Gürensoy, çinide ‘ilk’ hedefinde

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Orman ürünleri ticareti ile faaliyetlerini sürdürürken geçen yıl yaptığı fabrika yatırımıyla çini sektörüne adım atan Gürensoy Çini Seramik, ürünlerinde milli kültür motifleri kullanıyor. Firma, yapacağı Ar-Ge çalışmalarıyla sektörde ilklere imza atmayı hedefliyor.

Orman ürünleri ticaretinde 50 yıllık iş tecrübesine sahip firmalarının Türkiye’nin en büyük çini fabrikalarından birini geçen yıl kurarak, sektöre adım attığını belirten Gürensoy Çini Seramik Genel Müdürü Nedim Gürensoy, Kütahya Birinci Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalarında gelecek dönemde de yatırımlarına devam edeceklerini ifade etti. Bugüne kadar yaptıkları yatırımlarla makine ve teknolojilerini yenilediklerini belirten Gürensoy, aynı zamanda gerçekleştirdikleri modernizasyon çalışmaları ile üretim süreçlerini geliştirerek farklı grupta imalatla ürün çeşitliliğini artırdıklarını iletti. Üretimlerinde ağırlıklı olarak milli kültür motiflerini kullandıklarını söyleyen Gürensoy, ürünlerinin cami, köşk, saray, çeşme, türbe gibi tarihi ve sanatsal değeri olan binaların yanı sıra apartman, otel, restoran gibi pek çok yapının iç ve dış süslemelerinde kullanıldığı bilgisini verdi. Gürensoy, yapacakları Ar-Ge çalışmalarıyla ilklere imza atma hedefinde olduklarını kaydederken, bünyesinde Ar-Ge departmanı oluşturan şirketlerin, hızla gelişen dünya ekonomisinde rekabet avantajı sağlayabildiğini anlattı. Gürensoy, “Atılımın temeli yenilikçi bakış açısıdır’ ilkesini benimseyen firmamız, profesyonel teknik kadrodan oluşturulmuş Ar-Ge departmanı ile stratejik değerlendirme çalışmaları yaparak sürekli geliştirme ve iyileştirme faaliyetlerine öncelik vermiştir. Çünkü mükemmellik, ölçülebilen sürekli gelişme ve iyileşmedir” dedi. Ar-Ge departmanlarının çalışmalarının çini ve seramiğin yanı sıra porselen ve ileri teknoloji seramiğine yönelik olduğunu da aktaran Gürensoy, “Departmanımızın hazırladığı projeyi Zafer Kalkınma Ajansı’na sunduk. Bu projemiz sektörde örnek teşkil etti. ‘Bölgemizden Bir KOBİ Yükseliyor’ adı altında hazırlanan proje, başarılı bir şekilde sonuçlandı” dedi. Gürensoy, TÜBİTAK, KOSGEB ve SAN-TEZ programlarına uygun projeler hazırlayıp sunmanın ise 2014 yılı hedefleri içinde yer aldığını vurguladı.

İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ne sahip olduklarından da bahseden Gürensoy, “Şirketimiz iç ve dış müşteri beklentilerinin aşılmasını temel amaç olarak alan, çalışanların bilgilendirilip yet- kilendirilmesini ve takım çalışmalarıyla tüm süreçlerin sürekli iyileştirilmesini hedefleyen bir yönetim felsefesine sahiptir. Şirket performansını üst düzeye çıkaran ve sektörlerinde lider konuma geçmelerini sağlayan yenilikçi yönetim anlayışına sahibiz. Şirketimizde, kalite müşterilerin beklentisi ile başlar, tatmini ile devam eder” diye konuştu. Gürensoy, ISO 9001:2008 ve TSE belgelerine sahip firmalarının üretimini, uygulanan standartlara göre yaptığını savundu.

Çininin, ‘Kütahya’nın simgesi’ olduğu değerlendirmesinde de bulunan Gürensoy, şehre gelen turistlerin tercih ettiği toprak ürünlerin genellikle kültürel temalı çiniler olduğunu aktardı. Sahip olduğu renklerin diğer seramiklere göre daha parlak oluşu, geleneksel duruşu ve kendine özgü motifiyle Kütahya çinilerinin daima odak noktası olmayı başardığını iddia eden Gürensoy, “Çini denilince akla Kütahya geliyor. Turizm açısından bakıldığında bölgenin sosyal ve ekonomik açıdan gelişimi yine çinicilik sayesinde olacaktır. Tarihi birçok yerleşim ve yapılara sahip olan Kütahya, aynı şekilde kültürel olarak da Osmanlı’nın en çok rağbet ettiği sanat olan, çiniye sahiptir. Bunu avantajlı biçimde kullanacak olan da yine Kütahya’dır” dedi.

Milli kültür motifleri işliyor

Üretimlerinde ağırlıklı olarak milli kültür motiflerini kullandıklarını söyleyen Nedim Gürensoy, ürünlerinin cami, köşk, saray, çeşme, türbe gibi tarihi ve sanatsal değeri olan binaların yanı sıra apartman, otel, restoran gibi pek çok yapının iç ve dış...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.