Kent, sektörel çeşitliliği ile büyüme iddiasında

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Elazığ’ın ikliminin ve toprak yapısının uygun olması meyvecilik potansiyelini yükseltmektedir. Bağcılık öne çıkmakla birlikte Elazığ’da çilek, kayısı, incir, şeftali, vişne, erik ve badem üretiliyor. İlde yılda ortalama sofralık 77 bin, şaraplık 51 bin, kurutmalık olarak ise 900 ton üzüm üretiliyor. Çiftçi kayıt sistemine göre kayıtlı üzüm üreticisi sayısı yedi bin 977’yi buluyor. Sofralık üzüm üretiminde özellikle Ağın Beyazı adlı üzümün raf ömrü ve raf görselliğinin yüksek, ayrı stoklamaya uygun bir çeşit olması dikkat çekiyor. Ayrıca siyah çeşitlerden olan Öküzgözü üzümünün bol sıra olmasının yanı sıra çok iyi bir tat ve aromaya sahip olması ve ince kabuklu yapısı ile çok aranan bir çeşit olarak dikkat çekiyor.

Kentin tarihi dokusuna baktığımızda ise varlığı M.Ö 900’lü yıllara uzanan Harput Kalesi, bölgenin önemli tarihi merkezlerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Sicrice ilçesinde bulunan Hazar Gölü ile yaz turizmi, Hazar Baba Dağı’nda bulunan kayak merkezi ile kış turizmi de giderek öne çıkıyor. Ayrıca dünyada doğal olarak yetişen en kaliteli ters lalenin anavatanı Türkiye’dir. Türkiye’de ise ters lalenin yetiştiği illerden birisi Elazığ’ın Arıcak ilçesidir. Ters lale genelde mart ve nisan aylarında çiçek açar. Özellikleri ile çeşitli ülkelerde park ve bahçe süslemelerinde kullanılan ters lalenin ihracat potansiyeli de yüksektir. Son olarak 550 bin kişili Elazığ nüfusunun yüzde 20’sini gençler oluşturuyor. Bu da yatırımcılar için genç iş gücü anlamına geliyor.

da ağ kafeslerde alabalık yetiştiriciliğinde söz sahibi olduğunu açık bir farkla ortaya koymuştur. Son zamanlarda da ülke genelinde balık yetiştiriciliği konusunda söz sahibi firmalar tarafından kentte alabalık yetiştiriciliği yapmak ve tesis kurmak...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.