Mersin’de otomotiv pazarı yıl sonunda hareketlendi

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

itibarıyla toplam pazarda 777 bin 761 adet satış gerçekleşmiş olup, bu yıl sonu itibarıyla toplam pazar bazında 880 binli adetlere ulaşılması durumunda geçmiş yıllara kıyasla yeni bir rekora imza atacaktır. Mersin’de ise otomotiv sektörü yaz aylarında durgun olan piyasa şartlarından doğrudan etkilenirken, yıl sonunda gözle görülür bir hareketlenme içine girmiştir.

Mersin satış bilgilerine baktığımızda, 2013 Ocak-Kasım toplam satış adetleri 14 bin 239 olarak gerçekleşmiş, yine aynı dönemde binek araçların satış adedi 11 bin 5, hafif ticari araçların satış adedi ise 3 bin 234 olmuştur. OcakKasım aylarında geçen yıla oranla binek satış adetlerinde yüzde 11.61 oranında artış görülmüş, yine aynı dönemlerde geçen yıla oranla yüzde 28 oranında hafif ticaride gerileme görülmüştür. Ticari araçta yaşanan bu gerileme nedeniyle aynı dönemlerde toplam satış adetleri geçen yıla oranla yüzde 0.80 oranında düşmüştür. Türkiye pazarında Ocak-Kasım aylarında ilimizin aldığı pazar payı toplam satış adetlerinde yüzde 1.83 olarak belirlenmiş, geçen yıla oranla ilimizin Türkiye pazarında aldığı pay yüzdesi 0.15 oranında gerileme görmüştür.

Aralık ayında sektördeki tüm temsilciler döviz yükselmesine ve girdi maliyetlerinin artmasına rağmen araç fiyatlarını artırmamış ve kampanyalarına devam etmiştir. 2013 model yılı araçların stoklarının erimesi ile birlikte 2014 model yılı geçişinde tüm markaların büyük zamlar yapması kaçınılmazdır.

2013 yılının ikinci yarısında kur ve faizde yaşanan yükselişin ekonomideki olumsuz etkilerinin yanı sıra önümüzdeki ay içinde tüketici ve taşıt kredilerinde sınırlama getirilme çabası, şüphesiz otomotiv alımlarını negatif yönde etkileyecektir.

yıllardır lokomotif sektörü olan otomotiv, her geçen gün ivmesini yükselterek bu unvanı elinde tutmaya devam etmektedir. Türkiye’de 2013 yılı Ocak-Kasım döneminde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimlerinin gerçekleşmesi otomobil...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.