Bemka, yeni yatırımlara odaklanacak

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Üretimiyle özellikle gömleklik kumaş piyasasına hizmet veren Bemka Tekstil, yeni yatırımlara odaklanacak. 2011 yılında firmalarına Ar-Ge yatırımı yaptıklarının bilgisini veren Bemka Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Seçen, el şablonu üretebilmek için yapılan bu yatırım ile firmalarına bir adet otomatik şablon tezgahı, bir adet numune çözgü makinesi ve bir adet bobin haşıl makinesi kazandırmış olduklarını söyledi. Seçen, “Bu yatırımlarımızın bütçesi yaklaşık olarak 100 bin dolar civarındadır. Ciromuzla doğru orantılı olarak, yatırımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz. 2014 yılında yeni yatırımlarımız olacak. 10 tane ilave tezgah almayı planlıyoruz. Son teknoloji ürünü bu tezgahların alımı için yaklaşık 600 bin euro’luk bir yatırım yapacağız” dedi. Tekstil sektörünün dokuma alanında faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Oğuz Seçen, “Dokuduğumuz ürünlerimizle, gömleklik kumaş piyasasına hizmet veriyoruz. Özellikle ipliği boyalı gömleklik kumaş üretiminde ciddi bir pazar payına sahibiz. Üretim miktarımız yaklaşık 1 milyon mt/yıl. İşletmemiz 30 kişiye istihdam sağlamaktadır. 2014 yılında yeni tezgahları işletmemize ilave ederek, üretim kapasitesini ve kaliteyi daha da artırmayı hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

Faaliyet gösterdikleri sektörün Kütahya’da yeni gelişmekte olduğunu savunan Seçen, “Özellikle Kütahya’nın teşvik açısından avantajlı olması, bölgesel havalimanımızın açılması ve önümüzdeki aylarda yeni tekstil tesislerinin açılacak olması tekstil sektörünün Kütahya’daki önemini fazlasıyla artıracaktır” ifadesini kullandı.

“İlin, ülke ekonomisine katkısı artacak”

2014 yılında çevre ülkelerde istikrarın sağlanması ve dünyadaki ekonomik krizin azalması ile birlikte tekstilde Türkiye’nin önünün daha aydınlık olacağı görüşünü aktaran Oğuz Seçen, sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomik koşulların düzelmesi halinde, ülkemizdeki yatırımların daha rahat yapılabileceği kanısındayım. Kütahya madencilik ve seramik sektörünün ağırlıklı olduğu bir il. Son senelerde hükümetimizin de almış olduğu teşvik kararlarından ilimiz oldukça güzel bir şekilde nasibini almış, özellikle organize sanayi bölgelerinde ciddi yatırımlar yapılmıştır. Bu yatırımlarda otomotiv yan sanayi, cam sanayisi ve tekstil sanayisi ön planda gelmektedir. Önümüzdeki senelerde yapılacak olan yatırımlarla Kütahya’nın ülke ekonomisine katkısının katlanarak artacağı kanısındayım.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.