İçme suyu rehabilitasyon çalışmaları hızla sürüyor

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

rak gözlenebilecek ve su bilançosu daha sağlıklı bir şekilde oluşturulabilecektir. SCADA sistemi ile gelecek olan su üretim değerlerimiz, abone tüketim verilerimiz ile bir araya geldiğinde kaçak su miktarımızın hangi bölgelerde yoğun olduğu tespit edilmiş olacak ve o bölgelere müdahale ve onarım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Kaçak oranı yüksek olan bölgeye anında müdahale yapılarak, kayıp kaçak arama ekibimiz o bölgeye girip kaçak arama cihazları ile noktasal kaçak tespitlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirecektir.

SCADA projesi kapsamında içme suyu dağıtım sisteminin SCADA binasından uzaktan izlenmesi ve kontrolü için mevcut depolar, pompa istasyonları ve içme suyu dağıtım sistemi üzerindeki gerekli noktalara ölçüm ve kontrol cihazları yerleştirilmiş ve devreye alınmıştır. SCADA projesi kapsamında devreye alınan ölçüm ve kontrol cihazları sayesinde 11 adet ana su deposu, 10 adet pompa istasyonu ve içme suyu dağıtım sistemindeki 110 farklı noktada bulunan ölçüm ve kontrol cihazları izlenebilecek ve kontrol edilebilecektir. SCADA merkezi ile depolar, pompa istasyonları ve ölçüm noktaları arasındaki haberleşme radyo frekansı ile tesis edilmiştir.

73 adet debi ölçüm cihazı, 31 adet klor ölçüm cihazı, 72 adet basınç ölçüm cihazı, 22 adet depo seviye ölçüm cihazı ile 180 adet de motorlu vana montajı yapılarak devreye alındı. SCADA merkezi ile yapılan ana işlemler ise şöyle sıralanabilir: “Vana ve pompaların durumunun izlenmesi, vanaların ve pompaların uzaktan kontrolü, depo su seviyelerinin takibi, düşük ve yüksek su seviyelerinde alarm verme, belirli noktalarda basıncın takibi, düşük ve yüksek basınç durumlarında alarm verme, belirli noktalarda debinin izlenmesi ve bu noktalardan geçen toplam hacmin takibi, pompaların su ihtiyacına göre çalıştırılması, pompa istasyonlarında elektriksel değerlerin takibi (akım, voltaj, enerji tüketimi gibi) ve anormal koşullarda alarm verme, istasyonlardan elde edilen verilen saklanması ve grafik/tablo olarak bu verilerin sunulması, belirli noktalarda klor miktarının izlenmesi ve düşük ve yüksek klor içeriğinde alarm verme.”

Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ), Dünya Bankası finansmanlı İller Bankası aracılığı ile almış olduğu kredi ile gerçekleştirdiği ‘Belediye Hizmetleri Projesi’ kapsamında, içme suyu şebekesinde, Karşılığı Alınamayan Su (KAS) seviyesinin iyileştirilmesi...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.