Yatırım taleplerine cevap verebilmek için OSB’yi genişletiyoruz

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Kütahya OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Bölgemize yapılan yatırım taleplerine cevap verebilmek için genişleme kararı aldık. Toplam 142 adet yeni sanayi parseli oluşturularak, kamulaştırma işlemlerine başlandı

Kütahya’nın,

coğrafi konum itibarıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi büyükşehir merkezlerine duble yollar ile bağlantısı bulunuyor. İl; İstanbul, İzmir limanları dışında; Bursa, Gemlik, Mudanya limanları ile denizyolu bağlantı noktalarına yakın. Kütahya, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) iç kısımlarına kadar girmiş demiryolu ve Zafer Hava Limanı ile de Ege Bölgesi’nin cazip illerinden biridir. Kütahya OSB olarak 88 parselimiz bulunuyor. 72 adet parselimizde üretim halinde; altı parselimizde inşaat aşamasında, iki parselimizde de proje aşamasında olan 71 firmamız bulunuyor. Mevcut tüm parsellerimiz tahsisli oldu- ğundan dolayı bölgemize yapılan yatırım taleplerine cevap verebilmek için genişleme kararı aldık. Toplam 142 adet yeni sanayi parseli oluşturulmuş, kamulaştırma işlemlerine başlanmıştır. Bu sayede Bölgemiz, toplam 230 sanayi parseli ile yeni yatırım olanaklarına sahip bir OSB olacaktır. Henüz tahsise açılmamasına rağmen, genişleme alanımızda yüzde 80 doluluk oranına ulaşıldı. Bu, bölgemiz adına çok olumlu bir gelişme. Bölgemizin üretim kapasitesinin artması ile birlikte arıtma tesisi ihtiyacı doğmuş ve 2012 yılında arıtma tesisi projesi hazırlanmıştır. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından projemize yaklaşık 700 bin TL hibe desteği alınmıştır. 2013 yılında arıtma tesisimizi devreye aldık. Tesisin maliyeti yaklaşık 5 milyon TL. Önümüzdeki yıl plan ve projelerimiz de hazır. 15 ay için- de bölgemize indirme merkezi kurulacak. Enerji konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Çalışma tamamlandığında elektrik sıkıntıları yaşanmasının önüne geçilecek, dalgalanmalar ortadan kalkacak. 2004’ten bu yana oldukça hızlı gelişen Kütahya OSB yeni Teşvik Yasası ile 4’üncü Bölge’de bulunan ilimizde, 5’inci Bölge avantajları ile yoğun talep patlaması yaşanıyor.

Dünyanın en büyük bor rezervlerine sahip olan Kütahya’da madencilik, 36 çeşit zengin yeraltı kaynakları ile Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.