VALİ

Şerif Yılmaz

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Kütahya Valisi

2013 yılı yatırım programında ilimiz genelinde 787 kamu yatırımı projesi yer almaktadır. Uygulanmakta olan projeler için toplam 791 milyon TL’lik yatırım öngörülmüş ve 549 milyon TL harcama yapılmıştır. İlimize yatırımlar 2014 yılında da hız kesmeden devam edecek.

2013 yılı yatırım programında ilimiz genelinde 787 kamu yatırımı projesi yer almaktadır. Uygulanmakta olan projeler için toplam 791 milyon TL’lik yatırım öngörülmüş ve 549 milyon TL harcama yapılmıştır. İlimize yatırımlar bu yıl da hız kesmeden devam edecek. Gerçekleşecek yatırımlarla ilimizin yıldızı daha da parlayacak

Kütahya

termal turizmden kış turizmine, tarih ve kültür turizminden doğa turizmine, sahip olduğu değerler sayesinde farklı turizm türlerinin entegrasyonu ile insanlara hizmet verebilecek ve sektöre büyük ölçüde katkıda bulunabilecek şehirlerden biridir. 1078 yılında Anadolu Selçuklu Devleti tarafından fethedilen Kütahya, 130 yıl Germiyan Beyliği’nin başkenti, 400 yıl Anadolu Beylerbeyliği’nin merkezi olmuştur. İlimizde bu kültürlerin yansıması olarak camiler, medreseler, han ve hamamlar, çeşmeler tarihi miras olarak kalmıştır. Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi ve arkeolojik eserler bulunmaktadır. İlimizde Selçuklu, Germiyan ve Osmanlı eserlerinden oluşan zengin bir kültür mirası vardır. İlimizde bin 592 adet tescilli taşınmaz, 40 bin 429 adet tescilli taşınır kültür varlığı bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi, Çini Müzesi, Kossuth Müzesi, Aizonai Örenyeri, sekiz adet termal turizm merkezi, Haymeana Türbesi, Frigya Vadisi, Germiyan Sokağı, Kütahya Kalesi, Evliya Çelebi, Dönenler Camii, Ulu Camii, Çinili Cami, Mevlevihane, Yeşil Cami, Murat Dağı, Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi, Tavşanlı Belediye Müzesi, Kütahya Belediyesi Kent Tarihi Müzesi, Kütahya Belediyesi Jeoloji Müzesi, Dumlupınar Üniversitesi Müzesi, Kütahya Belediyesi Milli Mücadele Müzesi, Kütahya Kalesi, Frigya Vadileri, Seyitömer Höyüğü, Başkomutan Tarihi Milli Park Alanı ile Şehitlik ve Anıtlar belli başlı kültür ve turizm varlıklarıdır. Arkeoloji Müzesi, Çini Müzesi, Kossuth Müzesi, Aizanoi Örenyeri ilimizin önemli ziyaret noktalarıdır.

Sekiz adet termal turizm merkezi bulunan ilimiz, bu konuda önemli bir noktadadır. Kütahya Termal Turizm Master Planı’nda yer alan dört termal turizm bölgesinden olan Frigya, Termal Turizm Kentleri Bölge- si’nde yer almaktadır. Ayrıca şehir çok eski ve köklü bir tarihe de ev sahipliği yaptığı için kültür ve tarih turizmi açısından da göz ardı edilemeyecek derecede önemli varlıklara sahiptir. Frig Vadisi ve bu vadide yer alan kaya mezarları, kiliseleri; dünyadaki ilk borsa binasına ev sahipliği yapmış ve halen en sağlam Zeus tapınağını bulunduran Aizanoi Antik kenti, 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna ev sahipliği yapmış olan Domaniç, Türkiye’de sadece birkaç şehirde olan Mevlevihane, milli mücadele döneminin en can alıcı dönemlerinden birinin Kütahya’nın sınırlarında geçmesi, tarihi konakları ve daha birçok değeri, tarih ve kültür turizmi açısından Kütahya’nın önem taşıyan varlıklarıdır. Kış turizmi bakımından yüksek potansiyeli olan ve termal turizmle de entegre edilebilecek olan Murat Dağı Kütahya’nın önemli alternatif turizm varlıklarından biridir. Kütahya’nın sahip olduğu ormanlar, yaylalar ve baraj gölleri ise doğa turizmi açısından değerlendirilebilecek varlıklardır. Kütahya’nın bu çeşitte turizm varlığına ev sahipliği yapması hem turizm türlerinin birbirlerine entegre edilerek farklı çeşitlerin birlikte sunulabilmesine hem de sektörün farklı sezonlarda da canlı tutulabilmesine olanak sağlamaktadır.

