımızı bir kez daha ortaya koyduğumuzun inancını taşıyoruz. Bu noktadan hareketle son olarak sosyal destek programı (SODES) kapsamında ‘Sosyal Sorunları Eğitimle Aşıyoruz Projesi’ni geliştirdik. uğraş olabileceği gibi, diğer işlerin yanında ek gelir sağlayan yardımcı bir faaliyet olarak da rahatlıkla yapılabilir. Bir arı kolonisi diğer tarımsal üretim dallarında olduğu gibi sürekli bakım istemez. Belli dönemlerde birkaç saati alacak bir bakım işlemi, sağlıklı arı kolonilerine sahip olmak için yeter de artar bile.

Arıcılık ayrıca büyük uzmanlıklar gerektirmez, kolaylıkla öğrenilebilir. Zaten arıcıların en büyük meziyetlerinden birisi de bildiklerini başkalarına öğretme arzusudur. Arıcılık yapmaya karar veren herkes, bu işi bilenlerin yardımlarıyla kısa zamanda arıcılık faaliyetinin ince ayrıntılarını öğrenmeye başlar.

SODES projemizle Mersin’e göçle gelen, hane geliri asgari ücretin altında olan veya meslek sahibi olmayan kadınlar öncelikli olmak üzere, gönüllüler arasından seçilecek 30 kadın katılımcıya 80 saat teorik ve 80 saat pratik olmak üzere 160 saat arı yetiştiriciliği ve arıcılık eğitimi verilecek. Ayrıca kursiyerlere iş kurma ve geliştirmelerine de yardımcı olmak için 60 saat girişimcilik eğitimi verilecek. Eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı mesleki eğitim sertifikaları ile sertifikalandırılacak. Bu eğitimi alan kişilerin arıcılığa başlayabilmeleri için hibe ve kredi kullanımı konusunda da derneğimiz tarafından destek olunacak.

Unutmayalım ki; kadınlarımız, siyasetten eğitime, iş yaşamından toplumsal hayata varıncaya kadar her alanda, ‘lütfedilmiş haklar’ın değil, ‘kazanılmış haklar’ın peşindedir. Bu projeler kadınlarımızın kendi haklarına kavuşabilmesi için önemli adımlardır.

olarak, Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin etkinleştirilmesini ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, kadınları ve gençleri girişimciliğe özendirmek, kadın ve genç girişimcileri desteklemek, eğitim...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.