Kütahya, yeraltı ve yer üstü zenginlikleriyle büyüyecek

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - HAKAN KILIÇ/ HALİM ASLAN

Hükümet tarafından 2005 yılında ‘Kalkınmada Öncelikli Bölge’ ilan edilen Kütahya, bu sayede yeni yatırımlara kapılarını açtı. İlde, 1950’li yıllarda devlet eliyle başlayan sanayileşme, bugün giderek büyüyor. Kütahya Birinci Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Kütahya İkinci OSB, Tavşanlı OSB ve Gediz OSB yatırımcılara birçok avantaj sunuyor. İlde özel ve devlet kuruluşu olan 466 sanayi kuruluşunda, yaklaşık 25 bin kişi istihdam ediliyor. Kütahya Birinci OSB’de alınan genişleme kararıyla birlikte 177 hektarlık yeni sanayi alanı oluştu. Kamulaştırma işlemleri tamamlanmak üzere olan genişleme alanında, 142 adet yeni parsel yatırımcılara sunulacak. Ayrıca, Gediz’de ikinci bir OSB kurma çalışmaları da tamamlanmak üzere. Madencilik, tarım ve termal turizminde oldukça yol kat eden Kütahya, artık sanayisiyle de adından söz ettirmeye hazır.

Özelleştirme alanında Türkiye’nin en başarılı ili olma özelliği taşıyan Kütahya’da, yatırım yapmak için birçok avantaj mevcut. Kentte bulunan ucuz, genç ve kalifiye iş gücü, yerel yönetimlerin yatırımlara verdiği güçlü destek, Kütahya’nın coğrafi konumu, enerji kaynakları bakımından zengin olması ve şehirdeki özel teşebbüslerin yeni ve ortak yatırımlara açık olması bu avantajlar arasında dikkat çekenler. Lojistik açıdan büyük avantajlara sahip Kütahya, Zafer Havaalanı’nın yanı sıra İzmir Limanı, büyükşehirler ve pazarlara yakınlığı sa-

Kütahya’da, yatırım yapmak için birçok avantaj mevcut. Ucuz, genç ve kalifiye iş gücü, coğrafi konumu, enerji kaynakları bakımından zengin olması ve şehirdeki özel teşebbüslerin yeni ve ortak yatırımlara açık olması bu avantajlar arasında dikkat çekenler. Kütahya sanayisi, turizmi ve tarımıyla giderek büyüyor, yeni yatırımları ve tanınırlığını artırmayı bekliyor

yesinde de bir cazibe merkezi durumunda.

Çeşitli alanlarda yatırım yapma imkanına sahip

Kütahya’da yatırıma elverişli sektörler organik tarım, seracılık, meyve-sebze, alabalık, damızlık et ve süt sığırcılığı, arıcılık, koyun, tiftik keçisi, tavukçuluk, kaba yem ve süt ürünleri şeklinde sıralanabilir. Madencilik faaliyetleri açısından bakıldığında ise ilde lata, yonga levha, MDF, bor ve türevleri, manyezit, mermer, alçı, briket, antimuan ve magnezyum sülfat yatırımları gerçekleştirilebilir. Kentte termal turizm de oldukça dikkat çekiyor.

Ayrıca plastik eşya, elektrik-elektronik, konserve, unlu mamuller, plastik atık, soğuk lastik, vatka ve keçe, radyatör, kombi, elektrikli ev cihazları, çocuk bezi, kadın pedi, plastik enjeksiyon parçaları, cam mozaik, çorap, ayakkabı, tıbbi tekstil, ev tekstili, yazılım, iç çamaşırı, prefabrik yapı elemanları, makine, stropor tesisi, temizlik malzemesi, polipropilen iplik ve çuval, otel, otomotiv, seramik, cam, porselen eşya ve kimya gibi alanların yatırıma elverişli olduğu da geçtiğimiz yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 81 ilde yatırım alanlarını ortaya çıkardığı raporda belirtiliyor.

Tarih ve termal turizmiyle kentin yıldızı parlayacak

Kütahya hem Hitit döneminden kalma tarihi dokusu, hem de Osmanlı medeniyetini yaşatan bir şehir olması sayesinde tarih turizmi açısından da önem taşıyor. Aizonai kalıntıları, müzeleri ve ta- rihi konaklarıyla Kütahya da gezilip görülecek yerlerden. Hali hazırda Dünya’daki en sağlam Zeus Tapınağı’nı içinde bulunduran antik şehir, Kütahya yakınlarındaki Çavdarhisar ilçesinde bulunuyor. Aizonai, ülkemizde bulunan diğer antik şehirlerden bazı farklılıklara sahip. Dünya’da bilinen ilk borsa Aizonai içinde yer alıyor. Kentin içinde bulunan amfi tiyatro, özellikle de stadyum ziyaretçiler tarafından büyük ilgiye mazhar oluyor. Zeus Tapınağı, Roma mimarisinin muhteşem örneklerinden biri. Frigya Vadisi ise bir diğer önemli turizm değeri. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ve onun nenesi Hayme Ana adına yapılmış anıtlar ve Başkumandanlık Tarihi Milli Parkı da tarih turizmi açısından önem taşıyor.

Sağlık turizmine de hizmet veren tesislere sahip Kütahya, Türkiye Turizm Strateji Belgesi’nde bulunan ‘Termal Turizm Master Planı’ kapsamında bulunuyor. Zafer Havaalanı ulaşımı kolaylaştıracağı için yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerinin artacağı öngörülüyor. Kütahya, tarım faaliyetleri ile de gelişim gösteriyor.

Kütahya arazilerinin yüzde 34’ü tarım alanı. Bu alanın yüzde 82’si tarla bitkileri, yüzde 13’ü nadas alanı. En fazla üretilen ürünler; buğday, şeker pancarı ve fiğ. Kütahya istihdamının büyük bir bölümünün tarım sektöründe olması, tarımı il açısından daha önemli hale getiriyor. Ayrıca ilde 150 bin civarında büyükbaş, yaklaşık 380 bin de küçükbaş hayvan bulunuyor. Kütahya sanayisi, turizmi ve tarımıyla giderek büyüyor, yeni yatırımları ve tanınırlığını artırmayı bekliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.