Besler,sütlü tatlı çeşitlerini artıracak

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Besler Süt’ün 80 yılı aşkın bir süredir sektörde faaliyet gösterdiğinin bilgisini veren Besler Süt Genel Müdürü İbrahim Durmaz, “1930’lu yıllarda hayvan ve süt besiciliği alanında ticari hayata giren Besler Süt, 1968 yılında süt ürünlerini işleyen mahalli bir mandıraya dönüştürüldü. O dönemdeki teknolojik imkansızlıklara ve insanların süt ürünlerini genellikle kendilerinin üretip tüketmelerinden kaynaklanan pazar sıkıntısına rağmen her geçen yıl kendini yenileyerek teknolojiye ayak uydurmaya çalışmıştır. 1996 yılına kadar adi ortaklık olarak süregelen serüvenimiz, bu yıldan itibaren limited şirket olarak devam etmiştir” diye konuştu.

Firmanın aynı sene içinde 1994 yılında yapımına başlanan, İstanbul yolu üzerinde şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta konumlanan yeni fabrikasına taşındığını anlatan İbrahim Durmaz, “İşletme kapasitesi 50 ton olan fabrikamızda şu anda yıllık ortalama 25 ton süt işleniyor. Fabrikamız 4 bin 250 metrekare arazi üzerinde ve 2 bin 800 metrekare kapalı alana sahip” açıklamasını yaptı.

Halen 35 kişinin istihdam edildiği firmanın, her geçen gün kendini yenilemeye, ürün yelpazesini genişletmeye çalıştığını söyleyen Durmaz, şunları söyledi: “Kütahya ’da yüksek pazar payına sahip olan Besler Süt ayrıca Afyon, Eskişehir ve Bursa gibi çevre illerdeki tüketicilerimize de ulaşıyor. ISO-9000 ve HACCP Kalite Güvence Sistemi ile çalışan Besler Süt, modern şartlarda kaliteli süt ve süt ürünlerini üreterek halkımıza hizmet etmeye çalışıyor. Ürünlerimizin kalitesinden taviz vermemek için teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz” ifadesini kullandı. Durmaz, yeni ürün çalışmalarının devam etmekte olduğunun bilgisini verdi. Keçi sütünden dondurma ürettiklerini ve bu kategoriye farklı ürünler de eklemeyi planladıklarını aktaran Durmaz, “2013 yılında piyasadaki vadeli ödemelerde bir güvensizlik mevcuttu. Buna rağmen yatırımlarımıza devam ettik. Buzhane sistemlerimizi yeniledik, soğutma kapasitemizi artırdık. Böylelikle enerji sarfiyatımızı da düşürmüş olduk. Keçi sütünden ürettiğimiz dondurmaya ek olarak, Ar-Ge çalışmalarımızın neticesinde ürettiğimiz ve ilk sütlü tatlımız olan ‘Hoşyerim’ i piyasaya sunduk. Sütlü tatlılar kategorisinde Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.