Kütahya turizm yatırımları açısından potansiyele sahip

Kütahya topraklarının yüzde 54’ü ormanlarla kaplı olduğu için her köşesi zengin doğa güzelliklerine sahiptir. Bu güzellikler güçlü bir çevre bilinciyle korunmakta, günübirlik olduğu kadar uzun süreli dinlenme ve kamp imkânları için de faydalanılabilmektedir. Kütahya’da Eğrigöz Dağı, Murat Dağı, Yeşildağ, Akdağ, Simav Dağı, Yellice Dağı, Türkmen Dağı, Şaphane Dağı ile Frigya Vadileri, Çamlıca, Gölcük Yaylası ve Domaniç ormanları gibi pek çok yerde kamp ve doğa yürüyüşü yapılabilecek alanlar mevcuttur.

Var olan turizm zenginliklerimizi tanıtmak adına; 24-27 Ocak 2013 tarihlerinde İzmir’de düzenlenen EMİTT Turizm Fuarı’na, yine, 6-10 Mart 2013 tarihleri arasında Almanya’da düzenlenen Berlin ITB Turizm Fuarı’na, 11-15 Nisan 2013 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen 6’ncı Ege İlleri Tanıtım Günleri’ne ve 7-11 Mayıs 2013 tarihleri arasında Ankara’daki Kadın El Emeği Fuarı’na katılım sağlanmıştır. Ayrıca 15 Şubat 2013’te Almanya’nın Düsseldorf kentinde faaliyet gösteren Seyahat Acentelerine, 20 Şubat 2013 tarihinde Alman Seyahat Acentesi temsilcilerine, 4 Mart 2013 tarihinde Yemen Turizm Bakan Yardımcısı ve beraberindeki heyete, 5 Mart 2013 tarihinde Eskişe- hir’deki kamu ve özel sektör temsilcilerine ilimizin tanıtımı gerçekleştirilmiştir.

Kütahya turizm yatırımları açısından çok ciddi bir potansiyele sahiptir ve yatırımcılarını beklemektedir. Termal ve kültür turizmi yatırım yapılabilecek alanlar olarak, Kütahya ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir.

2013 yılında yatırımların yüzde 31’i ulaşıma yapıldı

2013 yılı yatırım programında ilimiz genelinde 787 kamu yatırımı projesi yer almaktadır. Uygulanmakta olan projeler için toplam 791 milyon TL’lik yatırım öngörülmüş ve 549 milyon TL harcama yapılmıştır. 2013 yılı yatırımlarından en büyük payı yüzde 31 ile ulaştırma sektörü almıştır. Ulaşımı yüzde 19 ile madencilik, yüzde 15.5 ile eğitim, yüzde 14.5 ile diğer kamu hizmetleri sektörü izlemektedir.

İlimize yatırımlar 2014 yılında da hız kesmeden devam edecek. Gerçekleşecek yatırımlarla ilimizin yıldızı daha da parlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılacak desteklerle Kütahya Kalesi’ndeki burçlar restore edilecek. Ayrıca Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazı çalışmalarına ve kamulaştırma çalışmalarına devam edilecek, Seyitömer Çiledir Höyük Kazısı, Seyitömer Höyük Kazısı ve Aslanapa Tokul Köyü Kazılarına devam edilecek, ilimizin yurtiçinde ve yurtdışındaki fuarlara katılarak tanıtımı sağlanacaktır.

İl planlama çalışmaları kapsamında ulaşım, su ve elektrik yatırımlarına devam edilecek. Bunları kısaca şu şekilde sıralamamız mümkün: 80.1 kilometre bölünmüş yol çalışması, 34.6 kilometre BSK standardında karayolu yapılması,193.7 kilometre tek yol standardında karayolunun tamamlanması, Eskişehir-Kütahya-Balıkesir hat kesiminde sinyalizasyon, kablolu haberleşme ve elektrifikasyon yapımının tamamlanması, inşa halindeki dört alanın sulamaya açılması ile 12 taşkın koruma tesisinin tamamlanması, sekiz gölet ve sulamasının planlama aşamasının tamamlanması, taşkın koruma tesisinin tamamlanması, beş küçük su proje ve inşaatına başlanması. Ayrıca TOKİ tarafından önümüzdeki dönemde yapılması planlanan, proje ve ihale çalışmaları devam eden 952 konutun tamamlanması, yılda 800 bin ton konsantre kolemanit üretiminin yapılacağı yeni Konsantratör Tesisi ve yılda 50 bin ton borik asit üretiminin yapılacağı ÇOK AMAÇLI BORİK ASİT TESİSİNİN (ÇABAT) tamamlanması da 2014 planlarımız arasında yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.